Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Cyproteron-acetát v kombinaci s ethinylestradiolem je účinný v léčbě akné

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 22.11.2016

Cyproteron-acetát v kombinaci s ethinylestradiolem je účinný v léčbě akné

Ze studie, které se zúčastnilo 890 žen, vyplývá, že perorální hormonální antikoncepce kombinující ethinylestradiol a cyproteron-acetát je účinnou léčbou pro ženy trpící akné.

Preparát

Cyproteron-acetát je účinný antiandrogen se silnou progestagenní aktivitou. V kombinaci s ethinylestradiolem se prokázala jeho léčba jako přínosná pro ženy trpící znaky androgenizace, jakými jsou akné či hirsutismus. Tento preparát navíc přináší efektivní kontraceptivní ochranu.

Metodika studie

V multicentrické studii byla zkoumána účinnost a snášenlivost tohoto typu kombinované hormonální antikoncepce u žen se všemi stupni závažnosti akné. Sledování se zúčastnilo celkem 890 žen ve věku 15−50 let. Pacientky dostávaly preparát obsahující 2 mg cyproteron-acetátu a 0,035 mg ethinylestradiolu v 6 cyklech. Byly sledovány změny ve výskytu akné a známek hirsutismu. Současně byla pozorována četnost a závažnost nežádoucích účinků, změny v hmotnosti a hodnotách krevního tlaku. 

Výsledky

Po šesti cyklech užívání hodnotilo 82,8 % pacientek výsledek léčby jako „dobrý“ či „velmi dobrý“ (redukce lézí o 50 %). V závěru studie 64,3 % žen vykazovalo nižší stupeň závažnosti akné než na počátku. Pouze 4,9 % žen udalo zhoršení stavu.

Kombinace ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu je dobře tolerována. Většina popisovaných nežádoucích účinků byla hodnocena jako mírná a jejich výskyt měl v průběhu léčby klesající tendenci. Nebyly zaznamenány klinicky významné změny hmotnosti či hodnot krevního tlaku.

Závěr

Tento preparát je vhodnou volbou pro ženy, které si nepřejí otěhotnět a současně trpí známkami androgenizace, jako je akné či hirsutismus. 

(paute)

Zdroj: Gollnick H., Albring M., Brill K. The effectiveness of oral cyproterone acetate in combination with ethinylestradiol in acne tarda of the facial type. Ann Endocrinol (Paris) 1999; 60 (3): 157−166. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv kombinace ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu na syndrom polycystických ovarií

Prezentovaná studie italského týmu publikovaná v časopisu Human Reproduction zkoumala endokrinní, klinický a ultrazvukový profil během léčby pacientek se syndromem polycystických ovarií (PCOS) kombinací ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu a po jejím skončení.

Léčba hirsutismu: kombinovaný přípravek s cyproteron-acetátem vs. monoterapie finasteridem

Hirsutismus je definován jako zvýšený růst pigmentovaných chloupků v androgen-dependentních oblastech u žen. Ochlupení má maskulinní distribuci a je neobvykle silné. Je to však více než kosmetický problém. Může být výsledkem mnoha onemocnění, často je asociováno s výrazně sníženou kvalitou života a s narušením vnímání vlastní ženské identity.

Akné a hirsutismus: úloha hormonů a hormonální léčba

Androgeny ovlivňují mnoho funkcí lidské kůže, jako je růst a diferenciace mazových žláz, růst vlasů a chlupů, homeostáza kožní bariéry a hojení ran. Změny enzymů syntetizujících androgeny nebo změny kvantity receptorů mohou mít významný dopad při rozvoji hyperandrogenismu a s ním asociovaných kožních chorob, jako je akné, seborea, hirsutismus nebo androgenní alopecie.Všechny novinky