Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba syndromu polycystických ovarií: souboj progestinů

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 12.9.2016

Léčba syndromu polycystických ovarií: souboj progestinů

Kombinovaná perorální hormonální antikoncepce je velmi častou metodou léčby syndromu polycystických ovarií (PCOS). Díky ní dochází ke zpravidelnění menstruačního cyklu a navíc upravuje androgenní stav ženy s následným zlepšením klinické manifestace v podobě akné či hirsutismu.

Metodika

Dvojitě zaslepená randomizovaná studie nabízí porovnání tří preparátů hormonální antikoncepce s různými progestinovými složkami po 6 a 12 měsících užívaní. 171 žen s diagnózou PCOS bylo rozděleno do tří skupin užívajících desogestrel (n = 58), cyproteron-acetát (n = 56) a drospirenon (n = 57).

Hodnocen byl index tělesné hmotnosti (BMI − body mass index), obvod pasu, modifikované skóre dle Ferrimana a Gallweyho (mFG), akné, skóre akantózy a hodnoty krevního tlaku. Dále byly hodnoceny některé laboratorní položky, a to celkový testosteron, hladiny SHBG (sexuální hormon vázajícího globulinu), glykémie a inzulin nalačno.

Následně byl vypočítán androgenní index, poměr glukózy a inzulinu a použit byl také model stanovení homeostázy inzulinové rezistence. Kontroly probíhaly vždy po 6 a 12 měsících užívání.

Výsledky

Po 6 měsících nebyly mezi jednotlivými skupinami pozorovány výrazné rozdíly. Po 12 měsících bylo při použití cyproteron-acetátu významně sníženo mFG (změna = −5,29) v porovnání s desogestrelem (změna = −1,69) a drospirenonem (změna = −2,12). Ve skupině žen užívající cyproteron-acetát byla rovněž významně zvýšená hladina SHBG (změna = 142,9) v porovnání s desogestrelem (změna = 99,53), což bylo pozorováno také ve skupině s drospirenonem (změna = 131,52). V případě cyproteron-acetátu byl navíc významně snížen index volného testosteronu (změna = −10,57) v porovnání s desogestrelem (změna = −5,58) i drospirenonem (změna = -7,89).

Závěr

Po 6 měsících užívání kombinované hormonální antikoncepce nebyl pozorován významný rozdíl mezi jednotlivými progestiny. Po jednom roce užívání cyproteron-acetát prokázal nejsilnější antiandrogenní aktivitu.

(boba)

Zdroj: Bhattacharya S. M., Jha A. Comparative study of the therapeutic effects of oral contraceptive pills containing desogestrel, cyproterone acetate, and drospirenone in patients with polycystic ovary syndrome. Fertil Steril 2012; 98 (4): 1053−1059.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cyproteron-acetát jako součást léčby syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi nejčastější endokrinní poruchy u žen. Klinicky se může manifestovat různými symptomy, od mírných poruch menstruace až po těžká poškození reprodukčních funkcí provázená metabolickými komplikacemi. Léčba tohoto onemocnění je komplexní, využívají se farmakologické i nefarmakologické metody. Mezi ty farmakologické se řadí i podávání cyproteron-acetátu.

Vliv cyproteron-acetátu na endotelovou dysfunkci u syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) představuje onemocnění charakterizované heterogenním spektrem reprodukčních a metabolických změn, které vedou k rozvoji endotelové dysfunkce, aterosklerózy a následných komplikací. Z výsledků současných studií vyplývá, že kombinovaná hormonální léčba cyproteron-acetátem a ethinylestradiolem snižuje riziko rozvoje endotelové dysfunkce.

Endotelová dysfunkce u syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je onemocnění charakterizované heterogenním spektrem reprodukčních a metabolických změn, které jsou spojené se zvýšením dlouhodobého rizika kardiovaskulárních chorob. Tento jev je přisuzován oxidačnímu stresu, elevaci zánětlivých markerů, ale také tvorbě pokročilých produktů glykace.Všechny novinky