Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 8.5.2015
Předmětem nedávno publikované studie je zhodnocení vlivu nové generace antihistaminik na náladu, kvalitu spánku, únavu a snovou úzkost v porovnání s klasickými antihistaminiky.
Antihistaminika již z principu mechanismu svého působení ovlivňují centrální nervovou soustavu (CNS) člověka. Nově vyvíjená léčiva již nemají takový vliv na pozornost a spánkovou aktivitu jako průkopníci této skupiny léčiv, a to díky přesnějšímu zacílení požadovaných receptorů. Nicméně jistý vliv na CNS mají i nejmodernější léčiva. Existuje však malý počet studií, které by srovnávaly klasická antihistaminika s těmi nejnovějšími.
Do studie bylo zahrnuto celkem 92 pacientů. Vybranou diagnózou byl chronický pruritus, přičemž všichni pacienti se léčili ambulantně. Od pacientů byla zjištěna data týkající se kvality spánku a nálady. Konkrétně byly otázky lékaře cíleny na celkové rozpoložení pacienta, únavu a spánkovou kvalitu včetně nočních děsů. Pacient měl svůj stav zhodnotit první den po užití léčby a následně o měsíc později.
Pacienti, kteří užívali cetirizin a hydroxyzin, udávali vyšší skóre, a tudíž i vyšší incidenci depresí, úzkosti a únavy než pacienti užívající levocetirizin, desloratadin a rupatadin. Pheniramin a rupatadin byly častěji spojovány s denní ospalostí, ale zároveň i lepší kvalitou nočního spánku. Z celkového výskytu nežádoucích účinků dopadl nejhůře pheniramin. Ostatní klasická antihistaminika vykazovala častější spavost během dne a celkově zhoršenou kvalitu spánku. Nová generace antihistaminik prokázala redukovanou spánkovou latenci, menší výskyt nočních děsů a celkově lepší kvalitu spánku.
Obě třídy antihistaminik zvyšovaly denní ospalost oproti stavu bez léčby, zároveň ale celkově zlepšovaly kvalitu nočního spánku. Denní ospalost byla nejvýraznější u pheniraminu a rupatadinu. Některá antihistaminika druhé generace se zdají mít negativní dopad na náladu pacienta. Ke zjištění dalších konkrétních poznatků je potřeba provést další studie.
Zdroj: Ozdemir P. G., et al. Assessment of the effects of antihistamine drugs on mood, sleep quality, sleepiness, and dream anxiety. Int J Psychiatry Clin Pract. 2014 Aug; 18 (3): 161–8.
Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí
Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.
Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí
Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.
Komplikace alergické rhinitidy
S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astma
Autor kurzu: MUDr. Zuzana Humlová
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 19.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.