Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Systémová terapie acne vulgaris

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 14.12.2016

Systémová terapie acne vulgaris

Někteří pacienti léčení pro acne vulgaris dosáhnou remise díky topickým prostředkům, v jiných případech je třeba přistoupit k systémovému řešení. Je však zásadní dosáhnout v managementu onemocnění souladu s pacientem, protože adherence je pro systémovou léčbu naprosto zásadní.

Systémová terapie je určená především pro vážnější nebo obtížněji léčitelné formy akné. K dispozici jsou tři základní skupiny léků:

  • antibiotika,
  • retinoidy,
  • hormonální preparáty s antiandrogenní aktivitou.

Systémová antibiotika

Systémová antibiotika se uplatňují především při převaze zánětlivých pustul. Snižují kvantitu Propionibacterium acnes ve folikulu, tím zmírňují iritaci a tlumí zánět. Po jejich vysazení jsou však časté recidivy. K nejlepším volbám patří tetracykliny (doxycyklin, minocyklin, tetracyklin), makrolidy/azalidy (erythromycin, azithromycin), případně klindamycin. Dlouhodobé užívání antibiotik ovšem může mít poměrně výrazné nežádoucí účinky.

Retinoidy

Retinoidy jsou velmi účinné, zejména isotretinoin. Jeho účinek na akné je komplexní: tlumí hyperproliferaci epitelu mazových folikulů, potlačuje tvorbu mazu, inhibuje vycestování neutrofilů a monocytů z kapilár a navíc inhibuje angiogenezi. Indikujeme je u případů těžké akné, kde antibiotická terapie neměla dostatečný efekt. Je nutné užívání nejméně po dobu 5 měsíců. Vzhledem k jeho teratogenitě a množství nežádoucích účinků i lékových interakcí je před nasazením nutné důkladné odebrání anamnézy a zavedení kontracepce.

Kombinované hormonální přípravky

Kombinované hormonální přípravky obsahující kombinaci estrogenů a gestagenů doporučujeme ženám s výraznou seboreou, aknózními problémy a příznaky hyperandrogenismu. K déletrvajícímu efektu je nutné alespoň roční užívání. Před indikací je vhodné komplexní vyšetření pacientky a spolupráce s gynekologem.

Základním hlediskem při volbě z kožní indikace je přiměřená antiandrogenní aktivita a minimální androgenní aktivita gestagenu. V případě preparátů s vyšší androgenní aktivitou může naopak dojít ke zhoršení seborey i aknózních projevů. Nejčastěji jsou indikované přípravky s cyproteron-acetátem, menší antiandrogenní efekt má drospirenon, chlormadinon-acetát a dienogest.

Další možnosti

Vedle těchto tří hlavních skupin jsou k dispozici ještě mikrobiální lyzáty s imunomodulačním účinkem, imunomodulátor levamizol a dapson.

(pez)

Zdroj: Obstová I. Etiopatogeneze a terapie acne vulgaris. Klin Farmakol Farm 2015; 29 (2): 69−72.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání efektu hormonální a antibiotické terapie (i jejich kombinace) při léčbě akné u žen

Níže prezentovaná práce srovnala účinky léčby tetracyklinem a ethinylestradiolem/cyproteron-acetátem, a to samotnými či v kombinaci, u pacientek se středními nebo středně závažnými projevy akné.

Cyproteron-acetát v kombinaci s ethinylestradiolem je účinný v léčbě akné

Ze studie, které se zúčastnilo 890 žen, vyplývá, že perorální hormonální antikoncepce kombinující ethinylestradiol a cyproteron-acetát je účinnou léčbou pro ženy trpící akné.

Možnosti využití hormonální antikoncepce v léčbě akné

Akné je problémem především u dívek a mladých žen, avšak může se vyskytovat i ve vyšším věku. S výhodou je v jeho léčbě mnohdy využívána hormonální antikoncepce, díky níž má žena pod kontrolou i svůj reprodukční život. Při dodržování podmínek užívání a respektování kontraindikací se může jednat o účinnou a bezpečnou metodu léčby akné.Všechny novinky