#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Teratom spodiny dutiny ústní – kazuistika


Authors: A. Bambušek;  B. Gál;  P. Urbánková
Published in: Otorinolaryngol Foniatr, 74, 2025, No. 2, pp. 141-144.
Category: Case Reports
doi: https://doi.org/10.48095/ccorl2025141

Overview

Teratomy jsou nádory ze zárodečných buněk, které mohou obsahovat různě diferencované tkáně lidského organizmu. Výskyt teratomů v oblasti hlavy a krku je velmi raritní. Typicky se tyto nádory vyskytují ve vaječnících, varlatech či sakrokokcygeální oblasti. Následující kazuistika popisuje případ 22letého muže s narůstající rezistencí spodiny dutiny ústní, po jejíž exstirpaci byl histologicky prokázán teratom.

Klíčová slova:

teratóm – nádory hlavy a krku – germinální nádory

Úvod

Teratomy se řadí mezi nádory z germinálních buněk. Typicky mohou obsahovat tkáně všech tří zárodečných vrstev, případně i tkáně nediferencované [1]. Nejčastěji se vyskytují ve vaječnících, varlatech a v sakrokokcygeální oblasti (1/27 000 narozených dětí), v jiných oblastech je jejich výskyt vzácný [2].

 

Kazuistika

Dvaadvacetiletý muž byl odeslán z krajského ORL pracoviště do naší nemocnice pro novotvar spodiny dutiny ústní k chirurgické intervenci. Rezistence ve spodině se v řádu měsíců postupně zvětšovala a s tím narůstaly i potíže nemocného – zejména dysartrie a dysfagie. Pacient byl vyšetřen magnetickou rezonancí, na které byla popsána rozsáhlá homogenní tenkostěnná expanze sublingvální oblasti o velikosti 75 × 70 × 45 mm, která ventrálně konturovala mandibulu, dorzálně a kraniálně dislokovala tělo a kořen jazyka, redukovala oblast dutiny ústní a orofaryngu a distálně prominovala přes svalovinu spodiny dutiny ústní submandibulárně (obr. 1, 2).

Pacient byl indikován k transorální exstirpaci v celkové anestezii. S ohledem na velikost a lokalizaci tumoru byl operační výkon zahájen transnazální flexibilní intubací. Slizniční řez byl veden sublingválně, paralelně s průběhem vývodů podčelistních žláz a postupně byl tumor šetrně uvolněn in toto od okolitých struktur. Operační rána byla submandibulárně drenována a primárně suturována (obr. 3, 4).

Pooperační průběh byl bez komplikací. Pacient byl propuštěn 8. pooperační den a s odstupem 2 týdnů absolvoval na našem pracovišti kontrolu. Rána byla zhojena per primam, vývody podčelistních žláz byly funkční a pacient udával výrazné zlepšení artikulace i polykání. Další dispenzární kontroly již probíhaly cestou ORL pracoviště v místě pacientova bydliště.

Histologicky byl potvrzen zralý diferencovaný teratom bez známek malignity (hodnoceno dle 4. edice WHO klasifikace pro nádory hlavy a krku) [3]. V mikroskopickém nálezu byla popsána stěna útvaru tvořená diferencovaným skvamózním keratinizujícím epitelem, obsah byl tvořen keratinovými hmotami se zachycenými fokálními ložisky kožních adnex a vlasových folikulů.

 

Diskuze

Teratomy se v regionu hlavy a krku vyskytují velice vzácně, dle literatury se zde vyskytují asi jen 3 % z celkového počtu teratomů [4, 5]. Typicky se vyznačují přítomností tkání, které se v dané oblasti za normálních podmínek nevyskytují. Jejich histologická struktura je rozmanitá a může zahrnovat tkáně všech tří zárodečných listů – ektodermu, mezodermu a endodermu. Teratomy tak často obsahují vlasy, zuby, kosti či tukovou tkáň [6].

Image 1. Předoperační snímky z magnetické rezonance se zaznačenou velikostí tumoru (75 × 70 × 45 mm).
Předoperační snímky z magnetické rezonance se zaznačenou velikostí tumoru (75 × 70 × 45 mm).
Fig. 1. Preoperative magnetic resonance images with the size of the tumor (75 × 70 × 45 mm).

Image 2. Předoperační klinický nález.
Předoperační klinický nález.
Fig. 2. Preoperative clinical fi nding.

Podle diferenciace se dělí na teratomy zralé, nezralé a teratomy s maligní transformací. Většinu případů tvoří teratomy zralé (asi 90 %) – jsou cystické a obsahují vyzrálou diferencovanou tkáň [7]. Teratomy s maligní transformací obsahují tkáně s maligním potenciálem (např. dlaždicobuněčný karcinom) a nezralé teratomy obsahují tkáně diferencované jen částečně – často se podobající fetálním tkáním (např. primitivní neuroektoderm), jejich struktura bývá častěji solidní [7, 8]. Zralé teratomy jsou v drtivé většině benigní, v případě nezralých teratomů je maligní potenciál vyšší [7].

