Komentář k minimonografii P. Štourače


Autoři: J. Berger
Působiště autorů: Neurologická klinika LF UK a FN Plzeň
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(4): 403
Kategorie: Komentář

Imunomodulační léčba roztroušené sklerózy mozkomíšní v klinických a zobrazovacích parametrech

RS je chronické autoimunní zánětlivé demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění CNS. V etiopatogenezi, která není známa v celém rozsahu, sehrává klíčovou úlohu autoimunitní imunopatologická aktivita, jež je charakterizována zhroucením imunitní tolerance.

V posledních dvou desetiletích nastal zlom v léčbě RS zavedením nových léků do praxe – interferonů beta a glatiramer acetátu (tzv. DMD, Disease Modifying Drugs). Když se s jejich užíváním začalo, byli jsme z klinických studií připraveni na to, že jejich účinek bude spočívat v 30% redukci aktivity nemoci proti placebu. Eskalace léčby tehdy znamenala podat cytostatika, mitoxantron nebo cyklofosfamid, nebo se k základní léčbě přidala perorální imunosupresivní léčba kortikosteroidy, azatioprinem či metotrexátem.

Výzkum a vývoj se nezastavil, a tak v roce 2008 přichází do léčebné škály první biologický lék – monoklonální protilátka – natalizumab. Lék dokázal v klinických studiích v monoterapii redukovat aktivitu nemoci až o 68 % proti placebu. V praxi v EU se používá jako lék pro eskalaci léčby, výjimečně při velmi agresivní formě RS se podává jako lék první volby. V obou případech se musí počítat s vyšším rizikem nežádoucích vedlejších účinků, hlavně progresivní multifokální leukoencefalopatie.

V současné době přichází do praxe další lék – první perorální – fingolimod. Jeho podávání je rozdílné v USA a v EU. Zatímco v USA je považován za lék první volby, v Evropě jako druhé volby, tedy jako eskalační.

Změnila se koncepce léčby. Pacient, který je léčen léky první volby a má suboptimální odpověď na léčbu, má možnost stabilizace nemoci novými velmi účinnými léky. K eskalaci se tedy nepoužívají cytostatika, ta jsou ponechána pro možnost selhání nové eskalační léčby.

Předkládaný článek seznamuje čtenáře v přehledu o současných možnostech léčby RS-RR a CIS formy, o jejich úspěších, ale též o různých problémech, které z léčby plynou. Pozorný čtenář si udělá komplexní pohled na současné možnosti léčby RS.


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se