Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Vliv systémové medikace na krevní průtok sítnicí

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 29.6.2008

Vliv systémové medikace na krevní průtok sítnicí

Již dříve byl prokázán vliv některých systémově podávaných léků na krevní průtok, který zajišťuje okysličení a výživu oka, tedy především sítnice a papily optického nervu. Také některé v organismu se přirozeně vyskytující látky ovlivňují prostřednictvím systémového tlaku oční krevní průtok. Současné poznatky o této problematice shrnuje práce kanadských autorů v časopise Canadian Journal of Ophthalmology.

Množství látek zvyšuje průtok

Podle současných poznatků ovlivňují pozitivně krevní průtok v sítnici například blokátory kalciových kanálů, dále prekurzory oxidu dusnatého, adenosin, histamin, estrogeny a také extrakt z ginkga biloby. Naopak negativní efekt pravděpodobně vykazuje endogenní vazokonstriktor endotelin 1 a nesteroidní antiflogistikum indometacin. Některé další molekuly mají na průtok sítnicí zatím nejdenoznačný efekt, závislý na konkrétním provedení příslušné studie.

Ačkoliv je oční krevní průtok závislý také na systémovém krevním tlaku, tato závislost se může individuálně lišit u jednotlivých pacientů a také s ohledem na absolutní hodnotu systémového krevního tlaku.

Krevní průtok u pacinetů s glaukomem je zatím nedostatečně prozkoumán Bohužel zatím je k dispozici relativně málo studií o vlivu systémové medikace na krevní průtok očními strukturami u pacientů s glaukomem. Jen málo je dosud známo o dlouhodobém vlivu této medikace na zachování struktury a funkce optického nervu při glaukomovém poškození.

Za normálních okolností je průtok krve retinou a papilou optického nervu regulován vzájemnou souhrou endoteliálních, neurogenních a myogenních mechanismů. Zprostředkovateli vlivu těchto mechanismů jsou například kyslík, oxid uhličitý, angiotensin II, adenosin, oxid uhelnatý a endotelin 1. Ve zdravém oku autoregulační mechanismy udržují krevní průtok na relativně konstantní úrovni, která se zvyšuje pouze při zvýšených metabolických nárocích. Zdá se však, že u očí postižených glaukomem je tato schopnost autoregulace krevního průtoku narušena.

(vek)

Zdroj: Lesk M.R.: The effects of systemic medications on ocular blood flow., Can J Ophthalmol, June 2008.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nečekaný vliv acetazolamidu na ovlivnění refrakterní epilepsie

Acetazolamid patří mezi inhibitory karboanhydrázy, které mají své použití v léčbě glaukomu. Jejich závažné systémové nežádoucí účinky však použití limitují.

Latanoprost/timolol ve fixní kombinaci – v kterou denní dobu je účinnější aplikovat kapky?

Cílem studie bylo porovnat hodnoty NOT během denních a nočních hodin u pacientů s glaukomem léčených fixní kombinací latanoprostu s timololem.

Overexprese jediného genu vysvětluje vznik glaukomu

Zvýšený nitrooční tlak může být způsoben zvýšenou expresí jediného genu, tvrdí americký výzkumný tým. Nový objev prý otevírá dveře terapii budoucnosti.Všechny novinky