Diagnostika a léčba infekce močových cest u dětí

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 2 kredity SLK, 1 kredit SLK, 2 body ČLnK
Datum publikace: 23. 11. 2015
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Infekce močových cest patří mezi velmi častá onemocnění dětského věku. Časná diagnostika a adekvátní léčba močových infekcí jsou hlavními předpoklady prevence vzniku chronického onemocnění ledvin. Správný odběr moči je důležitý hlavně u dětí, jelikož kontaminace vzorku může vést k falešně pozitivním močovým nálezům.
Výsledky chemického vyšetření moči máme k dispozici časně a umožní nám s velkou pravděpodobností pomýšlet na akutní močovou infekci. Důležité je odebrání vzorku moči ke kultivaci před zahájení antibiotické léčby, jelikož signifikantní bakteriurie je jeden z hlavních diagnostických kritérií močové infekce.
Podle výsledků mikrobiologických výsledků také často upravujeme antibiotickou léčbu. Nekomplikovaná akutní pyelonefritida u dítěte dobře tolerujícího příjem antibiotik i tekutin může být již od časného kojeneckého věku léčena perorálně. Mikční cystografii lze provést již po několika dnech u zaléčené močové infekce a je vhodné ji indikovat pouze u vybrané skupiny nemocných s infekcí močových cest.


Autor kurzu: 
MUDr. Jakub Zieg, Ph.D. Medailonek autora kurzu
MUDr. Jakub Zieg, Ph.D. promoval na 3. lékařské fakultě UK v Praze v roce 2003. Od roku 2004 pracuje na Pediatrické klinice 2.LF a FN v Motole. Složil atestaci z pediatrie v roce 2009 a atestaci z dětské nefrologie v roce 2010. Jeho hlavním odborným zájmem je problematika onemocnění ledvin u dětí. V roce 2012 absolvoval klinickou stáž v The Childrens Hospital of Eastern Ontario v kanadské Ottawě. V roce 2013 stážoval 6 měsíců na oddělení dětské nefrologie v Great Ormond Street Hospital v Londýně. V roce 2014 úspěšně dokončil postgraduální studium s tématem: Biochemické a strukturní mechanizmy poškození ledvin a cévního systému u dětí s renálním onemocněním. Je autorem a spoluautorem řady zahraničních a domácích publikací, aktivně se účastní odborných konferencí u nás i ve světě.
Odborná garance: MUDr. Alice Bosáková, Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se