Zánět 2. typu se zaměřením na atopickou dermatitidu

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 1 kredit SLK, 2 body ČLnK
Datum publikace: 24. 5. 2021
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Pokud patříte mezi milovníky detektivek a baví vás sbírat indicie vedoucí k odhalení pachatele na samotném konci příběhu, pak víte, jak je důležité nejen určit toho správného jako vraha, ale také označit jeho komplice. V našem e-learningovém kurzu se spolu s námi vydejte po stopách pachatelů zánětu 2. typu, který se mimo jiné manifestuje v podobě těžké atopické dermatitidy. Na pustošení kvality života pacientů s touto diagnózou se podílí interleukin 4 a 13. Pokud nebudou zastaveni najednou, vzájemně se zastanou. Proto je třeba zvolit takový léčebný postup, díky němuž je dostanete spolehlivě „za katr“ oba. Řešení nabízí biologická léčba.

Zánětlivá odpověď 2. typu je charakterizována dvěma klíčovými cytokiny. A to interleukin (IL)-4 a iterleukin (IL)-13. Oba tyto cytokiny mají obdobný účinek, který vede k aktivaci Th2 buněk, produkci IgE, aktivaci a přesun eosinofilů a mastocytů do místa zánětu a degranulaci mastocytů. 

Patologická reakce těchto klíčových cytokinů může vyústit v několik příbuzných zánětlivých onemocnění, která se mohou manifestovat samostatně, ale často jako více chorob současně (do kůže, horních a dolních dýchacích cest, do jícnu).


Autor kurzu: 
MUDr. Filip Rob, Ph.D
Odborná garance: prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA
Partner sekce logo Sanofi Genzyme
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se