#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Topická aplikace beta glukanu


Authors: J. Richter 1;  V. Větvička 2;  S. Richterová 3
Authors‘ workplace: Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Centrum imunologie a mikrobiologie Vedoucí: Ing. Eduard Ježo 1;  University of Louisville, KY, USA Department of Pathology and Laboratory Medicine Vedoucí: Eyas M. Hattab, MD, MBA 2;  Vojenská zdravotní pojišťovna, pobočka Ústí nad Labem 3
Published in: Prakt. Lék. 2025; 105(1): 14-16
Category: Of different specialties

Overview

Beta glukany (BG) mají kromě své schopnosti integrovat s imunitním systémem řadu dalších specifických vlastností prospívajících kvalitě pokožky. Potlačují indukci antioxidačních aktivit, redukují rizika environmentálních stresů a tím působí jako přirozený a finančně efektivní přístup k udržení rovnováhy homeostázy pokožky. Rostoucí nabídka preparátů s BG vede k jejich aplikaci jak v kosmetické aplikaci, tak k aplikaci v dermatologii a dalších oborech lékařství. Předkládáme předběžné výsledky úspěšné aplikace krému s BG u seniorů s nálezem plenkové iritační dermatitidy jako proof-of-concept jejich potenciálního využití.

Klíčová slova:

dermatitida – topická aplikace – beta glukan krém

ÚVOD

Tkáně na rozhraní hostitele a prostředí včetně kůže a dalších povrchů představují první linii bariérové funkce fyzikální, chemické i biologické. Bariérová funkce kůže má zásadní význam pro udržení homeostázy. Její poškození vede ke vzniku klinických projevů zvyšujících nároky na kvalitu stabilního buněčného systému kůže tvořeného vrozeným buněčným systémem, adaptogením imunitním systémem i buňkami nehematologického původu, jako jsou keratinocyty, fibroblasty a endoteliální buňky (4, 12, 16, 20). Zvýšené nároky na reparaci dopadů těchto klinických projevů vedou k aktivaci dalších systémů imunity, a to jak vrozené imunity (neutrofily, eosinofily, monocyty), tak adaptivní buněčné odpovědi s častou nezbytností terapeutického zásahu jak cíleného (léčba klinických projevů), tak i preventivního. Jedná se o snahu o posílení výše uvedených složek participujících v klinických projevech onemocnění (11). Normalizaci bariérové funkce kůže je možné podpořit využitím přípravků podporujících její keratinizaci a imunitní funkce (13, 14). Význam beta glukanových extraktů jako vysoce účinné multifunkční složky pro zdraví pokožky roste, a to nejen v kosmetologické aplikaci, ale i ve stále rostoucím spektru aplikací u kožních onemocnění (2, 9, 10, 13). Kromě známé schopnosti integrovat s imunitním systémem mají BG specifické vlastnosti, které mohou prospět celkovému zdraví pokožky, zabránit příznakům souvisejícím s věkem a zmírnit škody způsobené environmentálními stresory (2, 6–8, 12). Beta glukany redukují tyto škody i problémy stárnutí pokožky a současně redukují rizika chronického zánětu (8). Představují přirozený a finančně efektivní přístup k udržení rovnováhy homeostázy pokožky. Experimentální modely hojení lézí prokázaly, že přítomnost beta glukanu zvyšuje ukládání kolagenu a sílu vláken nově se tvořící kůže, stimuluje tvorbu a sekreci řady růstových faktorů a cytokinů, zvyšuje granulaci nové tkáně a zvýšenou migrací fibroblastů urychluje tvorbu mimobuněčné hmoty a zvýšeným dělením keratinocytů akceleruje hojivé účinky s významnou nákladovou efektivitou při hojení ran (2, 5). Beta glukany tvoří výjimečnou látku s potencionálním přínosem pro indukci biostimulace pokožky i vlivem antioxidačních a antimikrobiálních vlastností, a jsou tedy přínosem pro estetickou a regenerativní dermatologii (2, 9, 11, 18).

Na kůži, našem největším orgánu co do hmotnosti a rozsahu, lze pohlížet jako na senzor periferie těla, jako na skutečný „mozek navenek“ (16). Nezbytnost péče o její kvalitu je podpořena konstatováním, že kožní onemocnění se stále řadí na 4. místo v hlavních příčinách zátěže nefatálními chorobami (16).

