Virové artritidy


Viral arthritides

In the course of viral diseases, onset of arthritis, usually of limited duration and good prognosis, can occur. Pathogenic mechanisms of its onset are diverse, e.g. direct effect on of synoviocytes or production of immune complexes. The most frequent arthritogenic viruses in South America and west Europe are parvovirus B 19, rubella virus and hepatitis virus and these diseases are described in detail. Rather a big epidemic of polyarthritis in Africa, west Pacific and South America were and are caused by viruses transmitted by mosquitoes. This is not very common form of polyarthritis in our geographical latitude. Here we briefly summarize these exotic forms of viral polyarthritis. Some other rare viruses, which can contribute to manifestation of musculoskeletal symptoms, are also mentioned.

Key words:
arthritis, virus, parvovirus, rubella, hepatitis, pathogenesis


Autoři: R. Janková
Působiště autorů: Interní klinika, Fakultní nemocnice Motol
Vyšlo v časopise: Čes. Revmatol., 13, 2005, No. 4, p. 146-155.
Kategorie: Přehledné referáty

Souhrn

V průběhu virových onemocnění může vzniknout artritida, která má obvykle omezené trvání a dobrou prognózu. Patogenetické mechanismy jejího vzniku mohou být nejrůznější, například přímé poškození synoviálních buněk či tvorba imunitních komplexů. Nejčastějšími artritogenními viry v Jižní Americe a západní Evropě jsou parvovirus B 19, virus rubelly a hepatitidy B, a tyto jsou popsány podrobněji. V Africe, západním Pacifiku a Jižní Americe způsobily a způsobují poměrně velké epidemie polyartritid komáry přenášené viry, se kterými se v našich zeměpisných podmínkách příliš často nesetkáme. Je uveden stručnější přehled i těchto exotických virových artritid. V úplném závěru této práce jsou shrnuty i ostatní viry, které se na rozvoji symptomů v oblasti muskuloskeletálního systému mohou podílet.

Klíčová slova:
artritida, virus, parvovirus, rubella, hepatitis, patogeneze


Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie Revmatologie

Článek vyšel v časopise

Česká revmatologie

Číslo 4

2005 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se