Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Itoprid a sulpirid prokázaly účinnost v léčbě postprandiální funkční dyspepsie

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 4.11.2015

Itoprid a sulpirid prokázaly účinnost v léčbě postprandiální funkční dyspepsie

U postmenopauzálních žen vedla čtyřměsíční léčba itopridem nebo sulpiridem nejen ke zmírnění dyspeptických příznaků, ale i symptomů úzkosti a deprese.

Funkční dyspepsie je často spojena s emočními poruchami, zejména u žen po menopauze. Společným patogenetickým faktorem může být narušená homeostáza dopaminergního systému. Cílem polských autorů bylo zhodnotit účinek léků, které blokují dopaminové D2 receptory, na psychosomatický stav postmenopauzálních žen s postprandiální funkční dyspepsií.

Do své studie zařadili 60 žen ve věku 53–61 let s tímto onemocněním, které splňovaly Římská kritéria III. Závažnost dyspeptických obtíží byla stanovena pomocí desetibodové vizuální analogové škály (VAS). Emoční stav byl hodnocen pomocí Hamiltonovy škály úzkosti (HARS) a Beckovy škály deprese (Beck Depression Inventory, BDI). Kromě těchto parametrů byl sledován vývoj body mas indexu (BMI). Po dobu 16 týdnů byl 30 pacientkám podáván itoprid v dávce 2× 50 mg denně a 30 pacientkám sulpirid 2× 50 mg denně.

Léčba itopridem vedla ke snížení závažnosti dyspeptických obtíží z 9,02 na 4,64 bodu dle VAS. Podobné zlepšení bylo pozorováno i u žen léčených sulpiridem: pokles z 9,08 na 4,76 bodu. V obou terapeutických skupinách se významně snížila závažnost anxiety (p < 0,001) i deprese (p < 0,01). V žádné skupině nebyla zjištěna významná změna BMI.

Autoři doložili příznivý vliv blokátorů D2 dopaminových receptorů – itopridu a sulpiridu – na dyspeptické příznaky, anxietu i depresi u postmenopauzálních žen s funkční postprandiální dyspepsií. Několikaměsíční léčba těmito přípravky nemá vliv na tělesnou hmotnost pacientek.

(zza)

Zdroj: Wachowska-Kelly P., Walecka-Kapica E., Wojtkiewicz P., et al. Efficacy of sulpiride and itopride in the treatment of functional dyspepsia in women with emotional and eating disorders. Pol Merkur Lekarski. 2014 Jul; 37 (217): 39–42.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Esomeprazol je dobře snášený v léčbě dětí s gastroezofageální refluxní chorobou

Randomizovaná studie prokázala bezpečnost a snášenlivost esomeprazolu (v denní dávce 5, 10 nebo 20 mg) v léčbě dětí od 1 do 11 let s endoskopicky prokázanou gastroezofageální refluxní chorobou (GERD). Tato léčba vedla ke snížení četnosti a závažnosti příznaků GERD.

Vliv omeprazolu na kvalitu hlasu u pacientů s funkční dysfonií a laryngofaryngeálním refluxem

Laryngofaryngeální reflux (LPR) je zatékání obsahu žaludku přes dolní jícnový svěrač do horní části trávicího a dýchacího systému, které je časté u pacientů s funkčními dysfoniemi. Autoři studie z Turecka sledovali vliv léčby LPR omeprazolem na kvalitu hlasu u těchto pacientů.

Současné užívání klopidogrelu a inhibitorů protonové pumpy – snížení protidestičkového účinku neprokázáno

Několik publikovaných studií naznačilo, že klopidogrel může být méně účinný u pacientů současně užívajících inhibitory protonové pumpy, což může vést ke zvýšenému riziku trombotických příhod, včetně infarktu myokardu. Je tomu tak doopravdy?Všechny novinky