Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Alzheimerova choroba a glaukom

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 24.9.2009

Alzheimerova choroba a glaukom

Někteří odborníci věří, že glaukom a Alzheimerova choroba mají společného více, než je na první pohled patrné. Důvod je přinejmenším v tom, že v pozadí obou onemocnění je degenerace nervových buněk.

Beta-amyloid je toxický pro retinální gangliové buňky

Například v roce 2007 byl v Proceedings of the National Academy of Sciences uveřejněn článek, jehož autoři dávají do souvislosti glaukom a beta-amyloid, protein ukládající se v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Výsledky zveřejněné v tomto článku ukazují, že v případě experimentálně vyvolaného glaukomu je s apoptotickými retinálními gangliovými buňkami kolokalizován právě beta-amyloid. Beta-amyloid také in vivo indukoval apoptózu retinálních gangliových buněk, a to v závislosti na své koncentraci a době působení.

Podle autorů článku může cílené ovlivňování jednotlivých molekul účastnících se procesu formace a agregace beta-amyloidu pomoci snížit glaukomatickou apoptózu retinálních gangliových buněk in vivo. Současné ovlivnění několika látek účastnících se procesu tvorby beta-amyloidu pak prý může pomoci v léčbě nejen Alzheimerovy choroby, ale také glaukomu.

Rozpustné oligomery beta-amyloidu jsou hlavním nositelem toxicity

Také autoři článku uveřejněného v roce 2008 v časopise Medical Hypotheses vidí souvislost mezi neurodegenerativním působením beta-amyloidu a apoptózou retinálních gangliových buněk při glaukomu. V poslední době se objevuje stále více důkazů, že hlavním nositelem toxicity nejsou beta-amyloidové plaky, ale spíš rozpustné oligomery tohoto proteinu. Právě ty se mohou podílet také na glaukomatickém poškození retinálních gangliových buněk.

Patologické pochody indukované beta-amyloidem, které vedou k apoptóze retinálních gangliových buněk, zůstávají neznámé. Některé práce ale například ukázaly, že beta-amyloid v buňkách stimuluje zánětlivou odpověď a jeho přítomnost vede k vyšší produkci volných kyslíkových radikálů a změnám v nitrobuněčné koncentraci kalcia. Také chronická aktivace gliových buněk indukovaná beta-amyloidem může být příčinou jejich progredující atrofie.

(vek)

Zdroje:
1. Guo L. et al: Targeting amyloid-β in glaucoma treatment. Proc Natl Acad Sci USA. 104 (33): 13444–13449, 2007
2. Yin H. et al: Soluble amyloid β oligomers may contribute to apoptosis of retinal ganglion cells in glaucoma. Medical Hypotheses 71 (1): 77–80, 2008

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nervový růstový faktor pozitivně ovlivňuje progresi glaukomu

Zvýšený nitrooční tlak při glaukomu způsobuje ztrátu a poškození gangliových buněk sítnice a poškození zrakového nervu. Lékaři v nové studii zkoumali vliv nervového růstového faktoru podávaného na glaukomové onemocnění u krys.

Novinka v léčbě glaukomu – siRNA

Jak ukázala zpráva biofarmaceutické firmy Sylentis, součásti Zeltia Group, publikovaná na kongresu Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO) se začíná blýskat na lepší časy v léčbě glaukomu.

Pacienti s glaukomem přeceňují své schopnosti aplikovat správně oční kapky

Ačkoliv více než 90 % pacientů užívajících oční kapky je velmi sebevědomých ohledně svých schopností aplikovat kapky správným způsobem, ve skutečnosti předvedla aplikaci správně méně než jedna třetina.Všechny novinky