Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 18.4.2018
Hypomagnezémie je známým vedlejším účinkem léčby metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) založené na podávání anti-EGFR monoklonálních protilátek panitumumabu či cetuximabu. Rozsáhlá metaanalýza klinických studií zjišťovala, zda může být hypomagnezémie spojená s příznivějším klinickým výsledkem léčby.
Jaký je vztah mezi hypomagnezémií a účinkem anti-EGFR monoklonálních protilátek a zda má hladina hořčíku vliv na progresi mCRC, je předmětem výzkumu, jehož výsledky jsou zatím rozporuplné. K objasnění role a případného klinického přínosu hypomagnezémie u pacientů s mCRC a nemutovaným (wild-type) onkogenem KRAS (wt-KRAS) bylo provedeno systematické vyhodnocení a metaanalýza současných klinických studií a výsledky studie byly publikované v časopisu Scientific Reports.
Byly vyhledány studie hodnotící přežití bez progrese (PFS), celkové přežití (OS) a objektivní odpověď na léčbu (ORR) u pacientů s wt-KRAS mCRC s hypomagnezémií a normální hladinou hořčíku po léčbě panitumumabem či cetuximabem. Do analýzy byly zařazeny: 1 randomizovaná klinická studie, 2 retrospektivní studie a 2 práce týkající se klinických studií fáze III, prezentované na konferencích American Society of Clinical Oncology (ASCO) a European Society for Medical Oncology (ESMO). Analyzované studie zahrnovaly celkem 1723 pacientů.
U pacientů s hypomagnezémií bylo zjištěno delší PFS (poměr rizik [HR] 0,64; 95% interval spolehlivosti [CI] 0,47–0,88), OS (HR 0,72; 95% CI 0,53–0,92) a lepší ORR (relativní riziko [RR] 1,81; 95% CI 1,30–2,52). Analýza podskupin ukázala, že hypomagnezémie byla spojena s delším PFS při použití anti-EGFR monoklonálních protilátek jak v první či v dalších liniích léčby, tak i v případě kombinované léčby (HR 0,78; 95% CI 0,62–0,98, resp. HR 0,60; 95% CI 0,40–0,90, resp. HR 0,62; 95% CI 0,41–0,94).
Metaanalýza retrospektivních studií a jedné randomizované klinické studie ukázala, že u pacientů s wt-KRAS mCRC je hypomagnezémie při podávání anti-EGFR monoklonálních protilátek spojena s příznivějším klinickým výsledkem.
(blu)
Zdroj: Hsieh M. C., Wu C. F. , Chen C. W. et al. Hypomagnesemia and clinical benefits of anti-EGFR monoclonal antibodies in wild-type KRAS metastatic colorectal cancer: a systematic review and meta-analysis. Sci Rep 2018; 8 (1): 2047, doi: 10.1038/s41598-018-19835-8.
Nové potenciální biomarkery odpovědi metastatického kolorektálního karcinomu na inhibitory EGFR
Francouzští autoři se ve své práci publikované na konci loňského roku v British Journal of Cancer pokusili zpřesnit selekci pacientů s mCRC, kteří budou vykazovat odpověď na anti-EGFR terapii. Analyzovali aktivaci proteinů zapojených v signálních drahách a zjistili, že s odpovědí na tuto léčbu je spojena aktivace konkrétních signálních drah, které by bylo možné v klinické praxi využít jako prognostické biomarkery.
Důležitost zhodnocení rozsahu nemoci v kombinované léčbě mCRC
Charakter konkrétního nádoru a pacienta je určující pro stanovení cíle 1. linie léčby metastatického kolorektálního karcinomu (mCRC). Na loňské konferenci Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO 2016 Congress) byl prezentován příspěvek zabývající se účinností přídavku inhibitoru receptorů epidermálního růstového faktoru k chemoterapii s ohledem na to, zda cílem léčby byla cytoredukce, nebo kontrola onemocnění.
Inovativní kolonoskop by měl do roku 2020 umožnit diagnostiku střevních karcinomů bez biopsie
Přístroj vybavený pokročilou zobrazovací technikou by měl umožnit zhodnocení střevních polypů in situ. Multicentrický projekt jeho vývoje je financován Evropskou unií.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 19.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.