Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Závažné nepříznivé výsledky po chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 7.10.2008

Závažné nepříznivé výsledky po chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté

Ačkoli nepříznivé výsledky po filtrujících chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté, riziko takového stavu je vyšší po implantaci glaukom filtrujících implantátů (glaucoma drainage device, GDD) než po primární trabekulotomii (PT).

Doktor Joshua D. Stein a jeho spolupracovníci z Kellog Eye Center při univerzitě v americkém Michiganu, kteří sledovali reprezentativní soubor pacientů mezi lety 1994 a 2005, došli k následujícím závěrům.

Po roce sledování byly počty nepříznivých výsledků (odchlípnutí sítnice, endoftalmitis a suprachoroidalní krvácení) vyšší ve skupině s implantátem (2,6 %) než ve skupině po PT (1,0 % ). I počty dalších sledovaných nepříznivých výsledků, jako je korneální edém, progrese zhoršování zraku a progrese až ke slepotě, byly také vyšší u příjemců GDD než u pacientů, kteří byli léčeni PT.

Související studie ve stejném vydání časopisu Ophtalmology poskytuje důkaz, že vyhlídky pro léčené pacienty v konečném stadiu glaukomu mohou být lepší, než se původně předpokládalo. U těchto pacientů již nemusí platit jako norma to, že progrese onemocnění povede ke slepotě.

Při zkoumání 64 pacientů (84 očí) v konečném stadiu glaukomu s primárně otevřeným úhlem a léčených PT bylo zjištěno, že u většiny z nich se neobjevilo zhoršení ostrosti zraku nebo progresivní ztráta centrálního zorného pole během osmiletého sledování.

Tyto výsledky mohou pomoci při konzultaci s pacienty léčenými pro glaukom v konečném stadiu a mohou přidat aspoň trochu optimismu k tomu, co bylo dříve považováno za beznadějné.

(jos)

Zdroj: Ophthalmology 2008;115(7):1109–1116.e7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je dlouhodobá terapie latanoprostem pro pacienta riziková?

Cílem uvedené studie bylo zjistit incidenci nežádoucích vlivů na korneu, iris a retinu při dlouhodobé terapii latanoprostem.

Po pediatrické operaci katarakty dochází často k rozvoji sekundárního glaukomu

Operace kongenitální katarakty u dětí je spojena s rizikem rozvoje sekundárního glaukomu v průběhu několika týdnů až několika let po výkonu.

Vliv operace katarakty na nitrooční tlak a jeho ovlivnění

Ačkoliv z hlediska měsíců až let přináší operace katarakty u pacientů s glaukomem spíše snížení nitroočního tlaku (NOT), v časné pooperační periodě bylo pozorováno jeho zvýšení.Všechny novinky