Význam a indikace totální laryngektomie v moderní onkologii hrtanu
Authors:
P. Urbánková 1; B. Gál 1; M. Slavik 2; M. Štrbová 1; L. Urbánek 3
Authors‘ workplace:
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF MU a FN u sv. Anny v Brně
1; Klinika radiační onkologie, Masarykův onkologický ústav, Brno
2; I. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně
3
Published in:
Otorinolaryngol Foniatr, 74, 2025, No. 2, pp. 117-122.
Category:
Review Article
doi:
https://doi.org/doi: 10.48095/ccorl2025117
Overview
Zachování funkčního hrtanu a dosažení dlouhodobé remise je základním postulátem léčby pacientů s maligními nádory hrtanu, a to i pokročilých stadií. Rozvíjeny jsou proto nechirurgické protokoly léčby a hrtan zachovávající chirurgické postupy. Totální laryngektomie je historicky základní výkon laryngeální chirurgie, jehož význam s rozvojem výše uvedených postupů klesá. Přesto jsou stále skupiny nemocných, kteří mohou profitovat z jejího provedení. Rozhodující jsou lokální i celkové charakteristiky tumoru a pacienta. Velikost tumoru, destrukce a nefunkčnost struktur hrtanu, infiltrace štítné chrupavky včetně zevního perichondria případně extralaryngeální propagace jsou faktory, kdy je předpokládaný efekt nechirurgické léčby nedostatečný nebo by vedl k zachování nefunkčního hrtanu. K výkonu také indikujeme pacienty, u nichž pro kontraindikace nemůžeme využít orgán šetřicí protokoly nebo je vysoké riziko komplikací této léčby. Totální laryngektomie má stále své místo v rámci záchranné chirurgie a u specifických malignit, u nichž není efektivní nechirurgická léčba (nejčastěji sarkomy). V této práci je představen náš pohled na indikaci totální laryngektomie v současnosti, který vychází z doporučených postupů a zkušeností s multidisciplinárním klinickým rozhodováním.
Klíčová slova:
totální laryngektomie – pokročilý nádor hrtanu – orgán šetřicí protokol
Úvod
Totální laryngektomie je již více než 100 let základním chirurgickým přístupem k maligním nádorům hrtanu. Její význam a rozsah indikací se v průběhu času proměnily a v souvislosti s rozvojem chirurgických technik umožňujících parciální výkony se zachováním hrtanu klesá i jeho funkce (endoskopická mikrolaryngochirurgie, laserové nebo robotické parciální výkony, případně i otevřené parciální výkony). Totální laryngektomie tak zůstala vyčleněna pro lokálně pokročilá onemocnění. Zásadní změnu v režimu léčby i u pokročilých karcinomů hrtanu přineslo zavedení orgán šetřicích nechirurgických léčebných postupů s cílem vyhnout se chirurgickému odstranění hrtanu a zachovat jej jako funkční orgán. Nicméně i přes využívání a rozvoj účinných nechirurgických léčebných postupů si výkon zachovává svůj význam i nezpochybnitelné indikace. Cílem práce je přiblížit, jaká skupina pacientů s pokročilým karcinomem hrtanu je stále vhodná k totální laryngektomii jako primární modalitě léčby a může mít z této léčby benefit v porovnání se záchovnými protokoly. Diskutovány jsou také další možné indikace totální laryngektomie jako záchranné léčebné modality při perzistenci nebo rekurenci onemocnění po jiných léčebných modalitách, případně v situaci závažného poléčebného poškození hrtanu. Výkon může být také indikován jako primární chirurgická léčba u nemocných s jinými typy malignit hrtanu, u nichž jsou jiné léčebné modality neúčinné (nejčastěji se jedná o vzácné sarkomy hrtanu vycházející z chrupavčité nebo svalové tkáně).
LF MU a FU u sv. Anny v Brně.)
Fig. 1. Advanced laryngeal tumor with
thyroid cartilage destruction. CT scan.
(Source: Department of Clinical Imaging,
St. Anne´s University Hospital Brno.)
