Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kardiovaskulární rizika: Novinky
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Subklinická ateroskleróza u systémového lupusu – riziko je srovnatelné jako při diabetu a revmatoidní artritidě

Specializace: interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kardiovaskulární rizika

Vydáno: 4.12.2017

Subklinická ateroskleróza u systémového lupusu – riziko je srovnatelné jako při diabetu a revmatoidní artritidě

U systémového lupusu erythematodes (SLE) bylo popsáno vysoké riziko subklinické aterosklerózy, stejně jako například u revmatoidní artritidy (RA) nebo u diabetu (DM). Autoři práce publikované v Autoimmunity Reviews si proto dali za cíl zhodnotit relativní riziko subklinické aterosklerózy u pacientů se SLE, RA a DM ve srovnání se zdravými kontrolami a u SLE odhadnout vliv tradičních kardiovaskulárních rizikových faktorů a rizikových faktorů spojených se SLE. 

Metodika studie

Autoři pomocí ultrazvukového vyšetření pátrali po aterosklerotických plátech v karotických a femorálních tepnách u 460 jedinců (92 % tvořily ženy) bez anamnézy kardiovaskulárního onemocnění. Studie se účastnilo 115 pacientů se SLE, kteří byli 1 : 1 spárováni podle věku a pohlaví s pacienty s RA, DM a zdravými kontrolami.

Multivariační modely byly využity ke stanovení odhadu relativního rizika z hlediska počtu aterosklerotických plátů (v jednotlivých skupinách pacientů oproti zdravým kontrolám) a rovněž asociace těchto plátů s rizikovými faktory – jak klasickými kardiovaskulárními, tak i spojenými s onemocněním SLE.

Výsledky

Téměř dvojnásobný počet aterosklerotických plátů v karotidě i femorální tepně oproti zdravým kontrolám byl nalezen ve skupinách pacientů se SLE (relativní riziko [RR] 1,80; 95% CI 1,05–3,08; p = 0,033), RA (RR 1,90; 95% CI 1,11–3,26; p = 0,019) i DM (RR 1,93; 95% CI 1,14–3,28; p = 0,015). U pacientů se SLE byl počet aterosklerotických plátů spojen s věkem (p < 0,001), kouřením (p = 0,016), vysokým krevním tlakem (p = 0,029) a kumulativní dávkou kortikoidů (p = 0,007).

Závěr

Relativní riziko subklinické aterosklerózy u SLE je srovnatelné s tím, které bylo nalezeno u RA a DM. To naznačuje, že by kardiovaskulární rizika u pacientů se SLE měla být sledována a řešena stejně pečlivě jako u pacientů s RA či DM.

(epa)

Zdroj: Tektonidou M. G., Kravvariti E., Konstantonis G. et al. Subclinical atherosclerosis in systemic lupus erythematosus: comparable risk with diabetes mellitus and rheumatoid arthritis. Autoimmun Rev 2017 Mar; 16 (3): 308–312, doi: 10.1016/j.autrev.2017.01.009.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčbu statiny je lepší neodkládat

Srovnání efektivity primární a sekundární prevence bývá snadné: Jednoznačně se vyplatí začít včas. Pojďte se s námi podívat, jak velký tento rozdíl někdy může být.

Riziko subklinické aterosklerózy je u systémového lupusu srovnatelné s diabetem a revmatoidní artritidou

Letos publikovaná práce řeckých autorů porovnávala výskyt ateromových plátů u pacientů se systémovým lupus erythematodes (SLE), diabetem (DM), revmatoidní artritidou (RA) a u zdravých jedinců. Rovněž zkoumala potenciální souvislost subklinické aterosklerózy s tradičními kardiovaskulárními (KV) rizikovými faktory a rizikovými faktory specifickými pro SLE.

Vliv statinů na kardiovaskulární riziko u pacientů s revmatoidní artritidou

Pacienti s revmatoidní artritidou (RA) mají proti běžné populaci zvýšené riziko kardiovaskulární morbidity i mortality. Systematické vyhodnocení publikovaných studií se zabývalo přínosem podávání statinů této populaci.Všechny novinky