Prof. MUDr. Zdeněk Kadaňka, CSc., sedmdesátiletý


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(2): 260
Kategorie: Personalia


Zdeněk Kadaňka se narodil 30. 4. 1942 v Rosicích u Brna. V roce 1960 maturoval na gymnáziu (tehdy jedenáctiletce) v Zastávce u Brna. Ihned po maturitě byl přijat ke studiu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity (tehdy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně), promoval v roce 1966. Po promoci nastoupil na „umístěnku“ do tehdejší Okresní nemocnice v Novém Městě na Moravě – nejprve na interní oddělení, po roce přestoupil na neurologii. Tohoto období dokonale využil k získání klinické erudice; v roce 1971 složil atestaci I. stupně a v roce 1974 atestaci II. stupně z neurologie. O dva roky později byl jako odborný asistent přijat na Neurologickou kliniku FN u sv. Anny v Brně. V roce 1985 obhájil na LF kandidátskou dizertační práci o problematice třesu. Roku 1989 se habilitoval docentem neurologie na LF MU. V letech 1986–1992 absolvoval stáže na neurofyziologických pracovištích ve Švédsku. Roku 1993 se stal přednostou Neurologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno a v této funkci působil až do roku 2007. V roce 1998 absolvoval stáž na Institute of Neurology, Queen Square, London. Roku 2000 byl jmenován profesorem neurologie. V roce 2007 (v 65 letech) odešel do důchodu, nadále však pracuje jako profesor na neurologické klinice. Několik volebních období působil jako člen výboru České neurologické společnosti a je jejím čestným členem. Je rovněž členem výboru Neuromuskulární sekce ČNS od jejího založení až do současnosti a jejím čestným členem. Působí také jako člen výboru Neurofarmakologické sekce ČNS.

Vysoký vědecký, pedagogický a morální kredit profesora Kadaňky byl popsán v medailonech k jeho 60. a 65. narozeninám (Neurologie pro praxi 2002/3: 163, Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie 2007; 70/103(2): 224).

V posledních pěti letech vyvíjel neutuchající aktivitu publikační, přednáškovou i organizační. Jeho dominantními zájmy zůstávají klinická neurofyziologie a vertebrogenní onemocnění, zvláště spondylogenní cervikální myelopatie. V seznamu publikací informačního systému Masarykovy univerzity najdeme za uvedené období 61 publikací, na nichž se podílel jako hlavní autor nebo spoluautor. Za zcela prioritní publikaci z tohoto období je možné označit práci „Cer­vical spondylotic myelopathy: conservative versus surgical treatment after 10 years. Eur Spine J 2011; 20(9): 1533–1538“. Dále je editorem Speciální neurologie, učebnice, která byla vydána již ve 3. přepracovaném vydání LF MU (2011). Podílel se na kurzu EFNS pro mladé neurology. Byl a je spoluřešitelem grantů IGA s vertebrogenní tematikou. Aktivně se účastní neurofarmakologických sympozií v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem, diskuzí o kontroverzních tématech v neurologii v rámci neurologických sjezdů a sympozií.

Profesor Kadaňka se ke všemu, čeho dosáhl, vypracoval vlastní pílí, k teoretickým potvrzením přicházel vždy opačně – z normálního života, z kliniky; je skeptický vůči spekulacím a teoretizování. Mezi jeho základní osobní vlastnost patří skromnost, pracovitost a altruizmus. Svým životním a pracovním elánem nám Zdeněk Kadaňka dodává optimizmus. Přejeme mu, aby ještě dlouho mohl být aktivní, neboť si všichni velmi vážíme toho, že jsme mohli a stále můžeme pracovat po jeho boku.

Josef Bednařík a Jan Hromada za všechny přátele a spolupracovníky


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se