TOPICKÁ APLIKACE BG

Příznivé výsledky topické aplikace BG nás vedly ke sledování topické i celkové aplikace u dermatitid, především plenkové iritační dermatitidy. Plenková kontaktní iritační dermatitida je nejčastější kožní problém kojeneckého a batolecího věku a v rostoucím počtu případů v průběhu posledních let i dospělých osob s inkontinencí moči a stolice (7). Hlavním vyvolávajícím faktorem je dlouhodobé působení vlhkosti pokožky (3, 6, 7, 15, 16, 19). Ovlivňující faktory narušující ochranné bariéry jsou spolu s vlhkostí pokožky i typ kůže, kvalita výživy, obezita, nedodržování adekvátní hygienické péče, kondice pokožky a další faktory, které byly v současné době sledovány a kvalifikovány s využitím nástroje Scoring System for Diaper Dermatitis Scale. Rostoucí prevalence rizika indukce iritační dermatitidy je zřejmá, a proto považujeme za nezbytné zdůraznit nejen iniciaci nezbytné péče medicínské a hygienické, ale u dospělé populace věnovat pozornost psychologickým, sociálním i ekonomickým důsledkům (19, 18). Výše uvedené je ve spojení s dalšími klinickými projevy iniciovanými saponáty, rtg, detergenty a solární dermatitidou vyvolávající na oslabení těsné junkční bariéry s funkčními defekty, které jsou v těsném spojení nejen s fyzickou bariérou, ale přispívají i poškození imunitních mechanismů kůže cestou redukce antimikrobiálních peptidů (LL-37, beta defenzin, S100 A) (11, 18). V souboru kontaktních dermatitid nelze opomenout i možnosti uplatnění nových přístupů zvyšování kvality pokožky topickou aplikací beta glukanových mastí (11). I rozsáhlá skupina alergických kontaktních dermatitid svým rozsahem a širokým spektrem indukcí postižení se nabízí pro preventivní aplikace (9, 14). Regenerace kůže je problém multidisciplinární, zahrnuje škálu oborů medicíny, počínaje chirurgií, estetikou, dermatologií, infekčním lékařstvím, alergologií i klinickou imunologií (9, 10, 12). Snaha oddálit stárnutí kůže prevencí bázemi beta glukanů ukazuje indukci účinku naivních biologických podnětů na měkké tkáně. V Itálii byl schválen ministerstvem zdravotnictví senzibilizační preparát ve studii pak potvrzen významný účinek beta glukanů na zvýšení elasticity kůže při kontinuální aplikaci po dobu 14 dnů (2).

Dle našich zkušeností je významným příspěvkem pro kvalitu účinku preparátu zajištění odpovídající hladiny zinku (1, 13). Za optimální řešení bychom považovali topickou aplikaci monothioninu zinečnatého, který přispívá k akceleraci vstřebávání zinku při topické aplikaci. Rozsah možné aplikace je dán již konstatováním, že je zinek nezbytnou složkou pro metabolickou aktivitu 300 enzymů, významný pro funkci buněk i syntézy DNA a solubilních proteinů pokožky (12, 17). Význam vitaminu D pro kvalitu pokožky a celkové kondice imunity je jednoznačný (10).

NAŠE STUDIE

Naše předchozí studie (13) prokázala, že topická aplikace krému s BG představuje vhodný prostředek pro léčbu ran, který přispívá ke zkrácení doby jejich hojení v komplexním režimu léčby a významně snižuje náklady na léčbu. V naší předběžné studii se věnujeme topické aplikaci BG (BetaDerm, VH Pharma, ČR) u dermatitid. Pracovní hypotézou je ověření možnosti nasazení topické aplikace krému s BG u seniorů s nálezem plenkové iritační dermatitidy jako proof-of-concept jejich potenciálního využití při řešení tohoto problému.

Dodržení strategie léčby je závislé na kvalitě hygienické péče poučeného pacienta, zajištění ochrany pokožky a její hydrataci, eliminací dráždivých podnětů, edukací postiženého, dodržením pitného režimu, úpravou hmotnosti, vyloučením nadměrné fyzické zátěže a zajištěním vhodného oblečení (3, 6, 15, 19). Při postupu aplikace ochranného bariérového krému s BG je nezbytné dodržet podmínku jemné vrstvy krému s přesahem minimálně 2 cm od periferie postiženého místa s podáním po umytí a jemném vysušení dané plochy. Aplikujeme denně po dobu 7–14 dní dle klinického nálezu, s poučením pacienta o dalším pokračování po dobu nejméně 4 týdnů, v režimu podání jedné až dvou dávek týdně. Tím dochází i zajištění rizika infekce v dané lokalitě zajištěné jednoznačným baktericidním efektem BG. U šesti sledovaných jedinců jsme zjistili významný léčebný efekt s perzistencí remise postižení po dobu 3 měsíců.

ZÁVĚR

Otázka beta glukanů a kůže se v poslední době dostává do popředí zájmu nejen experimentálních badatelů (21), ale také do klinické praxe (22). V naší praxi jsme se zaměřili na možné účinky u plenkové iritační dermatitidy.

