Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Je nižší funkční rezerva myokardu podkladem horší kvality života pacientů s deficitem růstového hormonu?

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 4.2.2010

Je nižší funkční rezerva myokardu podkladem horší kvality života pacientů s deficitem růstového hormonu?

Pacienti s deficitem růstového hormonu (GHD) mají nižší srdeční výkon. Navíc podle dotazníku Qol-AGHDA trpí horší kvalitou života. Tým britských vědců zjišťoval funkční cirkulační parametry u pacientů s GHD při maximální fyzické zátěži. V druhé fázi studie vědci porovnávali, zda kardiální deficit koreluje s horším hodnocením kvality života pacientů v dotazníku.

Již dříve bylo zjištěno, že pacienti s GHD mají menší srdce a jsou schopni vyvinout menší výkon než zdraví jedinci. Do této studie se zapojilo 18 dospělých s GHD a 18 kontrol spárovaných podle věku, pohlaví a body mass indexu. Při ergometrii se hodnotil celkový výkon, maximální tepová frekvence a systolický tlak.

V klidu nebyl mezi GHD a kontrolami zjištěn žádný významný rozdíl v hemodynamických parametrech a aerobní kapacita byla také velmi podobná. Maximální výkon však byl u GHD o 15 % nižší (3,5 W oproti 4,2 W, p = 0,04), maximální tepová frekvence nižší (154 oproti 174, p = 0,001) a rovněž systolický tlak vzrostl méně (160 oproti 200 u kontrol, p = 0,0001). Patofyziologický podklad není znám, podezřívá se autonomní dysregulace.

V dotazníku Qol-AGHDA pacienti subjektivně hodnotí své fyzické a psychické schopnosti, paměť, sociální interakce atd. Všech 18 vybraných pacientů mělo nad 11 bodů z 25, což je ve Velké Británii jediná indikace k substituci růstového hormonu v dospělosti.

Při porovnání hemodynamických parametrů jednotlivých pacientů a jejich sebehodnocení v dotazníku vyšlo najevo, že míra kardiálního postižení nekoreluje se zhoršením subjektivně hodnocené kvality života. Lze tedy předpokládat, že s ní nemá kauzální souvislost.

Zda substituce růstovým hormonem zvýší fyzickou výkonnost pacientů s GHD, není zcela jasné a zasluhuje další výzkum. Předchozí studie přinesly rozporuplné výsledky – podle některých se výkonnost po podání rekombinantního růstového hormonu zvýšila, podle jiných byl však tento efekt pouze krátkodobý.

(uli)

Zdroj: Robert Moisey, Diane Barker, Nigel Lewis et al.: Reduced cardiac functional reserve and quality of life in adults with GH deficiency, Clinical Endocrinology, 2009, 71, 543–548; doi: 10.1111/j.1365-2265.2009.03560.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Faktory ovlivňující hladiny růstového hormonu a IGF 1 u mladých dospělých se syndromem přerušení stopky hypofýzy

Diagnostická kritéria pro deficit RH u adolescentů a mladých dospělých nejsou zcela jednoznačně definována.

Léčba růstovým hormonem u dětí, které se narodily jako hypotrofické

Přibližně 10 % dětí, které se narodily jako malé vzhledem ke svému gestačnímu věku neboli SGA, nevykazuje spontánní růst ve správném růstovém pásmu, a musí být proto léčeno podáváním růstového hormonu.

Růstový hormon získaný genovou expresí v kozím mléku

Dlouhodobá a velká heterogenní exprese rekombinantních proteinů v mléce hospodářských zvířat je velmi náročná co se času, techniky i použitého materiálu týče.Všechny novinky