-
Medical journals
- Career
Distální renální tubulární acidóza - přímá detekce mutacev genu AE1
Authors: P. Jarolím; E. Seemanová
Authors‘ workplace: Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha, ředitel MUDr. RNDr. P. Jarolím, DrSc. Ústav biologie a lékařské genetiky 2. LF UK, FNsP v Motole, Praha, vedoucí prof. MUDr. P. Goetz, CSc.
Published in: Čes-slov Pediat 1999; (2): 102-105.
Category:
Overview
Distální renální tubulární acidóza typ I (RTA I.) je vzácně se vyskytující autozomálně dominantně dědičnáporucha distálního tubulu. Klinické projevy vykazují širokou variabilitu expresivity a představují růstovouretardaci, rachitické změny a nefrokalcinózu. Laboratorními nálezy jsou metabolická acidóza, pH moči kolem 5,hypokalcémie, hyperchlorémie, fixovaná specifická váha moči (1004 - 1010). Autoři popisují familiární výskytafekce v rodině, kde u závažné postižené dcery a jejího otce byla diagnóza potvrzena průkazem mutace v anionexchanger 1 (AE1) genu. Přímá molekulárněgenetická analýza AE1 genu je využitelná pro postnatální i prenatálnídiagnostiku této léčitelné afekce.
Klíčová slova:
autozomálně dominantní dědičnost, distální renální tubulární acidóza, nefrokalcinóza, anionexchanger 1 gen (AE1), mutace odpovědná za Drta
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescents
Article was published inCzech-Slovak Pediatrics
1999 Issue 2-
All articles in this issue
- Prevalence průduškového astmatu, ekzému a alergické rýmyu školních dětí v České republice
- Preimplantační prenatální diagnostika v rámci reprodukčnímedicíny a reprodukční genetiky
- Sledovanie niektorých lipidových parametrov u detí diabetickýchmatiek v ranom pubertálnom období
- Gestační diabetes a změny ve spektru mastných kyselinv pupečníkové krvi novorozenců
- Mateřské pouto a postoje k těhotenství
- Některé somatické aspekty terapie poruch příjmu potravy
- Nijmegen breakage syndrom (NBS)
- Distální renální tubulární acidóza - přímá detekce mutacev genu AE1
- Nezvyčajne prebiehajúce bakteriálne meningitídy u detí- kazuistiky
- Czech-Slovak Pediatrics
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- Nijmegen breakage syndrom (NBS)
- Distální renální tubulární acidóza - přímá detekce mutacev genu AE1
- Nezvyčajne prebiehajúce bakteriálne meningitídy u detí- kazuistiky
- Prevalence průduškového astmatu, ekzému a alergické rýmyu školních dětí v České republice
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career