Antiemetická profylaxe a léčba při protinádorové terapii

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 6. 1. 2016
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Moderní antiemetika významně snížila výskyt nevolnosti a zvracení po emetogenní protinádorové chemoterapii, ale stále zůstává přibližně polovina nemocných, kteří tyto potíže za celou dobu své léčby zažijí. Důsledky vzniku nevolnosti a zvracení po chemoterapii jsou pro nemocného často nejen psychicky stresující, ale mohou vést k dehydrataci, akutní renální insuficienci a běžně mají za následek i pokles příjmu stravy a prohloubení malnutrice.
Standardní doporučení pro antiemetickou profylaxi vycházejí z výsledků velkých klinických studií a jsou tak založena na velmi silném vědeckém průkazu o efektu této léčby. Je zřejmé, že preventivní použití antiemetik je účinnější, než léčba již vzniklých potíží. Je také prokázáno, že pokud nejsou standardní doporučení z nějakého důvodu dodržována, významně se zvyšuje riziko selhání a vznik nevolnosti a zvracení, které se pak nezřídka opakují i v dalších cyklech chemoterapie.
V následujícím textu je zdůrazněn praktický přístup k používání dostupných standardních doporučení s cílem zvýšit efektivitu antiemetické profylaxe a léčby v běžné klinické praxi.


Autor kurzu: 
doc. MUDr. Miroslav Tomíška, CSc. Medailonek autora kurzu
Pregraduální vzdělání: Lékařská fakulta MU, všeobecný směr, 1975 Postgraduální vzdělání: Atestace I. st. z vnitřního lékařství: 1979 Atestace II.st. z vnitřního lékařství: 1984 Téma kandidátské práce: Energetická situace u hematoonkologických nemocných Obhajoba kandidátské práce: Masarykova univerzita Brno, 21.6. 1995 Téma habilitační práce: Hodnocení proteino-energetické malnutrice u chronických onemocnění Obhajoba habilitační práce: LF MU Brno, 15.5.2003 Klinická praxe: Interní oddělení nemocnice Vyškov, 1975-1989 Interní hematoonkologická klinika FN Brno, 1989-dosud Učitelská praxe: odborný asistent LF MU Brno 1992-2003 docent LF MU od r. 2003 dosud odborný garant výuky klinické výživy na LF člen zkušební komise SRZ z vnitřního lékařství Oblasti zájmu/specializace: podpůrná léčba v onkologii, umělá klinická výživa, nutriční podpora onkologických nemocných, intenzivní metabolická péče, maligní lymfomy zažívacího traktu, léčba hyperlipoproteinémií Členství v odborných organizacích: ČLS, Společnost klinické výživy a intenzívní metabolické péče ČLS, Vnitřní lékařství ČLS, Klinická onkologie Multinational Association of Supportive Care in Cancer, MASCC, 1996-2001 European Society of Clinical Nutrition and Metabolism 2007-dosud Zahraniční studijní pobyty: University of Limburg, Maastricht, Catholic University of Leuven, Holandsko a Belgie, Evropský kurz klinické výživy, Erasmus 28.3.-9.4.1993. Nemocnice Pűttlingen, Sársko, Německo, Oddělení anestezie a intenzívní péče, studijní pobyt zaměřený na parenterální a enterální výživu, 15.-28.5.1994. Southwestern Medical School, Dallas, University of Texas, Center for Human Nutrition, dvouměsíční studijní pobyt, říjen-prosinec 1995.
Odborná garance: MUDr. Lada Klvačová
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se