Narušení a deficity kognitivních funkcí u schizofrenie

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 2 kredity SLK, 1 kredit SLK, 2 body ČLnK
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Schizofrenie s řadou svých subtypů představuje duševní onemocnění spadající pod okruh psychotických poruch. V závislosti na typu je doprovázena jak akutní symptomatologií, zahrnující heterogenní kognitivní deficity, tak závažnějšími chronickými deficity, rezultujícími ve výrazné funkční postižení. Negativně ovlivněné bývají zejména pozornost, paměť, exekutivní funkce, inteligence a řeč. Nejčastěji bývají ohroženi pacienti s dlouhodobě nepříznivou odpovědí na léčbu nebo chronicky nemocní. Jako možnost sledování kognitivních deficitů užíváme celou řadu neuropsychologických testů. Uvádíme základní charakteristiky kognitivních deficitů u schizofrenie a význam neuropsychologických metod při sledování deficitů jednotlivých kognitivních funkcí.

Klíčová slova: schizofrenie, kognitivní funkce, negativní symptomy


Autor kurzu: 
PhDr. Radko Obereignerů, Ph.D. Medailonek autora kurzu

PhDr. Radko Obereignerů, Ph.D. (*1978) vystudoval jednooborovou psychologii v Olomouci (2002). Na katedře psychologie FF UP (www.psych.upol.cz) působí od roku 2005 jako odborný asistent, kdy dokončil postgraduální doktorské studium v oboru klinická psychologie. Věnuje se psychodiagnostice dospělých i dětí a neuropsychologii. Je soudním znalcem se specializací na psychologii dětí, mládeže, rodiny, výchovy a vzdělávání. V letech 2002–2004 pracoval jako psycholog na oddělení klinické psychologie na Dětské klinice FN Olomouc, 2004–2012 působil na Neurologické klinice FN Olomouc. V letech 2003–2008 absolvoval výcvik Gestalt psychoterapie.

Odborná garance: MUDr. PhDr. Miroslav Orel, Ph.D.
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se