Pít, či nepít?


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(6): 771
Kategorie: Dopis redakci

Byla to čirá náhoda, že týž den, kdy jsem dostal knihu autorů M. Šamánek, Z. Urbanová: „Víno na zdraví“ (Agentura Lucie, Praha 2012), přišel časopis Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie č. 5, s minimonografií „Vliv malých dávek vína či jiných alkoholických nápojů na lidské zdraví a délku života“. Obě práce v podstatě odpovídají na onu známou parafrázi Hamletova výroku, která je v nadpisu mé připomínky.

Přestože práce prof. Kadaňky má všechny parametry vědecké práce a naopak knížka Šamánka a Urbanové patří spíše do oblasti populární literatury, jsou si podobné téměř do puntíku až na rozdíly dané typem práce a odlišností úhlu pohledu.

Minimonografie prof. Kadaňky má v seznamu literatury 45 anglicky psaných odkazů. Jméno Šamánek se v něm nevyskytuje. Knížečka Šamánka a Urbanové má devět nečíslovaných pramenů, autorem všech je Šamánek. V textu jsou však uváděny četné prameny, často zřejmě tytéž jako v minimonografii. Dělení obou prací je téměř identické: vliv malých dávek alkoholu na mozkové příhody, na infarkt a na délku života. Autoři obou prací upozorňují na francouzský paradox a na nový hit farmakologů resveratrol.

Závěry jsou však kupodivu odlišné. Prof. Kadaňka nakonec uvádí: pití vína pro jeho antioxidační účinky je neprokázaná strategie. Naopak některé citované údaje v knížečce Víno na zdraví jsou až fantastické. Autor minimonografie uvádí v závěru doporučení Americké kardiologické společnosti (ACA), jehož prvý bod je podivný: mírné pití alkoholu není spojeno s nějakou významnou morbiditou. Doporučení končí: ACA nedoporučuje požívání alkoholu jako léku… Knížka Víno na zdraví vyšla s podporou Vinařského fondu.

Po přečtení obou prací jsem tam, kde jsem byl předtím. Osobní názor a přesvědčení autora mění úhel pohledu na zjištěná a doložená fakta. Do závěru promítne svou osobu, byť chtěl být sebeobjektivnější.

Je mně 91 roků, nebudu nic soudit, na hledání pravdy nemám čas. Zemřu jako abstinent.

P.S. Psáno v den zrušení krátké prohibice v Čechách.

prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se