Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Vliv diabetu na biomechanické parametry rohovky

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 30.3.2009

Vliv diabetu na biomechanické parametry rohovky

Účelem studie uveřejněné v dubnovém čísle časopisu Journal of Cataract and Refractive Surgery bylo porovnat parametry biomechanické odpovědi rohovky označované jako korneální hystereze a faktor odporu rohovky u pacientů s diabetem mellitem a u zdravých kontrol.

Metody

Měření byla prováděna na pravém oku každého z účastníků studie. Korneální hystereze, faktor odporu rohovky, Goldmannův korelovaný nitrooční tlak (Goldmann-correlated intraocular pressure – IOPg) a nitrooční tlak bez vlivu rohovky (corneal-compensated intraocular pressure – IOPcc) byly změřeny přístrojem ocular response analyzer (ORA). Centrální tloušťka rohovky byla měřena ultrazvukovou pachymetrií a nitrooční tlak Goldmannovým aplanačním tonometrem (IOP GAT). Získané hodnoty byly porovnány mezi dvěma skupinami účastníků, skupinou diabetiků a skupinou zdravých kontrol.

Výsledky

Do studie bylo zahrnuto čtyřicet pacientů s diabetem (17 žen a 23 mužů) a čtyřicet zdravých kontrol (19 žen, 21 mužů). Průměrná hodnota korneální hystereze byla 9,3 ± 1,4 mmHg u zdravých kontrol a 10,7 ± 1,6 mmHg u diabetiků. Průměrný faktor odporu rohovky byl u kontrol 9,6 ± 1,6 mmHg a u diabetiků 10,9 ± 1,7 mmHg.

Rohovky diabetiků byly signifikantně silnější (P = 0,019). Průměrná centrální tloušťka rohovky byla 530,3 ± 35,9 mikrometru u kontrol a 548,7 ± 33 mikrometrů ve skupině diabetiků. Korneální hystereze a faktor odporu rohovky byly statisticky významně rozdílné v multivariantní analýze, která zahrnovala centrální tloušťku rohovky.

Signifikantní rozdíl nebyl nalezen mezi diabetickými a kontrolními hodnotami IOPg, IOPcc a IOP GAT.

Závěr

Diabetes mellitus ovlivňuje v této studii hodnocené biomechanické parametry lidské rohovky, tedy korneální hysterezi, faktor odporu rohovky a centrální tloušťku rohovky.

(vek)

Zdroj: Goldich Y. et al: Effect of diabetes mellitus on biomechanical parameters of the cornea. J Cataract Refract Surg. 35 (4): 715–9; 2009

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porovnání senzitivity metod SAP, FDT, flicker perimetrie a OCT pro záchyt časných glaukomatických změn

Studie uveřejněná v únorovém čísle časopisu Journal of Glaucoma se zaměřila na srovnání účinnosti různých metod v detekci glaukomatických změn zorného pole.

Plazmatický homocystein a glaukom s otevřeným úhlem

Známá souvislost mezi glaukomem s otevřeným úhlem a kardiovaskulárními chorobami nedávno vzbudila také zájem o poznání role, jakou by právě homocystein mohl hrát v patogenezi glaukomu.

Rehabilitace zrakově postižených

Jedním z prvních odborníků, který diagnostikuje částečnou ztrátu zraku, bývá oftalmolog. Ten by současně měl být zprostředkovatelem zrakové rehabilitace, která může prokazatelně zlepšit pacientovy schopnosti a rovněž kvalitu života.Všechny novinky