Diagnostika a léčba sezónní alergie

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 2 kredity SLK, 1 kredit SLK, 2 body ČLnK
Datum publikace: 26. 10. 2017
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Alergická onemocnění řadíme k typickým civilizačním onemocněním, jejichž nárůst zaznamenáváme v posledních desetiletích a je jednoznačně spojen se současně se rozvíjejícím „západním způsobem života“.

Typickým příkladem alergického onemocnění je již výše zmíněná alergická rýma. Jedná se o zánětlivé onemocnění charakterizované alergickým zánětem nosní sliznice, které se může rozšiřovat na sliznici paranazálních dutin, hltanu nebo oční spojivky.

Alergická rýma je jednou z klinických manifestací atopického genotypu (genetická vloha reagovat na antigeny zevního prostředí produkcí specifických IgE protilátek) a může se objevit v raném dětském věku i v pozdní dospělosti.


Autor kurzu: 
doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc. Medailonek autora kurzu

Doc. Bystroň absolvoval Lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vědeckou kandidaturu (na téma Thymostimulin v klinické praxi) a habilitaci (na téma Bakteriální imunomodulátory a jejich použití v klinice) obhájil na Komenského univerzitě v Bratislavě.

Lékařskou praxi začal na dětském oddělení Nemocnice s poliklinikou v Havířově, kde se začal rovněž specializovat v oboru alergologie a klinické imunologie. První atestaci složil v oboru pediatrie, nástavbovou atestaci v lékařské imunologii.

Od roku 1988 pracuje na Oddělení alergologie a klinické imunologie ve Fakultní nemocnici v Olomouci zprvu jako ordinář pro klinickou imunologii a od roku 2004 jako přednosta Oddělení alergologie a klinické imunologie do současnosti.

Pedagogicky se účastnil na výuce alergologie a klinické imunologie na Lékařské fakultě v Olomouci, následně v rámci Institutu pro postgraduální vzdělávání v Praze a v současnosti na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Je čestným členem České a Slovenské společnosti alergologie a klinické imunologie, je členem redakčních rad odborných časopisů Alergie (čs.) a Alergologia Polska (pl.).

Je autorem 5 monografií a více jak 250 publikací v odborném tuzemském a zahraničním tisku.

Odborná garance: doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se