Epidemiologie nádorů hrtanu
Nejčastějšími zhoubnými nádory hrtanu jsou dlaždicobuněčné karcinomy. Často jsou touto malignitou postiženi jedinci s vysokým rizikem vzniku nádoru (kouření, alkohol) s nízkou afinitou k preventivním programům, k diagnostice i léčbě. Typicky se jedná o muže mezi 45 a 68 lety s nižším socioekonomickým statusem a výše uvedenými rizikovými faktory. I když stoupá záchyt karcinomů hrtanu u žen, stále platí, že muži jsou postiženi častěji než ženy a ve stejném poměru i onemocnění podléhají. V roce 2021 byla incidence v ČR dle pohlaví 5,3: 1 v neprospěch mužů [1]. Ročně je na celém světě diagnostikováno více než 180 000 nových případů a přibližně 100 000 úmrtí na tento nádor [2], v České republice se jedná celkem o 500 nově diagnostikovaných a cca 250–300 úmrtí. I přes snahu včasného záchytu a diagnostiky pacientů s nádory hrtanu stále přichází část pacientů s pokročilým onemocněním. Přibližně třetina pacientů je zachycena až ve stadiu T4 a dalších cca 14–20 % je prvotně odhaleno ve stadiu T3 [1]. Někteří nemocní dokonce přicházejí se závažnou obstrukcí hrtanu nádorem ve stavu akutní respirační insuficience s nutností urgentního zajištění dýchání provedením tracheostomie ještě před verifikací a rozhodnutím o vhodné léčbě.
Terapeutické možnosti u pacientů s pokročilými nádory hrtanu
Pacienti s lokálně pokročilými karcinomy hrtanu (T3–4) představují značně heterogenní skupinu. Zpřesnění klasifikace a popisu lokálního rozsahu onemocnění umožňuje využití kvalitního endoskopického vyšetření a magnetické rezonance, kterou kromě CT indikujeme jako součást předléčebné diagnostiky. Získáváme přesný popis velikosti a rozsahu infiltrace hrtanových sublokalit (zejména paraglotického prostoru a postižení perichondria štítné chrupavky, postižení extralaryngeálních tkání, stanovení objemu tumoru a postižení krikoarytenoidního skloubení) (obr. 1) [3].
Pacienti s karcinomem hrtanu rozsahu T3 a T4 byli v minulosti jednoznačně indikováni k provedení totální laryngektomie s následnou radioterapií, u nádorů rozsahu T3 bez rizikových faktorů může být totální laryngektomie indikována v režimu monoterapie (předpokladem jsou negativní resekční okraje, nepřítomnost lymfangioinvaze a bez průkazu perineurálního šíření). Kvalita života je ale provedením výkonu velmi negativně ovlivněna, a proto byly hledány chirurgické i nechirurgické postupy, které na jedné straně povedou k vymizení tumoru s navozením dlouhodobé remise onemocnění a přežití a současně zachovají funkčnost orgánu s ohledem na fonaci, ventilaci a polykání. U velmi malé části pacientů s rozsahem tumoru T3 (výjimečně T4) je po velmi pečlivém zhodnocení rozsahu s definováním postižení jednotlivých hrtanových struktur možno indikovat parciální larynx zachovávající výkony (zevní či endoskopické/robotické). Tyto výkony jsou ale limitovány na velmi malou část nemocných, a navíc v řadě případů je i po takovém výkonu významně zhoršena funkčnost hrtanu. Funkci hrtanu po těchto výkonech dále zhoršuje pooperační radioterapie a kvalita života je negativně postižena při nutnosti tracheostomie a při závažných polykacích problémech s aspiracemi a PEG dependencí (obr. 2) [4, 5].
Vytvořeny byly proto orgán šetřicí protokoly, jejichž základem jsou nechirurgické metody – radioterapie potencovaná konkomitantní chemoterapií, případně biologickou léčbou. Do těchto režimů řadíme také radioterapii samotnou a sekvenční chemoradioterapii. Zavedení těchto léčebných protokolů umožnil mimo jiné rozvoj pokročilých radioterapeutických režimů, které zvyšují lokální účinnost léčby při redukci poškození zdravé tkáně v okolí a zavedení fluorouracilu a platinových derivátů do chemoterapeutického režimu. Zásadními studiemi, které vedly ke standardizaci těchto režimů, byla práce Veteran Affairs Laryngeal Cancer Study Group, tedy tzv. veteránská studie, a na ni navazující studie RTOG 91-11 [6, 7]. Je třeba ale zmínit, že se jedná o účinný léčebný postup, který je zároveň pro pacienty velmi náročný a u části nemocných není možné pro výskyt závažných komorbidit nebo vedlejších účinků celý protokol dokončit. Nejčastěji musí být redukován počet sérií chemoterapie pro její nefro- a hemotoxicitu a někteří nemocní nejsou konkomitantní terapie schopni vůbec [4, 8, 9].