Jsme si vědomi velmi malého počtu pacientů, u kterých jsme vliv topické aplikace BG sledovali. Je jasné, že naše práce nepředstavovala žádnou klinickou studii, ale posloužila jako proof-of-concept potvrzující naši pracovní hypotézu. Vzhledem k širokému spektru nabídky krémů, obsahujících BG izolované různou technikou a z různých zdrojů, považujeme za nezbytné dodržet vždy stejnou kvalitu aplikovaného preparátu. Konstatujeme nezbytnost dalšího klinického sledování se zajištěním kvality a většího rozsahu studie.

Konflikt zájmů: žádný.


Sources
  1. Bhowmik D, Chiranjib KP, Sampah K. A potential medicinal importance of zinc in human health and chronic disease. Int J Pharm Biomed Sci. 2010; 1(1): 5–11.
  2. Calvani F, Bartoletti E, Folchitto G, et al. Innovation in skin regeneration: Novel approaches with beta-1,3/1,6glucan–based treatments. Recent Prog Mater. 2020; 2(2): 1–7.
  3. Janoušková A, Sikorová L. Plenková dermatitida – pilotní šetření. Pediatr Praxi 2019; 20(1): 46–48.
  4. Jeseňák M, Urbáček S, Majtan J, et al. Beta-glucan based cream (containing pleuran isolated from Pleurotus ostreatus) in supportive treatment of mild – to moderate atopic dermatitis. J Dermatol Treat. 2016; 27: 351–354.
  5. Kocmanová I. Invazivní mykotické infekce. Onkologie 2014; 8(4): 167–168.
  6. Kolářová R, Wiedermannová H. Desatero v péči o opruzeniny novorozenců a kojenců. Pediatr Praxi 2010; 11(3): 196–198.
  7. Konrád P. Plenková dermatitida v pediatrii a geriatrii. Dermatol Praxi. 2015; 9(4): 170–173.
  8. Krutmann J, Schilkowski T, Morita A, Berneburg M. Environmentally-induced (extrinsic) skin aging: Exposomal factors and underlying mechanisms. J Invest Dermatol. 2021; 141(4S): 1096–1103.
  9. Majtan J, Jesenak M. Beta-glucans: multi-functional modulator of wound healing. Molecules 2018; 23(4): 806.
  10. Navarro-Trtivino FJ, Arias-Santiago S, Gilaberte-Calzada Y. Vitamin D and the skin: Review for dermatologists. Actas Dermosifiliogr. 2019; 110(4): 262–272.
  11. Nguyen HLT, Trujillo-Paez JV, Umehara Y, et al. Role of antimicrobial peptides in skin barrier repair in individuals with atopic dermatitis. Int J Mol Sci. 2020; 21: 7607.
  12. Richmod JM, Harris JE. Immunology and skin in health and disease. Cold Spring Harb Persp Med. 2014; 4(12): a153339.
  13. Richter J, Větvička V. Topická aplikace léčivého preparátu s β-glukanem. Prakt. Lék. 2023; 103: 295–297.
  14. Stumpfová A. Alergická kontaktní dermatitida versus iritační kontaktní dermatitida. Dermatol Praxi. 2023; 17(1): 49–54.
  15. Šeflová L, Stejskalová P, Daniš L. Dekubity v praxi. Med Praxi. 2016; 13(5): 263–267.
  16. Tobin DJ. Introduction to skin aging. J Tissue Viability 2017; 26(1): 37–46.
  17. Vetvicka V, Vannucci L, Sima P, et al. Beta glucan: Supplement or drug? From laboratory to clinical trials. Molecules 2019, 24(7): 1251.
  18. Yeroshaklmi S, Shirazi JY, Friedman A. New developments in bacterial, viral, and fungal infections. Current Dermatol Rep. 2020; 9: 152–165.
  19. Zímová J, Zímová P. Péče o kůži při inkontinenci moči a stolice. Urol Praxi. 2015; 16(1): 16–20.
  20. Hay RJ, Augustin M, Griffiths CEM, et al. The global challenge for skin health. Br J Dermatol. 2015; 172(6): 1469–1472.
  21. Vetvicka V, Vetvickova J. β(1-3)-D-glucan affects adipogenesis, wound healing and inflammation. Orient Pharm Exp Med. 2011; 11: 169–175.
  22. Abedini F, Mohammadi SR, Dahmardehei M, et al. Enhancing of wound healing in burn patients through Candida albicans β-glucan. J Fungi. 2022; 8(3): 263.

adresa pro korespondenci:
prof. RNDr. Václav Větvička, Ph.D.
Vršovická 1525/1b, 101 00 Praha 10
e-mail:
vaclav.vetvicka@gmail.com

Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adults
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#