Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Vydáno: 2.8.2009
Již dříve bylo popsáno několik případů reaktivace hepatitidy B v důsledku léčby antagonisty TNF. V následující studii jsou předkládány čtyři kazuistiky pacientů se spondyloartropatiemi, přičemž v léčbě tohoto postižení se průlomem stala terapie právě antagonisty TNF.
Pokud selžou konvenční terapeutické možnosti, léčba TNF inhibitory často poskytuje klinické, funkční i biologické zlepšení, a zároveň zlepšuje kvalitu života pacientů. Současně pak zobrazení formou magnetické rezonance ukazuje snížení intenzity signálu označující axiální zánět.
Opatrnosti při terapii TNF inhibitory je třeba u pacientů s virovými infekcemi. Proto je u HBV pozitivních pacientů léčených těmito přípravky namístě dlouhodobé monitorování virové nálože HBV (hepatitis B virus).
Do studie publikované v dubnu 2009 byli zařazeni 4 pacienti s chronickou virovou hepatitidou B – 3 muži a 1 žena. Sledování se pohybovalo v rozmezí 1–5 let. U dvou z těchto pacientů byla virová nálož před zahájením terapie anti-TNF nedetekovatelná. U dvou pacientů byl zaznamenán vzestup virové nálože poté, co byl k původní monoterapii metotrexátem přidán anti-TNF preparát. Hodnoty zmíněné virové nálože pak opět poklesly, jakmile byla zahájena léčba antivirotiky, konkrétně lamivudinem.
Podávání lamivudinu bylo zahájeno ve stejném čase jako léčba anti-TNF u zbývajících dvou pacientů, u nichž virové nálože zůstaly nedetekovatelné. „Escape“ fenomén vyžadující změnu antivirotika byl nutný pouze u jednoho pacienta, a to po více než čtyřech letech od zahájení léčby TNF antagonisty.
Tyto čtyři kazuistiky ilustrují nutnost zvýšené pozornosti stran latentní HBV infekce u pacientů, kteří potřebují terapii anti-TNF. Zároveň podporují rutinní testování HBV ještě před zahájením takové terapie, přičemž sledování by mělo plynule pokračovat u pacientů HBV pozitivních.
Antivirová terapie může být podávána preventivně, vždy by pak měla být využita v případě zvýšení virové nálože během terapie anti-TNF. Virová nálož by u pacientů léčených antivirotiky měla být monitorována dlouhodobě, a to vzhledem k možnému „escape“ fenoménu, který může nastat i po několika letech.
(pes)
Zdroj: Wendling D, Joint Bone Spine 2009;76:308–311.
BORMED s.r.o., revmatologická ambulance (centrum biologické léčby)
Třebovická 106/5114
722 00 Ostrava - Třebovice
Revmatologické centrum revmatologická ambulance, FN Bohunice - centrum biologické léčby
Jihlavská 20
625 00 Brno
Revmatologické centrum FN II.int. kliniky (centrum biologické léčby)
Sokolská 581
500 05 Hradec Králové
revmatologická ambulance, MEDIPONT PLUS,s.r.o. (centrum biologické léčby)
Matice školské 17/1786
370 01 České Budějovice
Nemocnice Česká Lípa, Oddělení rehabilitace, fyzioterapie a revmatologie
Purkyňova 1849
470 77 Česká Lípa