-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Práce v oboru
Doporučené pozice
Reklama- Praktické
Top novinky
ReklamaProfesor Čapov oslavil 60. jubileum
Autoři: J. Wechsler
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2015, roč. 94, č. 7, s. 275.
Kategorie: Jubileum
Prof. MUDr. Ivan Čapov, CSc., se narodil dne 30. 6. 1955 ve Vsetíně, mládí prožil v Mikulově, jeho léta studií a profesionální kariéry však již patřila Brnu. Málokterý úspěšný chirurg se vyznačuje tak přímou a nekompromisní profesní dráhou. V pravidelných krátkých časových intervalech se v oboru chirurgie maximálně kvalifikoval – složil celkem čtyři atestace, absolvoval doktorandské studium se získáním titulu CSc., v r. 1999 se habilitoval z chirurgie a v r. 2014 se stal profesorem téhož oboru.
Vlivem příznivých okolností profesor Čapov, ač vystudoval pediatrickou větev lékařské fakulty Masarykovy univerzity (promoval v r. 1980), zahájil svůj profesní růst na I. chirurgické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Kromě jednoroční vojenské služby a studijních pobytů na předních světových chirurgických pracovištích v Evropě, USA a Japonsku, včetně hodnotných postgraduálních kurzů, kliniku neopustil. Pro všechny profesní etapy profesora Čapova jsou příznačné nekompromisnost a zaujetí vším moderním a prospěšným, zdánlivě nedosažitelným. Postupně díky mimořádnému chirurgickému nadání vynikl v nejdůležitějších chirurgických oblastech − chirurgii soustavy digestivní, endokrinní, miniinvazivní a hrudní, ve které se stal jedním z nejvýznamnějších pracovníků v České republice s ohlasem i ve vyspělém zahraničí.
Jubilantova vědecko-výzkumná činnost (hlavní řešitel 4 grantů IGA ČVR, spoluřešitel 8 grantů IGA ČR, 2 projektů FRVŠ) a rozsáhlá publikační činnost časopisecká i formou monografií dokládají jeho talent a píli.
Po ustanovení přednostou I. chirurgické kliniky r. 2005 profesor Čapov naplno rozvinul své organizační schopnosti a postupně prosadil své vize. Docílil zformování vysoce specializovaných center – pro chirurgii orgánů hrudních, stěny hrudní a mediastina, centra miniinvazivní chirurgie a centra chirurgie úrazové. Díky svému charizmatu a vysoké náročnosti v práci prosadil moderní partnerský způsob součinnosti lékařů se středním zdravotnickým personálem s průběžným hodnocením kvality práce. Inicioval kongresy o miniinvazivní a robotické chirurgii, které se letos uskuteční v Mikulově jako další Podlahovy chirurgické dny. Prof. Čapov rovněž založil významné ocenění za mimořádné výsledky v chirurgii − Petřivalského cenu.
Extrémní pracovní nasazení, vizionářství i dosažené výsledky jsou po právu reflektovány vysokými společenskými i odbornými uznáními na celostátní i nadhraniční úrovni. Je čestným členem České chirurgické společnosti JEP, České pneumologické a ftiseologické společnosti JEP, v zahraničí je členem European Society of Thoracic Surgery a Society of Digestive Surgery. Je členem výboru České chirurgické společnosti JEP, proděkanem LF MU a dlouholetým členem Vědecké rady LF MU.
Jako každá velká osobnost má i prof. Čapov svoji slabinu − jeho pragmatismus ho opouští, když se stává zamilovaným dědečkem svých tří vnoučat.
Milý Ivane, přijmi tímto blahopřání i projev díků za vše, co jsi s námi prožil a ještě prožiješ v hektickém, ale přesto krásném chirurgickém životě.
Za spolupracovníky I. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Prof. MUDr. Jan Wechsler, CSc.
jan.wechsler@fnusa.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína
Článek Pruritus aniČlánek XV. Bedrnův den
Článek vyšel v časopiseRozhledy v chirurgii
Nejčtenější tento týden
2015 Číslo 7- Strava bohatá na arginin a prolin slibuje urychlení hojení ran u diabetických pacientů
- Úloha růstového faktoru TGF-β v procesu hojení ran
- Topicky aplikovaný propolis může urychlovat hojení diabetických bércových vředů
- HemaGel jako moderní prostředek vlhkého hojení ran
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
-
Všechny články tohoto čísla
- Karcinom rekta. Zářit více nebo méně?
- Pruritus ani
- Profesor Čapov oslavil 60. jubileum
- Současný stav strategie léčby karcinomu rekta v České republice s ohledem na výskyt kompletní patologické odpovědi při neoadjuvantní léčbě – studie PATOD C20 2011–2012
- Magnetická detekce sentinelových uzlin u karcinomu prsu metodou SentiMag
- Akutní krvácení do zažívacího traktu – skutečně chirurgická diagnóza?
- Kritické komplikace specifického střevního zánětu − kazuistika
- Endoskopické endonazální ošetření nasální likvorey při zlomenině klivu – kazuistika
- Heterotopická mezenteriálna osifikácia
- XV. Bedrnův den
- Rozhledy v chirurgii
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Pruritus ani
- Magnetická detekce sentinelových uzlin u karcinomu prsu metodou SentiMag
- Heterotopická mezenteriálna osifikácia
- Endoskopické endonazální ošetření nasální likvorey při zlomenině klivu – kazuistika
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Revma Focus: Spondyloartritidy
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Autoři: prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., prim. MUDr. Richard Pikner, Ph.D., MUDr. Olga Růžičková, MUDr. Jan Rosa, prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání