-
Medical journals
- Career
Chirální záměna – „chiral switch“: čisté enantiomery léčiv místo racemických směsí
Authors: J. Valentová 1; A. J. Hutt 2
Authors‘ workplace: Katedra chemickej teórie liečiv Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava 2Department of Pharmacy, King´s College London, UK 1
Published in: Čes. slov. Farm., 2004; , 285-293
Category:
Overview
V posledních deseti až patnácti letech se stala chiralita léčiv, hlavně porovnávání účinnosti enantiomerůa jejich racemických směsí, předmětem vážného zájmu pracovníků ve farmaceutickémvýzkumu. Pokrok v chemických technologiích, spojených se syntézou, separací a analýzou čistýchenantiomerů z racemátů, spolu s administrativními regulačními opatřeními, způsobil zvýšení počtunových registrovaných chirálních léčiv, obsahujících pouze jeden z enantiomerů. Kromě novýchchemických entit se přehodnocujemnoho „starých„ racemátů jako potenciálně nových zdrojů čistýchenantiomerů, které by měly zlepšit terapeutický profil léčiva. Pro tuto záměnu racemické směsi začistý enantiomer se v literatuře běžně užívá označení „chiral switch! Důsledkem je, že ve stejnémčase jsou na trhu dostupná léčiva obsahující racemát i léčiva obsahující jen jeden z enantiomerů.Ne vždy se však dosahuje žádaný terapeutický efekt a vyskytly se i neočekávané nežádoucí účinky.V článku jsou shrnuty terapeutické a ekonomické problémy spojené s „chiral switch„ léčiv.
Klíčová slova:
chirální léčiva – racemáty – enantiomery – ekonomické aspekty
Labels
Pharmacy Clinical pharmacology
Article was published inCzech and Slovak Pharmacy
2004 Issue 6-
All articles in this issue
- FOTODYNAMICKÁ TERAPIE JAKO NOVÁPERSPEKTIVNÍ METODA LÉČBYNÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍI. PŘEHLED FOTOSENZITIZÉRŮ
- Izolace imunoglobulinů thiofilní adsorpční chromatografií
- Chirální záměna – „chiral switch“: čisté enantiomery léčiv místo racemických směsí
- Salicylanilidy – stále aktuální skupina s potenciální antibakteriální aktivitou
- KARBOMERY A JEJICH VYUŽITÍ VEFARMACEUTICKÉ TECHNOLOGII
- Adsorpcia látok na aktívne uhlie1. časť: Bázické estery kyseliny fenylkarbámovej s lokálnoanestetickým účinkom
- Stanovení antioxidační aktivity potenciálních scavengerů oxidu dusnatého
- Jednodávkové systémy léčiv připravované geriatrickým pacientům II
- Preskripce a struktura přípravy léčivých přípravků v lékárně I
- Využitie chelatačných extrakčných membrán na identifikáciu a stanovenie ťažkýchkovov metódou rádionuklidovej röntgenofluorescenčnej analýzy
- Stanovení pindololu v léčivých přípravcích metodou kapilární izotachoforézy
- Weibullova rovnice a kinetika disoluce
- Obsah zinku a kadmia v léčivých rostlinách a nálevech
- Czech and Slovak Pharmacy
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- KARBOMERY A JEJICH VYUŽITÍ VEFARMACEUTICKÉ TECHNOLOGII
- Chirální záměna – „chiral switch“: čisté enantiomery léčiv místo racemických směsí
- FOTODYNAMICKÁ TERAPIE JAKO NOVÁPERSPEKTIVNÍ METODA LÉČBYNÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍI. PŘEHLED FOTOSENZITIZÉRŮ
- Weibullova rovnice a kinetika disoluce
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career