Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 30.1.2011

Výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem

Autoři článku uveřejněného nedávno v časopise The British Journal of Ophthalmology se zaměřili na střednědobé výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem. Hlavním parametrem úspěšnosti operace byla průměrná hodnota nitroočního tlaku.

Metoda

Do studie byli zařazeni všichni pacienti, kteří v letech 2000 až 2008 podstoupili trabekulektomii s mitomycinem C provedenou vždy stejným očním chirurgem. Střední ztráta citlivosti (mean defect, MD) u všech pacientů zařazených do studie byla −20 nebo vyšší. Do databáze, z jejíž údajů studie vycházela, byly postupně ukládány informace o hodnotách nitroočního tlaku, zrakové ostrosti a výpadcích zorného pole. Do studie bylo zařazeno 103 pacientů.

Výsledky

Průměrná hodnota nitroočního tlaku u pacientů, kteří podstoupili trabekulektomii, se v průběhu sledovaného období (první až sedmý rok po operaci) pohybovala mezi 11,3 a 13,3 mmHg. V pátém roce po operaci mělo 85,2 % pacientů hodnotu nitroočního tlaku nižší než 16 mmHg a 96,3 % mělo tuto hodnotu nižší než 21 mmHg. Přestože se počet pacientů, kteří absolvovali úplné a spolehlivé vyšetření zorného pole, každý rok snižoval, bylo patrné, že změna průměrné hodnoty MD zůstává stabilní pro celou skupinu pacientů jako celek a také pro jednotlivé pacienty. U celkem 28 pacientů došlo k výraznému snížení zrakové ostrosti (definované jako snížení o dva nebo více řádků Snellenových optotypů), ačkoliv toto zhoršení zraku nebylo většinou způsobeno samotnou operací glaukomu. Jediná preoperační charakteristika ovlivňující pravděpodobnost významného snížení zrakové ostrosti po operaci byla preoperační hodnota MD.

Závěr

Trabekulektomie je efektivní metoda kontroly nitroočního tlaku v krátkodobém až střednědobém horizontu u pacientů s pokročilým glaukomem.

(vek)

Zdroj:
Stead R. E., King A. J.: Outcome of trabeculectomy with mitomycin C in patients with advanced glaucoma. Br J Ophthalmol. Publikováno on-line 16. prosince 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Poškození sluchu je častější u pacientů s exfoliativním glaukomem

Pacienti s exfoliativním glaukomem trpí častěji poškozením sluchu než pacienti s primárním glaukomem s otevřeným úhlem. Vyplývá to z dat prezentovaných na výročním zasedání Americké otolaryngologické společnosti a Nadace pro chirurgii hlavy a krku, které se letos uskutečnilo v Bostonu.

Koncentrace ghrelinu v plazmě a nitrooční tekutině u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem

Cílem studie uveřejněné v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology bylo porovnat hladinu ghrelinu (peptidu, který byl nedávno identifikován i v lidském oku) v nitrooční tekutině a krevní plazmě u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a u kontrol.

Rychlost progrese glaukomu závisí na stadiu onemocnění

Nové výpadky v zorném poli se objevují nebo rozšiřují tím rychleji, čím větší část svého zorného pole již pacienti ztratili. Ukázaly to výsledky nové studie indických autorů publikované v srpnu v časopise Ophthalmology.Všechny novinky