Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Riziko vzniku nádorových onemocnění při léčbě pantoprazolem ve srovnání s dalšími inhibitory protonové pumpy

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 5.6.2017

Riziko vzniku nádorových onemocnění při léčbě pantoprazolem ve srovnání s dalšími inhibitory protonové pumpy

Práce amerických autorů vznikla jako součást dlouhodobé postmarketingové monitorovací studie, kterou si vyžádal americký Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) ke srovnání incidence karcinomu žaludku a dalších onkologických onemocnění po dlouhodobé expozici pantoprazolu a dalším inhibitorům protonové pumpy (PPI). Ve studiích provedených na hlodavcích totiž PPI vykazují kancerogenní účinky, avšak translační potenciál těchto zjištění je stále nejasný.

Metodika studie

Autoři proto provedli kohortovou studii, do které zařadili pacienty ze zdravotního systému Kaiser Permanente Northern California, kteří užívali pantoprazol nebo jiné PPI. U nich porovnali míru výskytu karcinomu žaludku a dalších typů nádorových onemocnění a výsledky upravili, aby je nemohly ani potenciálně ovlivnit faktory jako pohlaví, věk, léčba H. pylori, kumulativní dávka PPI a celková délka léčby PPI.

Výsledná zjištění

Celkem bylo do studie zařazeno 61 684 pacientů s alespoň 240denním užíváním medikace (34 178 užívalo pantoprazol a 27 686 další PPI). Sledováni byli po dobu 547 020 pacientoroků (274 700 pacientoroků u pantoprazolu a 272 321 pacientoroků u dalších PPI). Bylo zjištěno srovnatelné riziko při srovnání mezi pantoprazolem a dalšími PPI z hlediska vzniku nádorů žaludku (poměr rizik [HR] 0,68; 95% CI 0,24–1,93), dále kolorektálního karcinomu, nádorů jater, pankreatu či tenkého střeva (HR 0,95; 95% CI 0,65–1,40) a souhrnně všech onkologických onemocnění (HR 1,06; 95% CI 0,93–1,21).

Závěr

V této kohortové studii nebyly nalezeny žádné důkazy o tom, že by pantoprazol přispíval ke zvýšenému riziku vzniku nádorů žaludku či jiných onkologických onemocnění ve srovnání s dalšími PPI.

(epa)

Zdroj: Schneider J. L., Kolitsopoulos F., Corley D. A. Risk of gastric cancer, gastrointestinal cancers and other cancers: a comparison of treatment with pantoprazole and other proton pump inhibitors. Aliment Pharmacol Ther 2016 Jan; 43 (1): 73–82, doi: 10.1111/apt.13450.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Farmakokinetika a tolerance pantoprazolu v dětském věku

Inhibitory protonové pumpy jsou bez obav a mnohdy empiricky ordinovány dospělým pacientům, ale stále častěji též dětem. Můžeme si být jisti, že jsou tyto léky bezpečné i v dětském věku? Nakolik se liší jejich farmakokinetika u dětí a dospělých?

Bezpečnost léčby chronického refluxu: dlouhodobé užívání inhibitorů protonové pumpy ve srovnání s antirefluxní plastikou

Studie SOPRAN a LOTUS se původně věnovaly srovnání efektivity obou terapeutických postupů. Druhotně byla vyhodnocena i data o bezpečnosti a nežádoucích účincích.

Pantoprazol je bezpečný a dobře tolerovaný i po 15 letech kontinuální terapie

Německý výzkum, který potvrzuje účinnost a bezpečnost dlouhodobé léčby pantoprazolem, je nejdelší doposud provedenou studií na toto téma.Všechny novinky