Etiopatogeneze teratomů není zcela objasněna. Jedna z nejčastějších hypotéz je dávána do souvislosti s chybnou migrací buněk žloutkového váčku při embryonálním vývoji. Buňky perzistují na nevhodném místě, což může být předpokladem pro následný vznik teratomu [9–11]. Další teorie označuje za možnou příčinu např. chybnou folikulogenezi. Vše to jsou ale jen hypotézy, které nebyly definitivně potvrzeny či vyvráceny [12].

Image 3. Peroperační nález.
Peroperační nález.
Fig. 3. Perioperative fi nding.

Image 4. Exstirpovaný tumor.
Exstirpovaný tumor.
Fig. 4. Extirpated tumor.

Diagnostika teratomů je s ohledem na jejich možnou rozmanitou histologickou strukturu nelehká. Základem diagnostiky je vyšetření zobrazovacími metodami – ultrazvuk, CT, ale především magnetická rezonance. Ta se jeví jako nejvhodnější pro zobrazení zralého teratomu, zejména s ohledem na dobrý měkkotkáňový kontrast jeho cystické struktury [13]. Při ultrazvukovém vyšetření je zralý teratom často difuzně či částečně hyperechogenní, a to díky obsahu mazových žlázek a vlasů. Právě vlasy vytvářejí charakteristický ultrazvukový obraz, v anglické literatuře popisovaný jako „dot-dash pattern“, jevící se jako hyper- echogenní pruhy. Části zubů či kalcifikace jsou při ultrazvukovém vyšetření také hyperechogenní. Dalším typickým znakem je Rokitanského hrbolek – opět hyperechogenní tkáň, která z vnitřní části cystického útvaru ční dovnitř cysty [14]. Vyšetření CT a MR nám dovede velmi dobře rozlišit tukovou komponentu, kalcifikace, či přímo kostní a zubní tkáň. Taktéž Rokitanského hrbolek je identifikovatelný jako místní ztluštění vnitřní stěny cysty směrem dovnitř. Maligní nezralé teratomy mohou mít při ultrazvukovém zobrazení variabilní strukturu. Vhodným doplňkem může být Dopplerovo zobrazení, při němž je v 90 % případů patrna vaskularizace, oproti tomu nedetekovatelné průtoky téměř vždy značí teratom zralý [15]. Nezralé teratomy mají při CT či MR zobrazení nehomogenní nepravidelnou strukturu, která je často z velké části tvořena solidní či solidně cystickou složkou. Opět zde bývají přítomny kapky tuku či kalcifikace. Ojediněle lze k diagnostice teratomů využít i FDG PET vyšetření v kombinací s CT či MR [16, 17].

V další diagnostice může být přínosná tenkojehlová aspirační biopsie, event. i otevřená biopsie, avšak s ohledem na různorodou strukturu teratomů může být výsledek zavádějící [18]. Nezbytné je proto pečlivě zhodnotit výsledky zobrazovacích metod, cytologie, histologie a klinického vyšetření. V případě diagnostiky teratomů se přihlíží také k výsledkům vyšetření laboratorních (např. stanovení alfa-fetoproteinu) [18].

U naší kazuistiky jsme se v rámci diferenciální diagnostiky přikláněli spíše k benignímu nálezu, pomýšleli jsme na ranulu. Hlavním důvodem byla pomalá růstová progrese tumoru. V téže oblasti se však mohou vyskytovat i další benigní cystické útvary jako mukokéla či aterom, dále také fibrom, lipom či abscesové ložisko [19]. Z maligních nálezů se v této lokalitě nejčastěji vyskytuje spinocelulární karcinom (90 % případů) a lymfom (5 % případů) [20–23].

Nejčastější metoda léčby teratomů je chirurgická, u teratomů s maligním potenciálem lze také využít chemoterapii – nejčastěji v kombinaci s chirurgií [24]. Užití radioterapie v léčbě teratomů je spíše ojedinělé a většinou adjuvantní [25]. Před operačním řešením je nutné zvážit rizika a přínos výkonu. V ojedinělých případech proto lze s ohledem na lokalizaci teratomů a možnou obtížnou exstirpaci či vysoké riziko poškození pacienta zvolit strategii sledování. Nutné je však pomýšlet na riziko malignizace, které se vyskytuje u zralého cystického teratomu asi ve 2 % případů [26, 27].

 

Závěr

Kazuistika popisuje případ ojedinělého výskytu teratomu v oblasti hlavy a krku. V diagnostické rozvaze je proto potřeba mít na paměti i typy nádorů, které se vyskytují jen velmi vzácně. Předoperační diagnostika teratomu může být obtížná, a proto tuto diagnózu většinou potvrdí až definitivní histologické vyšetření.

 

Prohlášení o střetu zájmu

Autor práce prohlašuje, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku není ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou. Toto prohlášení se týká i všech spoluautorů.


Sources

1. NCI Dictionary of Cancer Terms. National Cancer Institute. 2025 [online]. Available from: https: //www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/teratoma.

2. Swamy R, Embleton N, Hale J. Sacrococcygeal teratoma over two decades: birth prevalence, prenatal diagnosis and clinical outcomes. Prenat Diagn 2008; 28 (11): 1048–1051. Doi: 10.1002/pd.2122.

