Trombózy v gynekologii a porodnictví

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 1 - 2 kredity SLK, 2 body ČLnK
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

V zemích Evropské unie je jedno z 10 úmrtí spojeno s trombembolickou komplikací. Jedná se o třetí nejčastější příčinu kardiovaskulárního úmrtí po infarktu myokardu a ischemické cévní mozkové příhodě. Nejčastější prezentace žilní trombózy je hluboká žilní trombóza (deep venous thromboembolism - DVT) dolních končetin a plicní embolie. Příčiny žilní trombózy mohou být rozděleny do dvou skupin: dědičné a získané, a jsou často mnohočetné u daného pacienta. Dědičné trombofílie jsou podmíněny geneticky, projevují se v mladším věku a často recidivují.


Autor kurzu: 
Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc. Medailonek autora kurzu
Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc. absolvoval v roce 1983 na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze a postupně obhájil atestace z gynekologie a porodnictví i nástavbovou atestaci z klinické genetiky. Jako řešitel nebo spoluřešitel se od roku 1993 podílel na několika grantových výzkumných úkolech. Je členem řady domácích i zahraničních odborných lékařských společností a působí také jako pedagog. Je vedoucím oddělení ultrazvukové diagnostiky a centra fetální medicíny Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN, Oddělení ultrazvukové diagnostiky je referenčním centrem pro závažné případy z celé ČR. Založil Českou společnost pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Českou společnost fetální medicíny. Je členem mezinárodního výboru poradců časopisu americké gynekologické společnosti a šéfredaktorem časopisu Aktuální gynekologie a porodnictví. Obdržel řadu ocenění, například za práci ve výboru mezinárodní společnosti gynekologů a porodníků ISUOG, Pawlikovu cenu nadace Cilag či Sonkovu cenu české ultrazvukové společnosti. Publikoval více než 80 vědeckých prací, je autorem nebo spoluautorem řady knih.
Odborná garance: Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., Mgr. Michal Hojný
Inzerce
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se