Redukcí nechirurgického protokolu na monomodalitní režim léčby nebo s redukovanou konkomitantní chemoterapeutickou sérií dochází ke snížení jejího efektu ve vztahu k zachování funkčního hrtanu, výsledky z pohledu dlouhodobého přežití jsou srovnatelné [6].
Pominout nemůžeme ani projevy dlouhodobé toxicity léčby, které mohou vést u části pacientů k trvalé dependenci na ventilaci tracheostomií s různě závažným narušením fonace. Vyvinout se může závažné strukturální a funkční postižení hrtanu zahrnující těžké otoky zejména oblasti supraglotické, vlivem otoku nebo poškozením funkce krikoarytenoidního skloubení (včetně totálního znehybnění kloubu při jeho poléčebné ankylóze) může dojít k poruše hybnosti hlasivek až k obrazu jejich oboustranné parézy s podstatnou redukcí glotické oblasti nedostatečné pro ventilaci. Radioterapie může vést k poškození hrtanových chrupavek chondroradionekrózou, při níž dochází ke zborcení skeletu hrtanu, chronickému hnisavému zánětu s fistulacemi a obnažením a vylučováním nekrotických sekvestrů. V nejtěžších případech se jedná o strukturální destrukci hrtanu, terapeuticky velmi obtížně řešitelnou, která vede k trvalému znemožnění ventilace a fonace. Chronický hnisavý zánět navíc dále zhoršuje lokální i celkový stav [10].
U 15–20 % pacientů léčených záchovným protokolem dlouhodobě přetrvávají významné polykací potíže s využíváním perkutánní gastrostomie. Těžká dysfagie se může rozvinout i s odstupem měsíců od ukončení léčby, nejčastěji vlivem fibrózní přestavby svalů podílejících se na procesu polykání s vývojem stenózy polykacích cest. Vznik a perzistence dysfagie jsou ale dány komplexním strukturálním a funkčním postižením celého mechanizmu polykání. Porucha polykání může být také provázena přítomností různě závažných penetrací a aspirací do dýchacích cest, které v nejtěžších případech vyžadují trvalé zajištění a utěsnění dýchacích cest kanylou s balonkem [9, 11, 12].
Fig. 2. Advanced laryngeal cancer. Resected larynx.
(Source: Author’s archive.)
I když je zachování hrtanu důležitým parametrem efektivity léčby a dosahuje cca 45 %, za kritické endpointy je třeba považovat výstupy zásadní pro kvalitu života, jako jsou zachování možnosti tvorby hlasu a řeči, kvalitní polykání a absence aspiračních příhod. Souhrnně takový výstup léčby hodnotí tzv. laryngooesophageal dysfunction-free survival (LFS). Na druhé straně při hodnocení celkového přežití není výsledek užití orgán šetřicích protokolů ve svých výsledcích superiorní nad totální laryngektomií (event. s radioterapií), u které jsou stále v tomto parametru u pokročilých laryngeálních karcinomů dosahovány nejlepší léčebné výsledky [11, 13–15].
Faktory identifikující nemocné s předpokládaným benefitem z totální laryngektomie
Při stanovení nejvhodnějšího léčebného algoritmu je základní zásadou nalezení a doporučení léčebného postupu, který přinese konkrétnímu nemocnému s pokročilým laryngeálním nádorem maximální benefit s ohledem na účinnost léčby, délku přežití a poléčebnou kvalitu života. Rozhodnutí by měla být učiněna na základě konsenzu multidisciplinárního týmu, ve kterém jsou odborníci s dlouhodobými zkušenostmi s jednotlivými typy léčby (chirurg, onkolog-radioterapeut, klinický onkolog, lékař zobrazovacích metod, logoped, nutricionista a v ideálním případě i psycholog). Právě podrobná zkušenost se všemi modalitami léčby, jejich efektem a znalostí možných poléčebných následků zajistí kvalifikované doporučení a předání informací ve směru k pacientovi.
