Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Pravidelné očkování: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Víte, jak reagovat na nejčastější dotazy rodičů s rezervovaným postojem k očkování?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Pravidelné očkování

Vydáno: 21.10.2017

Víte, jak reagovat na nejčastější dotazy rodičů s rezervovaným postojem k očkování?

S rodiči, kteří mají k očkování váhavý nebo odmítavý postoj a vyjadřují obavy z vakcinace, se pediatři ve svých ordinacích setkávají denně. Jak na nejčastější dotazy a zavádějící informace rodičů reagovat? Pádný argument sdělený jednou větou je mnohdy účinnější než zdlouhavé vysvětlování.

Neztrácí očkování proti nemocem, které se u nás již nevyskytují, svůj smysl?

Takové očkování rozhodně není zbytečné, protože by jinak hrozily epidemie známé z historie – ukončit by se mohlo jen očkování proti nemocem, které jsou vymýceny na celosvětové úrovni.

Jsou vakcíny tak účinné, jak se o nich tvrdí?

Účinky očkovacích látek se dokazují během přísného preklinického i klinického hodnocení a jejich efekt je viditelný i v praxi díky snížení výskytu daného onemocnění.

Jak velké je riziko propuknutí autismu po očkování?

Rozvoj autismu s očkováním nesouvisí, nikdy nebyl v této souvislosti prokázán a tento mýtus je založen jen na falešné studii britského lékaře z roku 1998.

Jsou vakcíny dostatečně testovány?

Každá vakcína prochází třemi fázemi testování, než se začne používat pro pacienty, a posuzuje ji nezávislá regulační autorita.

Nepřestaly se některé nemoci vyskytovat ve větší míře spíš díky hygieně než kvůli očkování?

Přestože hygiena hraje v poklesu nemocnosti roli, klíčovým faktorem je vakcinace – důkazem je například vymýcení obrny v tehdejším Československu poté, co bylo zavedeno masové očkování dětí.

Obsahují vakcíny hliník a je důvod se ho obávat?

Některé očkovací látky sice hliník obsahují, ale jeho množství je hluboko pod maximální doporučenou hranicí – například z mateřského mléka se do těla kojených dětí dostane během prvního půlroku života až 3× více hliníku než z vakcín. Hliník je zároveň důležitou komponentou, která zvyšuje imunitní odpověď organismu na antigeny podané ve vakcíně.

Je součástí vakcín také rtuť?

Žádná vakcína spadající do povinného očkování v ČR neobsahuje rtuť; pokud některé vakcíny zbytkovou rtuť obsahují, jedná se o ethylrtuť, u níž nebyl prokázán škodlivý vliv na lidský organismus.

Očkování je pro imunitní systém dítěte velkou zátěží, je tedy vůbec pro děti bezpečné?

Imunitní systém dítěte se dostává do kontaktu s miliony antigenů již od narození (v jídle, pití, na hračkách), a tak je počet antigenů obsažených v očkování (cca 140) v porovnání s tímto číslem mizivý.

Přidávají se do vakcín antibiotika?

Při výrobě některých očkovacích látek se sice antibiotika používají, aby se zabránilo kontaminaci, ale ve vakcíně se může objevit jen minimální zbytkové množství antibiotik.

Může očkování narušit schopnost organismu bránit se proti infekcím?

Imunitní systém zdravého dítěte umí reagovat na každou infekci a vakcíny ho nijak neoslabují, naopak ho posilují stimulací obranných mechanismů.

(pak)

Zdroj: Chlíbek R. et al. Mýty a nepravdy spojené s očkováním. AIFP, 2016. Dostupné na: http://www.aifp.cz/cs/brozury/Contents/0/vakcinace_08_09_2016_1.pdf

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,2/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prostor pro změnu odmítavého postoje k očkování existuje – klíčem je správná komunikace

K nejčastějším obavám rodičů v souvislosti s očkováním patří bezpečnost a význam vakcín. Nemoci, kterým se dá předcházet očkováním, se v současnosti vyskytují mnohem méně než kdysi – a právě to v rodičích vzbuzuje otázky o nutnosti očkování. Jaké postoje rodičů jsou nejčastější a jak by měli lékaři s rodiči komunikovat?

Záškrt – stále aktuální problém i v Evropě

Článek lotyšských autorů se zabývá vysoce aktuální problematikou difterie v evropských zemích. Na základě sumarizačních přehledových údajů o této chorobě v Lotyšsku dokládá nutnost zvýšit proočkovanost populace, zejména u rizikových skupin obyvatelstva.

Nosody nejsou náhradou očkování

Někteří rodiče s negativním postojem k očkování hledají alternativy, které mají děti chránit před infekcemi. Jednou z volených možností jsou tzv. nosody. Mohou však očkování nahradit?Všechny novinky