Nejnovější náhledy na teorii vzniku difuzního axonálního poškození mozku


The Most Recent Knowledge on the Theory of Genesis of Diffuse Axonal Injury of the Brain

The paper presents the most recent knowledge related to the patophysiology of traumatic axonal injury and resulting forensic and clinical implications. The mechanistic idea is replaced by the idea of dynamic cascade of biochemical events on subcellular level, finally leading to axonotmesis. Interventions targeted to the cascade are discussed with respect to toxic drugs. Finally a necessity to consider the new knowledge in forensic problems is outlined.

Key words:
axonal injury – head trauma


Autoři: M. Hirt 1;  Z. Novák 2
Působiště autorů: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně a Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno ;  Ústav soudního lékařství 1;  Neurochirurgická klinika 2
Vyšlo v časopise: Soud Lék., 52, 2007, No. 4, p. 57-59

Souhrn

Obsahem sdělení je přehled nejnovějších poznatků, týkajících se patofyziologie traumatického axonálního postižení a z toho vyplývajících forenzních a klinických implikací. Oproti mechanistické představě je zdůrazněna dynamická kaskáda biochemických pochodů na subcelulární úrovni, ve svém konečném důsledku vedoucím k axonotmesi. Diskutovány jsou i možnosti zásahu do této kaskády, především pokud se týče toxických látek. V závěru je zdůrazněna nutnost zohlednění těchto poznatků v znalecké činnosti.

Klíčová slova:
difuzní axonální poškození – trauma hlavy


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se