Fig. 3. Advanced laryngeal cancer with
destruction and dysfunction before
treatment.
(Source: Author’s archive.)
V rámci multidisciplinárního týmu jsme také schopni identifikovat skupinu, u níž je vhodné doporučit provedení totální laryngektomie jako primární léčebné modality.
Jednoduché, ale specifické prediktivní biomarkery, které by nám v době plánování typu léčby identifikovaly skupinu pacientů s vysokým rizikem selhání orgán šetřicí léčby a těžkého poléčebného poškození (dlouhodobé toxicity), nejsou v současné době k dispozici.
V rámci procesu rozhodování lze ale předléčebně identifikovat některé faktory, při jejichž přítomnosti může mít pacient benefit z provedení totálním laryngektomie.
Jedná se o charakteristiky vlastního nádoru, jeho rozsahu a postižených sublokalit, další faktory jsou asociovány s osobností a celkovým stavem pacienta.
K lokálním charakteristikám nádoru v tomto ohledu patří velikost (objem) nádoru větší než 12 ml, obstrukce hrtanu pokročilým tumorem a znemožněním jeho respirační a fonační funkce, u které nelze předpokládat restituci funkce po nechirurgické léčbě. K dalším charakteristikám nádoru v této skupině patří významná destrukce štítné chrupavky tumorem s nekrózou a prorůstáním až do zevního perichondria, případně extralaryngeálně (rozsah T4a a T4b). Již předléčebně nefunkční hrtan vlivem závažného nevratného strukturálního a funkčního poškození tumorem (včetně fixace laryngu při hluboké infiltraci) také považujeme za stav, při němž doporučíme totální laryngektomii. Nechirurgický postup by v tomto případě vedl pouze k zachování nefunkčního orgánu s vysokou pravděpodobností lokálních komplikací (včetně závažného aspiračního syndromu a jeho následků) (obr. 3) [4].
laryngectomy.
Lokální charakteristiky nádoru relevantní pro doporučení totální laryngektomie uvádí tab. 1.
Druhou skupinu zahrnují určité celkové charakteristiky nemocného, které favorizují doporučení totální laryngektomie. K těmto faktorům patří vyšší věk (> 70 let), špatný performance status již předléčebně a závažné komorbidity, u nichž je kontraindikace nechirurgické léčby (nejčastěji chemoterapie) nebo vysoká pravděpodobnost rozvoje a přetrvávání závažné toxicity léčby. U těchto nemocných je léčebnou alternativou samotná radioterapie, u které je ale dosahováno nižší lokoregionální kontroly onemocnění a je nutno posoudit schopnost pacienta absolvovat celou radioterapeutickou sérii. Totální laryngektomie u těchto nemocných umožní rychlou lokální kontrolu onemocnění za cenu ztráty orgánu, ale naopak s rychlou restitucí polykání a příjmu potravy [4, 13, 16].
Na druhé straně u starších a křehkých nemocných, které bychom z hlediska onkologického směřovali k chirurgickému řešení totální laryngektomií, musíme dobře zvážit a posoudit míru operačního rizika a vývoje vážných peri- a postoperačních komplikací. U této skupiny nemocných je potřeba posoudit i jejich kognitivní zdatnost a schopnost zvládnout režim pooperační restituce a rehabilitace [9, 13, 14]. V tomto ohledu musíme zvážit také potenciál pacienta, případně jeho okolí zvládnout dostatečnou péči o tracheostomii a hlasovou protézu, plánujeme-li její implantaci. Na druhou stranu totální laryngektomie provedená zkušeným chirurgickým týmem nemusí představovat výkon s velmi vysokým operačním rizikem. Součástí multidisciplinárního předléčebného zhodnocení a doporučení musí být i vyšetření anesteziologem a posouzení schopnosti podstoupit výkon v celkové anestezii a zhodnocení rizika perioperační morbidity a mortality.
