#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rizika a prevence nežádoucích účinků nesteroidních antiflogistik a kyseliny acetylsalicylové Mezioborové konsenzuální doporučení pro praktické lékaře


Authors: B. Seifert 1;  K. Pavelka 2;  P. Dítě 3;  J. Bureš 4;  Š. Forejtová 2;  A. Hep 3;  E. Charvátová 5;  V. Jirásek 6;  T. Koudelka 7;  K. Lukáš 8;  J. Štolfa 2;  J. Vencovský 2;  J. Vojtíšková 1
Authors‘ workplace: Ústav všeobecného lékařství 1. LF UK, Praha 1;  Revmatologický ústav 1. LF UK, Praha 2;  Interní a gastroenterologická klinika FN Bohunice, Brno 3;  II. interní klinika FN, Hradec Králové 4;  Katedra všeobecného lékařství IPVZ, Praha 5;  I. interní klinika VFN, Praha 6;  Praktický lékař, Žirovnice 7;  III. interní klinika VFN, Praha 8
Published in: Prakt. Lék. 2006; 86(1): 38-42
Category: Therapy

Overview

Cíl:
Cílem předkládané práce je podpora praktických lékařů v jejich každodenním rozhodování při indikaci nesteroidních antiflogistik (NSA) a kyseliny acetylsalicylové (ASA) u pacientů s různou mírou kardiovaskulárních a gastrointestinálních rizik formou doporučení, které vychází z medicíny založené na důkazech a mezioborového konsenzu.

Metoda:
Třináctičlenný expertní panel se skládal ze zástupců tří odborností: gastroenterologie, revmatologie a všeobecného praktického lékařství. Při tvorbě doporučení byly identifikovány nejvýznamnější důkazy z metaanalýz a kontrolovaných studií. Pro syntézu individuálních názorů byla užita metoda normální skupinové techniky. Bylo posuzováno 34 tezí, připravených praktickými lékaři a odpovídajících klinickým situacím v praxi.

Výsledky:
Z předložených 34 tezí (klinických scénářů) bylo dosaženo shody u 26 z 34 tezí, tj. v 76 %. U pacienta s jedním a více rizikovými faktory gastropatie, jinými než peptický vřed a krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) v anamnéze, jehož stav vyžaduje krátkodobou léčbu NSA, bylo dosaženo shody o indikaci preferenčního NSA nebo profylaxe antisekrečním lékem při užívání neselektivního NSA. U téhož pacienta v případě dlouhodobé léčby bylo souhlasně doporučeno souběžné podávání antisekrečního léku s neselektivním nebo preferenčním NSA.

U pacienta s peptickým vředem nebo krvácením do GIT v anamnéze, jehož stav vyžaduje léčbu NSA (krátkodobou nebo dlouhodobou), je doporučena profylaxe blokátorem protonové pumpy, provázející podání neselektivního, preferenčního nebo selektivního NSA.

Pacient s jedním a více rizikovými faktory gastropatie, užívající ASA v dávce 100 mg a méně v kardiovaskulární nebo nevaskulární prevenci by měl souběžně brát antisekreční lék jako profylaxi. K profylaxi je indikován i pacient souběžně užívající NSA a ASA (nebo warfarin) v přítomnosti alespoň jednoho (dalšího) rizikového faktoru gastropatie.

Závěr:
Ani kombinace podkladů medicíny založené na důkazech a konsenzu v expertním panelu neřeší všechny nejistoty a pochyby. K aplikaci NSA v praxi je třeba přistupovat individuálně a zvažovat celkový rizikový profil pacienta pro NSA, tzn. nejen gastrointestinální, ale i kardiovaskulární a renální.

Klíčová slova:
nesteroidní antiflogistika – kyselina acetylsalicylová – gastropatie – praktický lékař – mezioborový konsenzus.


Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adults
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#