-
Medical journals
- Career
PORUCHY SPÁNKU U HEMODIALYZOVANÝCH PACIENTŮ
Authors: M. Kalousová; V. Tesař; K. Šonka; J. Lachmanová; S. Sulková; M. Znojová
Authors‘ workplace: I. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha Neurologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha Interní oddělení Strahov 1. LF UK a VFN, Praha
Published in: Čas. Lék. čes. 2001; : 500-502
Category:
Overview
Východisko.
Řada hemodialyzovaných pacientů si stěžuje na špatný spánek. Cílem práce bylo zjistit subjektivní pohled pacientů na jejich spánek a jeho ovlivnění hemodialyzační léčbou.Metody a výsledky. Byl vytvořen jednoduchý dotazník s 20 otázkami týkajícími se spánku a předložen pravidelně hemodialyzovaným pacientům dvou hemodialyzačních středisek. Vyřazeni byli pouze pacienti nespolupracující a v těžkém celkovém stavu. Dotazník vyplnilo celkem 103 pacientů (průměrný věk 60,4 let) - 61 mužů (průměrný věk 56,7 let) a 42 žen (průměrný věk 65,7 let). 34 % pacientů považuje svůj spánek za špatný, 45,6 % dialyzovaných má v noci pocit neklidu v nohou a 32 % chrápe nebo má nějaké obtíže s dýcháním. 38 % pacientů hodnotilo svůj spánek před zahájením dialyzační léčby jako lepší, u 14,6 % se spánek na dialýze zlepšil.Závěry. Poruchy spánku u hemodialyzovaných nejen zhoršují kvalitu života těchto pacientů, ale představují též závažný zdravotní problém, protože zvyšují mortalitu.Klíčová slova:
spánek, hemodialýza, syndrom neklidných nohou, syndrom spánkové apnoe
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental Hygienist
Article was published inJournal of Czech Physicians
-
All articles in this issue
- AKUTNÍ NEKROTIZUJÍCÍ PANKREATITIDA
- NOVŠIE ASPEKTY REZISTENCIE NA ANTIBIOTIKÁ A NIEKTORÉ MOŽNOSTI JEJ LIMITÁCIE
- PREDIKCE INZULIN DEPENDENTNÍHO DIABETES MELLITUS U DĚTSKÝCH PRVOSTUPŇOVÝCH PŘÍBUZNÝCH DIABETICKÝCH PACIENTŮ
- VLIV DIAZEPAMU NA SCHOPNOST ANTIDOTNÍ TERAPIE ELIMINOVAT AKUTNÍ LETÁLNÍ ÚČINEK SOMANU U MYŠÍ
- PORUCHY SPÁNKU U HEMODIALYZOVANÝCH PACIENTŮ
- MNOHOČETNÉ EXTRARENÁLNÍ KOMPLIKACE WEGENEROVY GRANULOMATÓZY
- Journal of Czech Physicians
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- AKUTNÍ NEKROTIZUJÍCÍ PANKREATITIDA
- NOVŠIE ASPEKTY REZISTENCIE NA ANTIBIOTIKÁ A NIEKTORÉ MOŽNOSTI JEJ LIMITÁCIE
- MNOHOČETNÉ EXTRARENÁLNÍ KOMPLIKACE WEGENEROVY GRANULOMATÓZY
- VLIV DIAZEPAMU NA SCHOPNOST ANTIDOTNÍ TERAPIE ELIMINOVAT AKUTNÍ LETÁLNÍ ÚČINEK SOMANU U MYŠÍ
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career