Celkové charakteristiky pacienta relevantní pro indikaci totální laryngektomie jsme shrnuli v tab. 2.
Specifickou skupinu pak představují pacienti s nádory jiných histologických typů, u nichž je citlivost k nechirurgickým modalitám velmi limitována a rozsah onemocnění není řešitelný parciálním endoskopickým či zevním výkonem na hrtanu. Jedná se o nádory mezenchymálního původu vycházející ze tkání hrtanu (chondrosarkomy a sarkomy měkkých tkání), pokročilé karcinomy ze žlázového parenchymu (adenokarcinomy), lokálně pokročilé neuroendokrinní nádory nebo vzácně i melanomy. U těchto nemocných zůstává totální laryngektomie léčebným postupem s nejvyšší léčebnou efektivitou ve vztahu k lokoregionální kontrole onemocnění i intervalu přežití [17].
Totální laryngektomie také představuje záchrannou léčebnou modalitu v případě selhání nechirurgických protokolů nebo po parciálních chirurgických výkonech. V této skupině je třeba do léčebné rozvahy zahrnout i vyšší riziko lokálních pooperačních komplikací včetně vzniku faryngokutánních píštělí a sekundárního hojení rány.
Totální laryngektomii také zvažujeme u nemocných, u nichž sice nádorové onemocnění po (CH) RT vymizelo, ale došlo k trvalé destrukci hrtanu s nemožností ventilace a/nebo fonace a s případně přidruženou dysfagií [15, 18–20].
Souhrnně uvádíme možné indikace k totální laryngektomii v tab. 3.
Závěr
Totální laryngektomie svůj význam neztratila ani ve druhé dekádě 21. století. V rámci dostupných léčebných možností a protokolů má své definované místo a indikace. Rutinní implantace hlasových protéz navíc u velké části operovaných vede k obnovení kvalitní fonační funkce i po odnětí hrtanu, a významně tak zlepšuje kvalitu života po odnětí hrtanu. Doporučení tohoto postupu musí být v rukou zkušeného multidisciplinárního týmu, který je schopen posoudit individuální benefity a stratifikovat míru rizika tohoto postupu. Pominout nelze samozřejmě dostatečné a individualizované předání a vysvětlení důležitých aspektů nemocnému a jeho okolí tak, aby bylo konečné rozhodnutí ze strany pacienta kvalifikované a podložené dostatečnými a srozumitelnými informacemi.
laryngectomy.
Prohlášení o střetu zájmu
Autor práce prohlašuje, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku není ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou. Toto prohlášení se týká i všech spoluautorů.
Sources
1. Krejčí D, Mužík J, Dušek L. Novotvary 2019–2021. 2022 [online]. Available from: https: //www.uzis.cz/res/f/008447/novotvary 2019-2021.pdf.
2. Global Cancer Observatory, WHO. International Agency for Research on Cancer. 2025 [on-line]. Available from: https: //gco.iarc.fr/.
3. Sahu A, Mahajan A, Palsetia D et al. Imaging recommendations for diagnosis, staging and management of larynx and hypopharynx cancer. Indian J Med Paediatr Oncol 2023; 44 (1): 54–65. Doi: 10.1055/s-0042-1759504.
4. Forastiere AA, Ismaila N, Wolf GT. Use of larynx-preservation strategies in the treatment of laryngeal cancer: American Society of Clinical Oncology clinical practice guideline update summary. J Oncol Pract 2018; 14 (2): 123–128. Doi: 10.1200/JOP.2017.027912.
5. Kelly SL, Jackson JE, Hickey BE et al. Multidisciplinary clinic care improves adherence to best practice in head and neck cancer. Am J Otolaryngol 2013; 34 (1): 57–60. Doi: 10.1016/j.amjoto.2012.08.010.
6. Department of Veterans Affairs Laryngeal Cancer Study Group, Wolf GT, Fisher SG et al. Induction chemotherapy plus radiation compared with surgery plus radiation in patients with advanced laryngeal cancer. N Engl J Med 1991; 324 (24): 1685–1690. Doi: 10.1056/NEJM199106133242402.
