#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Proliferační aktivita v pleomorfním adenomu: možnosti predikce recidiv


Authors: A. Skálová 1,2;  J. Walter 3;  I. Stárek 4;  M. Michal 1
Authors‘ workplace: Šiklův patologicko-anatomický ústav LF UK, Plzeň přednosta prof. MUDr. M. Michal 1;  Bioptická laboratoř s. r. o., Plzeň vedoucí prof. MUDr. A. Skálová, CSc. 2;  Stomatologická klinika LF UK, Plzeň přednosta doc. MUDr. A. Zicha, CSc. 3;  Otorinolaryngologická klinika LF UP, Olomouc přednosta prof. MUDr. J. Klačanský, CSc. 4
Published in: Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 106, 2006, 1, s. 27-32

Overview

Pleomorfní adenom (PA) je nejčastějším nádorem slinných žláz. Přestože jde o nádor benigní, jeho klinický průběh je často komplikován recidivami. Velmi rozdílně udávané procento jejich výskytu se tradičně odvozuje od rozsahu chirurgického výkonu (45 % po enukleacích vs. <5 % po parotidektomiích), zanechávajícího ve větší či menší míře nádorová rezidua. Doposud však není zcela jasné, do jaké míry se vedle příčin čistě technického charakteru na vzniku recidiv podílejí biologické vlastnosti nádoru samotného. Tím je evokována i otázka možnosti stanovení histopatologických kritérií, umožňujících predikci rizika vzniku recidivy PA.

Z Registru nádorů slinných žláz Šiklova patologicko-anatomického ústavu, obsahujícího celkem 2061 nádorů, bylo vybráno 670 pleomorfních adenomů. Ve 105 případech tumor recidivoval. V retrospektivní studii, zaměřené na vztah mezi proliferační aktivitou v primárním nádoru a vznikem recidivy, jsme porovnali primární recidivující (50 případů) a nerecidivující PA (50 případů) s ohledem na buněčnou proliferaci v epiteliální a myxoidní komponentě a na procentuální zastoupení obou uvedených složek.

Proliferační index MIB1 v epiteliální komponentě primárních recidivujících a nerecidivujících PA činil 0,1–10,6 (průměr 3,1), resp. 0,1–3,0 (průměr 0,8), rozdíl je statisticky významný na 5% hladině. Proliferační index v myxoidní komponentě recidivujících PA byl 0,0–4,0 (průměr 1,2) a nerecidivujících 0,0–0,5 (průměr 0,2), rozdíl je statisticky významný na 5% hladině.

Procentuální zastoupení epiteliální komponenty se neliší u recidivujících a nerecidivujících PA (44 vs. 42 %), ale je statisticky významně nižší u recidiv (průměr 26 %) na 1% hladině významnosti. Zjištěné výsledky ukazují, že vedle charakteru chirurgického výkonu o možnosti vznik recidiv PA rozhoduje rovněž histologický charakter a úroveň proliferační aktivity ponechaných nádorových reziduí primárního tumoru. Její stanovení pomocí MIB 1 protilátky slouží jako pomocné kritérium pro zhodnocení možného rizika recidivy tohoto tumoru především tam, kde histologický nález nevylučuje neúplné odstranění nádoru.

Klíčová slova:
nádor slinných žláz – pleomorfní adenom – recidiva – buněčná proliferace – prognóza – MIB1 index


Labels
Maxillofacial surgery Orthodontics Dental medicine
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#