3. El-Naggar AK, Chan JKC, Grandis JR et al. WHO classification of head and neck tumours. 4th ed. Lyon: International Agency for Research on Cancer 2017.

4. Coppit GL, Perkins JA, Manning SC. Nasopharyngeal teratomas and dermoids: a review of the literature and case series. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2000; 52 (3): 219–227. Doi: 10.1016/s0165-5876 (00) 00288-3.

5. Rothschild MA, Catalano P, Urken M et al. Evaluation and management of congenital cervical teratoma: case report and review. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 1994; 120 (4): 444–448.

6. Ahmed A. Cystic teratoma. In: StatPearls. 2023 [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023. Available from: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564325/.

7. Macejka M, Starý M, Kroupa R et al. Teratom v oblasti kaudy. Neurol praxi 2009; 10 (3): 192–194.

8. Siegelman ES. MRI of the female pelvis. In: Elsevier eBooks. Philadelphia: Elsevier 2005: 269–342. Doi: 10.1016/b978-0-7216-3740-2.50012-1.

9. Arai Y, Takhashi M, Takeda K et al. Adult-onset intradural spinal teratoma in the lumbar spine: a case report. J Orthop Surg 2000; 8 (2): 69–74.

10. Ashley DJ. Origin of teratomas. Cancer 1973; 32 (2): 390–394. Doi: 10.1002/ 1097-0142 (197308) 32: 2<390:: AIDCNCR282032021>3.0.CO; 2-W.

11. Komínek M, Autrata R, Krejčířová I et al. Primární orbitální teratom. Ces Slov Oftal 2019; 75 (1): 40–44.

12. Balakrishnan A, Chaillet JR. Role of the inositol polyphosphate-4-phosphatase type II Inpp4b in the generation of ovarian teratomas. Dev Biol 2013; 373: 118–129.

13. Dillon WP. Magnetic resonance imaging of head and neck tumors. Cardiovasc Intervent Radiol 1986; 8 (5–6): 275–282. Doi: 10.1007/BF02552363.

14. Gaillard F, Ranchod A, Knipe H et al. Mature cystic ovarian teratoma. Radiopaedia.org 2008. Doi: 10.53347/rID-1808.

15. Sehgal N. Efficacy of color Doppler ultrasonography in differentiation of ovarian masses. J Midlife Health 2019; 10 (1): 22–28. Doi: 10.4103/jmh.JMH_23_18.

16. Outwater EK, Siegelman ES, Hunt JL. Ovarian teratomas: tumor types and imaging characteristics. Radiographics 2001; 21 (2): 475–490. Doi: 10.1148/radiographics.21.2.g01mr09475.

17. Moraru L, Mitranovici MI, Chiorean DM et al. Immature teratoma: diagnosis and management – a review of the literature. Diagnostics (Basel) 2023; 13 (9): 1516. Doi: 10.3390/ diagnostics13091516.

18. Casa D, Sung S, Mosquera JM et al. Fine-needle aspiration biopsy of growing teratoma syndrome as a diagnostic pitfall of metastatic adenocarcinoma. Diagn Cytopathol 2022; 50 (2): E71–E75. Doi: 10.1002/dc.24893.

19. Huzaifa M, Soni A. Mucocele and ranula. In: StatPearls. 2023 [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023. Available from: https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538518/.

20. Petera J. Nádory hlavy a krku – slovo úvodem. Onkologie 2012; 6 (5): 240.

21. Smilek P, Plzák J, Klozar J et al. Karcinomy dutiny ústní a hltanu. In: Medicína hlavy a krku. Havlíčkův Brod: Tobiáš 2015.

22. Vega F, Lin P, Medeiros LJ. Extranodal lymphomas of the head and neck. Ann Diagn Pathol 2005; 9 (6): 340–350. Doi: 10.1016/j.ann- diagpath.2005.09.020.

23. Baštěková I, Tedla M, Doležal P et al. Nezvyčajná prezentácia Non-Hodgkinovho lymfómu v ORL oblasti. Otorinolaryngol Foniatr 2012; 61 (1): 57–59.

24. Mesbahi OE, Terrier-Lacombe M, Rebischung C et al. Chemotherapy in patients with teratoma with malignant transformation. Eur Urol 2007; 51 (5): 1306–1312. Doi: 10.1016 /j.eururo.2006.10.021.

25. Tu L, Sun L, Zhou Y et al. Postoperative radiotherapy for residual tumor of primary mediastinal carcinoid teratoma. J Thorac Dis 2013; 5 (2): E61–E64. Doi: 10.3978/j.issn.2072-14 39.2012.11.11.

26. Tehranian A, Ghahghaei-Nezamabadi A, Seifollahi A et al. Ovarian mature cystic teratoma with malignant transformation: two case reports. J Med Case Rep 2021; 15 (1). Doi: 10.1186/s13256-020-02594-4.

27. Guney N, Sayilgan T, Derin D et al. Primary carcinoid tumor arising in a mature cystic teratoma of the ovary: a case report. Eur J Gynaecol Oncol 2009; 30: 223–225.

Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#