#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Cíle moderní léčby deprese: pomoci i mezi atakami, a také rizikovým a polymorbidním pacientům

Jak zvládnout u deprese období mezi atakami, kdy pacienty trápí reziduální příznaky? Jak udržet dlouhodobou adherenci nemocných k medikaci? Lze si poradit s poruchami spánku nebo přibýváním tělesné hmotnosti a jinými nežádoucími účinky antidepresiv? Nejen o tom ve svém sdělení hovořila doc. MUDr. Dana Končelíková, Ph.D., z Kliniky psychiatrie LF UP a FN Olomouc.  

Dlouhá cesta k uzdravení

Duševní choroby jsou ve vyspělých zemích velmi časté. Jejich celoživotní prevalence v Evropě činí asi 25 %, přičemž nejvýše stojí poruchy nálady (14 %) a úzkostné poruchy (13,6 %). Deprese je stále více vnímána jako chronické onemocnění, u něhož i mezi atakami pacienti trpí reziduálními příznaky, například mírnými depresivními příznaky, úzkostí či poruchami spánku, jež jsou obtěžující i dlouho poté, co již tito jedinci nenaplňují kritéria deprese jako takové. Ambulantní psychiatři by tyto faktory měli sledovat, neboť jsou velmi rizikové z hlediska časného relapsu. Pravděpodobnost uzdravení je nižší u pacientů, kteří prožili psychotické příznaky v průběhu své depresivní epizody, mají komorbidní úzkostný syndrom a poruchu osobnosti. Dále platí, že čím déle pacient setrvá v remisi, tím menší je u něj riziko relapsu. Podle literatury se uzdraví 2 z 5 nemocných během 3 měsíců od nástupu obtíží a 4 z 5 během 1 roku.

Zvládnutí nežádoucích účinků – klíčový faktor úspěchu

Pro podporu adherence k léčbě je dobré pacienty, kteří trpí depresí a musejí dlouhodobě užívat psychofarmaka, informovat o nežádoucích účincích (NÚ). Značná část pacientů, zejména mladých, přitom udává i závažné NÚ. Ani lidé, kteří prožili závažnější depresi, přitom nejsou k NÚ benevolentnější. V jejich výčtu pacienti popisují sexuální NÚ, emoční plochost, úbytek kreativity či spontánnosti.

Mezi klíčové faktory léčby depresivních poruch patří spánek – čím rychleji u pacienta dojde k jeho úpravě, tím je pravděpodobnější, že bude z deprese vyléčen. Naopak pokud se poruchy spánku projevují jako reziduální příznaky, je větší riziko návratu depresivní symptomatiky. Různá antidepresiva mají na spánek různý vliv, mnohdy negativní – často je tímto vynucena potřeba na začátku podávat hypnotika, aby pacienti byli schopni překonat tento nepříjemný NÚ.

Studie TED – trazodon XR v léčbě deprese v reálné praxi

Polská 12týdenní otevřená studie provedená v reálné praxi v Krakově porovnávala účinnost léčby velké depresivní poruchy (MDD) při použití trazodonu s prodlouženým účinkem (XR) versus SSRI. Bylo na rozhodnutí lékaře, kterou z obou léčebných možností zvolí. Zahrnuto bylo 76 pacientů, z nichž 42 dostávalo trazodon XR 150–300 mg a 34 některý ze selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI: sertralin 50–200 mg, citalopram 20–40 mg, escitalopram 10–20 mg, paroxetin 20–60 mg). K hodnocení došlo v 0., 2., 4., 8., 12. týdnu, jako nástroje byly použity škály MADRS a QIDS (depresivní symptomatika), HAM-A (úzkosti), SHAPS (anhedonie), SDS (psychosociální fungování), AIS (nespavost) a CGI (celkový stav a odpověď na léčbu). Předčasně ukončilo studii 11 účastníků ve skupině s trazodonem a 9 ve skupině se SSRI, analyzována tedy byla data 31 vs. 25 pacientů.

Na začátku měla skupina pacientů léčených trazodonem XR významně těžší symptomy deprese, úzkosti a insomnie a horší psychosociální fungování než skupina nemocných užívajících SSRI. Podle výsledků po 12 týdnech byla léčba trazodonem XR efektivnější při zmírňování závažnosti insomnie a deprese, v obou skupinách přitom došlo ke statisticky významnému poklesu ve všech použitých škálách. Jediné, co nebylo statisticky významné, byl pokles hmotnosti, což lze u pacientů s depresí očekávat. U SSRI je sice nárůst hmotnosti popsán jako nežádoucí účinek, ve skutečnosti však není úplně častý. Ve studii se nevyskytly rozdíly mezi skupinami ve frekvenci odpovědi na léčbu a dosažení remise, z čehož vyplývá, že trazodon s prodlouženým účinkem je non-inferiorní vůči SSRI.

Závěr

Trazodon XR je účinný v léčbě úzkosti, nespavosti i deprese. Jeho antidepresivní efekt je závislý na dávce. Pacienty bývá obecně dobře snášen.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroje:
1. Končelíková D. „Cesta dlouhá tisíc mil začíná jedním krokem.“ (Konfucius) 20. Česko-slovenský psychiatrický sjezd, Brno, 2. 11. 2023.
2. Siwek M., Gorostowicz A., Chrobak A. A. et al. TED – trazodone efficacy in depression: a naturalistic study on the efficacy of trazodone in an extended-release formulation compared to SSRIs in patients with a depressive episode – preliminary report. Brain Sci 2023; 13 (1): 86, doi: 10.3390/brainsci13010086. 

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#