Workshop: Je čas na robotické kýly u nás?
Authors:
L. Martínek
Published in:
Rozhl. Chir., 2025, roč. 104, č. 6, s. 229.
Category:
Ve středu 14. května 2025 se v rámci 2. národního chirurgického kongresu České chirurgické společnosti ČLS JEP (ČCHS) uskutečnil workshop pod názvem „Je čas na robotické kýly u nás?“. Garantem akce byl doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D., předseda Sekce endoskopické a miniinvazivní chirurgie ČCHS.
Hlavním bodem workshopu byl živý přenos operace – robotické retromuskulární plastiky komplexní ventrální kýly v jizvě po laparotomii. Tato zatím v České republice spíše raritní operace byla prováděna pod vedením Dr. Björna Törnqvista, chirurga z Karolinska University Hospital ve Stockholmu, díky podpoře společnosti Synektik. V průběhu přenosu z operačního sálu Chirurgické kliniky FN Ostrava účastníci sledovali nejen operační výkon, ale také prezentaci zkušeností z pilotního programu robotických operací kýl na čtyřech pracovištích v České republice (ÚVN Praha, Nemocnice Liberec, Nemocnice AGEL Nový Jičín a FN Ostrava).
Moderace workshopu se spolu s garantem ujal prim. MUDr. Tomáš Paseka, FICS, předseda Herniologické sekce ČCHS, a Jan Zatloukal (Clinical Sales Manager) za sponzora workshopu. Po úvodních slovech prof. MUDr. Jiřího Moláčka, Ph.D., předsedy ČCHS, a představení hlavní osobnosti workshopu Dr. Törnqvista přítomní odborníci sledovali samotný operační výkon, který probíhal za živé diskuze mezi operačním a zaplněným přednáškovým sálem.
Důležitou součástí workshopu byla i prezentace zkušeností členů pilotního programu robotických operací kýl, kteří se podělili o své tréninkové cesty a první praktické zkušenosti s touto technikou. V rámci přenosu vystoupili MUDr. Tereza Husárová, MUDr. Martin Schön, MUDr. Jiří Škach, Ph.D., FEBS, MBA, kteří představili specifika tréninku a aplikace robotické chirurgie kýl v praxi.
Operační výkon probíhal zcela hladce a bez komplikací. Pozitivní zpětnou vazbou byl nekomplikovaný pooperační průběh u pacientky a dimise 2. pooperační den, což potvrdilo přednosti robotické techniky při řešení komplexních ventrálních kýl, které by byly výrazně obtížněji řešitelné klasickou laparoskopickou metodou.
Na závěr workshopu shrnul přínos celé akce přednosta Chirurgické kliniky ÚVN Praha, doc. MUDr. Radek Pohnán, Ph.D., který ocenil úspěšnou realizaci workshopu i jeho význam pro další rozvoj robotické chirurgie v České republice.
Tento projekt byl dalším krokem v podpoře rozvoje moderní chirurgické techniky v naší zemi a posunul českou chirurgii blíže k implementaci pokročilých metod robotické chirurgie do běžné klinické praxe.
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2025 Issue 6
Most read in this issue
- Extra-intracranial bypass
- View of current vascular surgery on asymptomatic carotid stenosis
- Carotid web – a rare cause of ischemic stroke
- Chirurgie karotid