Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Změna životního stylu, potravinové a vitamínové doplňky u věkem podmíněné makulární degenerace

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 14.7.2013

Změna životního stylu, potravinové a vitamínové doplňky u věkem podmíněné makulární degenerace

Autoři souborného referátu systematicky zpracovali publikované studie na téma změny životního stylu, dietních, výživových a vitaminových doplňků v prevenci výskytu nebo zastavení progrese věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). VPMD představuje v rozvinutých zemích hlavní příčinu slepoty u starších lidí. Prevalence onemocnění se udává 1–2:1 000 obyvatel v 5. dekádě života, ve věkové skupině 75 let a více stoupá na 55–70:1 000 obyvatel.

Za pomocí vyhledávacích nástrojů Pubmed, Google Scholar, Medline a Cochrane Library byla v literatuře vydané v období od 1990 do prosince 2010 hledána klíčová slova „věkem podmíněná makulární degenerace“, „výživa“, „antioxidant“, „dieta“ a „vitamínové doplňky“.

Zpracována byla data z metaanalýz, populačních kohortových studií a studií případů a kontrol. Vyřazeny byly malé studie případů, kazuistiky, komentáře, abstrakta ve sbornících a osobní pozorování.

Jednoznačné rizikové faktory pro VMPD představují kouření a obezita. Vysoký příjem omega-3 mastných kyselin a makulárních pigmentů luteinu a zeaxantinu byl spojen s nižším rizikem prevalence a incidence VPMD. AREDS (Age-Related Eye Disease Study) byla jedinou větší randomizovanou klinickou studií, která ukázala prospěšný vliv AREDS preparátu obsahujícího vitamíny C, E, beta-karoten a zinek s mědí na snížení rizika progrese VPMD do pokročilého stadia u pacientů se středně závažným onemocněním nebo s pokročilou formou VPMD na jednom oku.

V rámci prevence vzniku nebo zpomalení progrese VPMD je důležité přestat kouřit. Neexistují žádná doporučení založená na důkazech pro rutinní podávání vitamínů nebo potravinových doplňků v rámci primární prevence VPMD. Pacientům se středně závažným onemocněním nebo s pokročilou formou VPMD na jenom oku se doporučuje suplementovat vitamíny ve složení, jaké bylo podáváno ve studii AREDS.

(lis)

Sin H. P., Liu D. T., Lam D. S. Lifestyle modification, nutritional and vitamins supplements for age-related macular degeneration. Acta Ophthalmol. 2013 Feb; 91 (1): 6–11.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Náklady na léčbu nově diagnostikovaných pacientů s glaukomem v Dánsku

Cílem publikované práce bylo určit náklady na léčbu glaukomu v Dánsku. Studie byla unikátní v tom, že díky existenci celonárodního registru bylo poprvé možno analyzovat pacientská data z celého jednoho státu.

Uplatnění extrakce čočky v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem není založeno na přesvědčivých důkazech

Cílem souborného referátu bylo zhodnotit dostupné důkazy týkající se extrakce čočky v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem. Operace katarakty u primárního glaukomu s otevřeným úhlem nebyla považována za postup, který by vedl ke klinicky využitelnému nebo odhadnutelnému poklesu nitroočního tlaku.

Chirurgická léčba glaukomu: souhrnný referát

Práce zabývající se historií a současností chirurgické léčby glaukomu byla publikována v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology.Všechny novinky