7. Forastiere AA, Goepfert H, Maor M et al. Concurrent chemotherapy and radiotherapy for organ preservation in advanced laryngeal cancer. N Engl J Med 2003; 349 (22): 2091–2098. Doi: 10.1056/NEJMoa031317.
8. Mannelli G, Lazio MS, Luparello P. Conservative treatment for advanced T3–T4 laryngeal cancer: meta-analysis of key oncological outcomes. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2018; 275 (1): 27–38. Doi: 10.1007/s00405-017-4799-x.
9. Shune SE, Karnell LH, Karnell MP et al. Association between severity of dysphagia and survival in patients with head and neck cancer. Head Neck 2012; 34 (6): 776–784. Doi: 10.1002/hed.21819.
10. Forastiere AA, Zhang Q, Trotti A. Organ preservation for advanced larynx cancer: issues and outcomes. J Clin Oncol 2015; 33 (29): 3262–3268. Doi: 10.1200/JCO.2015.61.2978.
11. Kraaijenga SA, van der Molen L, Jacobi I et al. Prospective clinical study on long-term swallowing function and voice quality in advanced head and neck cancer patients treated with concurrent chemoradiotherapy and preventive swallowing exercises. Eur Arch Otorhinolaryngol 2015; 272 (12): 3521–3531. Doi: 10.1007/s00405-014-3185-3.
12. Levendag PC, Teguh DN, Voet P et al. Dysphagia disorders in patients with cancer of the oropharynx are significantly affected by the radiation therapy dose to the superior and middle constrictor muscle: a dose-effect relationship. Radiother Oncol 2007; 85 (1): 64–73. Doi: 10.1016/j.radonc.2007.07.009.
13. Silver CE, Beitler JJ, Shaha AR et al. Current trends in initial management of laryngeal cancer: the declining use of open surgery. Eur Arch Otorhinolaryngol 2009; 266 (9): 1333–1352. Doi: 10.1007/s00405-009-1028-2.
14. Hamilton DW, Bins JE, McMeekin P et al. Quality compared to quantity of life in laryngeal cancer: a time trade-off study. Head Neck 2016; 38 (Suppl 1): E631–E637. Doi: 10.1002/hed.24061.
15. Vošmik M, Klozar J. Totální laryngektomie nebo larynx-záchovný postup? Aktuální léčebné přístupy. Onkologie 2021; 15 (2): 63–66.
16. O‘Neill CB, O‘Neill JP, Atoria CL et al. Treatment complications and survival in advanced laryngeal cancer: a population-based analysis. Laryngoscope 2014; 124 (12): 2707–2713. Doi: 10.1002/lary.24658.
17. Astl J, Hložek J, Dzan L et al. Chirurgické přístupy k sarkomům hlavy a krku – současné koncepce a perspektivy. Otorinolaryngol Foniatr 2024; 73 (3): 167–175. Doi: 10.48095/ ccorl2024167.
18. Dietz A, Wichmann G, Kuhnt T et al. Induction chemotherapy (IC) followed by radiotherapy (RT) versus cetuximab plus IC and RT in advanced laryngeal/hypopharyngeal cancer resectable only by total laryngectomy: final results of the larynx organ preservation trial DeLOS-II. Ann Oncol 2018; 29 (10): 2105–2114. Doi: 10.1093/annonc/mdy332.
19. Ronis DL, Duffy SA, Fowler KE et al. Changes in quality of life over 1 year in patients with head and neck cancer. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 2008; 134 (3): 241–248. Doi: 10.1001/archotol.134.3.241.
20. Pfister DG, Laurie SA, Weinstein GS et al. American Society of Clinical Oncology clinical practice guideline for the use of larynx-preservation strategies in the treatment of laryngeal cancer. J Clin Oncol 2006; 24 (22): 3693–3704. Doi: 10.1200/JCO.2006.07.4559.
Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)Article was published in
Otorhinolaryngology and Phoniatrics

Most read in this issue
- Volné laloky v rekonstrukci pooperačních ORL defektů: retrospektivní studie 2000– 2022
- Primární tumory a infiltrativní procesy očnice: retrospektivní studie
- Lokální a regionální laloky pro rekonstrukci hlavy a krku
- Peroperační fluorescenční vizualizace příštítných tělísek