Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Možnosti využití hormonální antikoncepce v léčbě akné

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 22.11.2016

Možnosti využití hormonální antikoncepce v léčbě akné

Akné je problémem především u dívek a mladých žen, avšak může se vyskytovat i ve vyšším věku. S výhodou je v jeho léčbě mnohdy využívána hormonální antikoncepce, díky níž má žena pod kontrolou i svůj reprodukční život. Při dodržování podmínek užívání a respektování kontraindikací se může jednat o účinnou a bezpečnou metodu léčby akné.

Antiandrogenní progestiny proti akné

Zásadní úlohu v rozvoji akné hrají androgeny. Kombinovaná hormonální antikoncepce pak zasahuje právě do jejich metabolismu. Snižuje jejich tvorbu v ovariích i mimo ně a inhibicí 5α-reduktázy snižuje jejich přeměnu na periferii na aktivnější formy androgenů. Zároveň kombinovaná hormonální antikoncepce stimuluje tvorbu SHBG (sex hormone-binding globulin), čímž je snížen volný aktivní podíl testosteronu.

Antiandrogenní progestiny jsou v boji proti akné nejúčinnější. Kromě výše zmíněných mechanismů totiž působí také jako kompetitivní inhibitory na androgenních receptorech, což posiluje antiandrogenní účinek. Nejsilnějším užívaným antiestrogenním progestinem je cyproteron-acetát, přičemž další antiandrogenní progestiny už dosahují pouze částečného antiandrogenního efektu se stále velmi dobrým účinkem v léčbě akné.

Možnosti kombinované antikoncepce s antiandrogenními progestiny:

 • Cyproteron-acetát + ethinylestradiol: Kombinace je užívána u závažné formy akné s dalšími komplikacemi (seboreou, zánětem, u nodózní formy) nebo s hyperandrogenními příznaky (androgenní alopecie, lehký hirsutismus). Celkový počet lézí byl snížen o 53,6 % (oproti 39,4 % u placeba). Celkové zlepšení příznaků akné popisuje 90,2 % žen (u placeba 76,2 %).
 • Dienogest + ethinylestradiol: V případě užívání této kombinace udává celkové zlepšení onemocnění 91,9 % pacientek (oproti 76,2 % při užívání placeba).
 • Dienogest + estradiol-valerát: U žen se syndromem polycystických ovarií došlo ke zlepšení onemocnění v 52,8 % případů, ke zhoršení příznaků došlo v 8,4 %.
 • Drospirenon + ethinylestradiol: I u této kombinace byla prokázána účinnost v léčbě akné u žen se středně závažným onemocněním, přičemž mezi dávkami drospirenonu 3000 a 2000 μg nebyl z hlediska účinnosti popisován významný rozdíl.
 • Chlormadinon-acetát + ethinylestradiol: Celkový počet lézí byl při užívání této kombinace snížen o 63,6 % (při užívání placeba o 43,7 %).

Kontraindikace

Bohužel není možné tuto léčebnou metodu nabídnout všem ženám s problematickou kůží. Existují kontraindikace užívání kombinované hormonální antikoncepce, které není možné obcházet. Patří mezi ně:

 • šestinedělí a laktace,
 • věk > 35 let v kombinaci s kouřením,
 • arteriální hypertenze přesahující hodnoty 160/100 mmHg,
 • trombofilní mutace,
 • hluboká žilní trombóza či plicní embolie,
 • migréna s aurou či migréna bez aury, pokud tato vznikla při užívání hormonální antikoncepce u ženy nad 35 let,
 • karcinom prsu,
 • komplikované srdeční vady,
 • závažné léze jater,
 • přítomnost komplikací cukrovky.

Závěr

Při vyloučení kontraindikací je kombinovaná hormonální antikoncepce považována za bezpečný lék na akné s velmi nízkými riziky komplikací, a to bez ohledu na vybraný typ progestinu.

(boba)

Zdroj: Křepelka P. Možnost hormonální léčby akné v ordinaci gynekologa. Acta Medicinae 2016; 5 (4): 73−76.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv kombinace ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu na syndrom polycystických ovarií

Prezentovaná studie italského týmu publikovaná v časopisu Human Reproduction zkoumala endokrinní, klinický a ultrazvukový profil během léčby pacientek se syndromem polycystických ovarií (PCOS) kombinací ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu a po jejím skončení.

Léčba hirsutismu: kombinovaný přípravek s cyproteron-acetátem vs. monoterapie finasteridem

Hirsutismus je definován jako zvýšený růst pigmentovaných chloupků v androgen-dependentních oblastech u žen. Ochlupení má maskulinní distribuci a je neobvykle silné. Je to však více než kosmetický problém. Může být výsledkem mnoha onemocnění, často je asociováno s výrazně sníženou kvalitou života a s narušením vnímání vlastní ženské identity.

Akné a hirsutismus: úloha hormonů a hormonální léčba

Androgeny ovlivňují mnoho funkcí lidské kůže, jako je růst a diferenciace mazových žláz, růst vlasů a chlupů, homeostáza kožní bariéry a hojení ran. Změny enzymů syntetizujících androgeny nebo změny kvantity receptorů mohou mít významný dopad při rozvoji hyperandrogenismu a s ním asociovaných kožních chorob, jako je akné, seborea, hirsutismus nebo androgenní alopecie.Všechny novinky