#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Prevalence a vývojové trendy v preskripci léčiv potenciálně nevhodných ve stáří v České Republice


Authors: J. Vinšová 1;  D. Fialová 1,2;  E. Topinková 2;  J. Vlček 1;  M. Wawruch 3;  Z. Vitásek 4
Authors‘ workplace: Katedra sociální a klinické farmacie, Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Vedoucí: Doc. RNDr. Jiří Vlček, CSc. 1;  Geriatrická klinika, 1. Lékařská fakulta UK v Praze, Přednostka: Prof. MUDr. Eva Topinková, CSc. 2;  Farmakologický ústav Lékařská fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, Slovenská republika, Přednostka: Doc. MUDr. Viera Kristová, CSc. 3;  Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Mladá Boleslav, Ředitelka: Ing. Darina Ulmanová 4
Published in: Prakt. Lék. 2006; 86(12): 722-728
Category: Therapy

Overview

Práce se zabývá hodnocením prevalence a trendů preskripce potenciálně nevhodných léčiv u českých seniorů v ambulantní péči. Využívá nově revidovaných a v České Republice dosud málo známých Beersových kritérií z roku 2003 (10), která uvádějí léčiva potenciálně nevhodná ve stáří, jejichž nevhodnost je stanovena na základě farmakologických a farmakoepidemiologických studií. Preskripce léčiv potenciálně nevhodných ve stáří by u seniorů měla být nízká, předchozí studie však prokázaly jejich časté užití u starých pacientů v některých evropských zemích, včetně České republiky (7). Výzkum byl proveden na dosud nejrozsáhlejším souboru seniorů, který byl k podobné analýze v našich podmínkách použit - databázi léčivých přípravků vydaných na lékařský předpis pojištěncům Zaměstnanecké pojišťovny Škoda, Mladá Boleslav v období leden 1997 - prosinec 2001 (databáze 1 776 119 léčivých přípravků).

V analýze jsme zjistili, že v roce 1997 užívalo potenciálně nevhodná léčiva 40 % ambulantních seniorů a v roce 2001 30 %. Při zhodnocení pouze vysoce rizikových léčiv jsme stanovili obdobně vysokou prevalenci - 34 % v roce 1997 s mírným poklesem v čase na 26 % v roce 2001. K uživatelům potenciálně nevhodných léčiv patřily převážně ženy a senioři ve starší věkové kategorii 75-84 let. Ve sledovaném období užívalo nejvíce pacientů benzodiazepiny s dlouhým poločasem a nitrofurantoin - 10 % a 6 % v roce 1997, s téměř neměnnou prevalencí v čase. Během sledovaného období se snížilo užití námelových alkaloidů, indometacinu a neretardovaného nifedipinu; vzrostlo užití doxazosinu, ticlopidinu a neretardovaného oxybutyninu.

Klíčová slova:
geriatrie, léčiva potenciálně nevhodná ve stáří, prevalence a trendy, Beersova kritéria


Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adults
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#