Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Užívání léků proti glaukomu snižuje riziko úmrtí

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 14.3.2010

Užívání léků proti glaukomu snižuje riziko úmrtí

Pacienti s glaukomem užívající léčebné přípravky mají pravděpodobně nižší riziko úmrtí než pacienti bez farmakologické léčby. Naznačují to výsledky průběžné dlouhodobé studie zveřejněné v únorovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology. Podle jednoho z autorů studie, doktora Steina z Michiganské univerzity, se v minulosti množství studií zabývalo otázkou, jaký vliv má glaukom na mortalitu pacientů. Na druhou stranu jen málo je známo o tom, jak vztah mezi glaukomem a úmrtností ovlivňuje medikace běžně užívaná k léčbě glaukomu.

Cílem uvedené studie bylo zjistit souvislost mezi mortalitou pacientů s glaukomem a užíváním léků běžně používaných k léčbě glaukomu. V rámci studie byla analyzována data z let 2003 až 2007 od více než 21 tisíc pacientů s glaukomem ve věku nejméně čtyřiceti let. Coxova regresní analýza umožnila určit riziko úmrtí v závislosti na užívání různých skupin léků a jejich kombinací. Zároveň byl vyloučen vliv dalších faktorů na mortalitu, jako jsou demografické údaje a komorbidity jednotlivých pacientů.

V průběhu studie došlo ke 237 úmrtím (1,1 %). Ve srovnání s těmi, kteří neužívali kvůli glaukomu žádné léky, měli pacienti užívající jakoukoli třídu léků nižší riziko úmrtí o 74 %. Podobné snížení rizika bylo patrné ve skupině pacientů užívající jediný typ léčby (například beta blokátory nebo analogy prostaglandinů) i u pacientů užívajících kombinaci léků.

Přestože údaje získané během studie mohou mít v budoucnu významný vliv na klinickou praxi, bude nutné tyto výsledky ověřit dalším zkoumáním. Omezená platnost uvedené studie vyplývá z omezeného vzorku populace, kdy všichni sledovaní pacienti byli pojištění a účastnili se stejného léčebného programu. V rámci studie také nebylo možné určit konkrétní příčinu smrti a zjistit, zda pacienti skutečně užívali předepisovanou medikaci. Protože jen malý počet účastníků studie užíval inhibitory karboanhydrázy nebo sympatomimetika, nelze výsledky studie spolehlivě vztáhnout na tyto skupiny léků.

(vek)

Zdroje: Stein JD, et al. Association Between the Use of Glaucoma Medications and Mortality. Arch Ophthalmol 2010;128:235–240.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Novinky z konference ARVO

Asociace pro výzkum v oftalmologii (Association for Research in Vision and Ophthalmology, ARVO) a společnost Pfizer se rozhodly založit nové ocenění pro mladé vědce, které je pojmenované po významném oftalmologovi Carlu B. Camrasovi.

Nové poznatky o lymfatickém systému v oku mohou ovlivnit terapii zeleného zákalu

Vědci univerzity v Torontu přišli v minulém roce s převratnými studiemi, objevili totiž v oku struktury lymfatického systému, o kterých se doposud nevědělo, že vůbec existují.

Náklady na změnu medikace z důvodu hyperémie u pacientů s glaukomem

Úkolem nové studie bylo vyvinout model, na základě kterého by bylo možné porovnat náklady na změnu terapie u pacientů, u kterých původní terapie vyvolávala hyperémii spojivek.Všechny novinky