Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Dlouhodobé podávání ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu vede ke zmírnění projevů hyperandrogenismu

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 14.12.2016

Dlouhodobé podávání ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu vede ke zmírnění projevů hyperandrogenismu

Perorální nízkodávková kombinace antiandrogenu a estrogenu vede k ústupu akné, seboroické dermatitidy a hirsutismu, což již před řadou let prokázala níže prezentovaná práce německých autorů.

Metodika studie

Nekontrolovaná otevřená multicentrická studie III. fáze zahrnula 1161 žen s mírnými až těžkými známkami androgenizace. Účastnice užívaly přípravek Diane 35 s obsahem 0,035 mg ethinylestradiolu (EE) a 2 mg cyproteron-acetátu (CPA) po dobu 36 cyklů.

Výsledky

Užívání EE/CPA vedlo k ústupu acne vulgaris do 3. cyklu (na obličeji u 37,8 %, na hrudi u 34,5 % a na zádech u 38,5 % žen). I když účinnost na akné byla do 3. cyklu vyšší u pacientek mladších 25 let (zlepšení o 42 % vs. 30,4 % u starších), obě věkové skupiny zaznamenaly na konci studie stejný ústup symptomů. Příznaky seborey během studie téměř zcela vymizely u všech žen. Navzdory pozdějšímu nástupu účinku na hirsutismus zaznamenalo až 50 % pacientek se závažným hirsutismem v obličeji kompletní klinickou remisi a zbytek zlepšení stavu do 24. cyklu.

Diane 35 má i antikoncepční účinky. Během trvání studie otěhotněly 2 účastnice (Pearlův index 0,1), v obou případech z důvodu chyb v užívání preparátu. Kombinace EE/CPA zároveň dobře kontrolovala menstruační cyklus. Vedla k poklesu výskytu poruch menstruačního cyklu (intermenstruačního krvácení, amenorey a dysmenorey).

Léčba neměla vliv na tělesnou hmotnost u 90,1 % žen do 3. cyklu a u 81,8 % do 36. cyklu. Příznivě ovlivnila krevní tlak. Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky zahrnovaly chloasmata (6,9 %), napětí prsů (5,6 %) a nemigrenózní cefaleu (5,1 %). Pouze 11,7 % uživatelek přerušilo užívání preparátu pro výskyt nežádoucích účinků.

Závěr

Nízkodávková kombinace EE a CPA je vhodná k léčbě hirsutismu u žen v reprodukčním věku.

(raj)

Zdroj: Aydinlik S., Kaufmann J., Lachnit-Fixson U., Lehnert J. Long-term therapy of signs of androgenisation with a low-dosed antiandrogen-oestrogen combination. Clin Trials J 1990; 27 (6): 392−402.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání efektu hormonální a antibiotické terapie (i jejich kombinace) při léčbě akné u žen

Níže prezentovaná práce srovnala účinky léčby tetracyklinem a ethinylestradiolem/cyproteron-acetátem, a to samotnými či v kombinaci, u pacientek se středními nebo středně závažnými projevy akné.

Cyproteron-acetát v kombinaci s ethinylestradiolem je účinný v léčbě akné

Ze studie, které se zúčastnilo 890 žen, vyplývá, že perorální hormonální antikoncepce kombinující ethinylestradiol a cyproteron-acetát je účinnou léčbou pro ženy trpící akné.

Možnosti využití hormonální antikoncepce v léčbě akné

Akné je problémem především u dívek a mladých žen, avšak může se vyskytovat i ve vyšším věku. S výhodou je v jeho léčbě mnohdy využívána hormonální antikoncepce, díky níž má žena pod kontrolou i svůj reprodukční život. Při dodržování podmínek užívání a respektování kontraindikací se může jednat o účinnou a bezpečnou metodu léčby akné.Všechny novinky