Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba syndromu polycystických ovarií: cyproteron-acetát vs. drospirenon

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 12.9.2016

Léčba syndromu polycystických ovarií: cyproteron-acetát vs. drospirenon

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jedním z nejčastějších gynekologických hormonálních onemocnění a postihuje 5–10 % žen v reprodukčním věku. Ke klinickému obrazu se řadí poruchy menstruačního cyklu, hirsutismus, akné, neplodnost a zvýšené riziko přidružených onemocnění, kam patří cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a karcinom endometria. V terapii PCOS se běžně užívá perorální kombinovaná antikoncepce obsahující antiandrogeny.

Design studie a hodnocené parametry

V randomizované prospektivní studii bylo 52 pacientek s PCOS rozděleno do dvou skupin. Skupina A (n = 26) užívala v průběhu 12 měsíců 0,035 mg ethinylestradiolu + 2 mg cyproteron-acetátu a skupina B (n = 26) užívala ve stejném období kombinovanou hormonální antikoncepci s 0,03 mg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu. 

Klinický stav pacientek byl hodnocen pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI), poměru pasu a boků (WHR) a modifikovaného Ferrimanova–Gallweyho skóre (mFG) pro hodnocení hirsutismu. Dále byly hodnoceny biochemické parametry: androgenní profil, metabolismus sacharidů, lipidový profil a míra oxidačního stresu. Porovnány byly procentuální změny jednotlivých parametrů po 12 měsících terapie.

Výsledky

Studii dokončilo 19 pacientek ze skupiny A a 20 pacientek ze skupiny B. Na počátku léčby byly obě skupiny v rámci různých charakteristik srovnatelné. WHR se během terapie signifikantně snížil ve skupině B (4 %) v porovnání se skupinou A (0 %; p = 0,033). Celkové skóre mFG signifikantně pokleslo ve skupině A (35 %) v porovnání se skupinou B (18 %; p = 0,035). Výsledky biochemických stanovení byly po 12měsíční léčbě v obou skupinách velmi podobné.

Závěr

Účelem podávání kombinované hormonální antikoncepce v léčbě PCOS je především snížit hyperandrogenní stav ženy. Preparáty s cyproteron-acetátem se zdají být efektivní léčebnou modalitou pro hirsutismus u pacientek s PCOS, jak ukazují výsledky 12měsíční terapie.

(boba)

Zdroj: Kahraman K., Sükür Y. E., Atabekoğlu C. S. et al. Comparison of two oral contraceptive forms containing cyproterone acetate and drospirenone in the treatment of patients with polycystic ovary syndrome: a randomized clinical trial. Arch Gynecol Obstet 2014 Aug; 290 (2): 321−328.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cyproteron-acetát jako součást léčby syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi nejčastější endokrinní poruchy u žen. Klinicky se může manifestovat různými symptomy, od mírných poruch menstruace až po těžká poškození reprodukčních funkcí provázená metabolickými komplikacemi. Léčba tohoto onemocnění je komplexní, využívají se farmakologické i nefarmakologické metody. Mezi ty farmakologické se řadí i podávání cyproteron-acetátu.

Vliv cyproteron-acetátu na endotelovou dysfunkci u syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) představuje onemocnění charakterizované heterogenním spektrem reprodukčních a metabolických změn, které vedou k rozvoji endotelové dysfunkce, aterosklerózy a následných komplikací. Z výsledků současných studií vyplývá, že kombinovaná hormonální léčba cyproteron-acetátem a ethinylestradiolem snižuje riziko rozvoje endotelové dysfunkce.

Endotelová dysfunkce u syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je onemocnění charakterizované heterogenním spektrem reprodukčních a metabolických změn, které jsou spojené se zvýšením dlouhodobého rizika kardiovaskulárních chorob. Tento jev je přisuzován oxidačnímu stresu, elevaci zánětlivých markerů, ale také tvorbě pokročilých produktů glykace.Všechny novinky