Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv antihistaminik na kvalitu spánku a celkové rozpoložení pacientů

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.5.2015

Vliv antihistaminik na kvalitu spánku a celkové rozpoložení pacientů

Předmětem nedávno publikované studie je zhodnocení vlivu nové generace antihistaminik na náladu, kvalitu spánku, únavu a snovou úzkost v porovnání s klasickými antihistaminiky.

Antihistaminika již z principu mechanismu svého působení ovlivňují centrální nervovou soustavu (CNS) člověka. Nově vyvíjená léčiva již nemají takový vliv na pozornost a spánkovou aktivitu jako průkopníci této skupiny léčiv, a to díky přesnějšímu zacílení požadovaných receptorů. Nicméně jistý vliv na CNS mají i nejmodernější léčiva. Existuje však malý počet studií, které by srovnávaly klasická antihistaminika s těmi nejnovějšími.

Použité metody studie

Do studie bylo zahrnuto celkem 92 pacientů. Vybranou diagnózou byl chronický pruritus, přičemž všichni pacienti se léčili ambulantně. Od pacientů byla zjištěna data týkající se kvality spánku a nálady. Konkrétně byly otázky lékaře cíleny na celkové rozpoložení pacienta, únavu a spánkovou kvalitu včetně nočních děsů. Pacient měl svůj stav zhodnotit první den po užití léčby a následně o měsíc později.

Výsledky

Pacienti, kteří užívali cetirizin a hydroxyzin, udávali vyšší skóre, a tudíž i vyšší incidenci depresí, úzkosti a únavy než pacienti užívající levocetirizin, desloratadin a rupatadin. Pheniramin a rupatadin byly častěji spojovány s denní ospalostí, ale zároveň i lepší kvalitou nočního spánku. Z celkového výskytu nežádoucích účinků dopadl nejhůře pheniramin. Ostatní klasická antihistaminika vykazovala častější spavost během dne a celkově zhoršenou kvalitu spánku. Nová generace antihistaminik prokázala redukovanou spánkovou latenci, menší výskyt nočních děsů a celkově lepší kvalitu spánku.

Závěr

Obě třídy antihistaminik zvyšovaly denní ospalost oproti stavu bez léčby, zároveň ale celkově zlepšovaly kvalitu nočního spánku. Denní ospalost byla nejvýraznější u pheniraminu a rupatadinu. Některá antihistaminika druhé generace se zdají mít negativní dopad na náladu pacienta. Ke zjištění dalších konkrétních poznatků je potřeba provést další studie.

Zdroj: Ozdemir P. G., et al. Assessment of the effects of antihistamine drugs on mood, sleep quality, sleepiness, and dream anxiety. Int J Psychiatry Clin Pract. 2014 Aug; 18 (3): 161–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky