Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Užívání latanoprostu nesouvisí se vznikem maligního melanomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 8.1.2012

Užívání latanoprostu nesouvisí se vznikem maligního melanomu

Cílem studie přijaté do tisku časopisem British Journal of Ophthalmology bylo zjistit, zda existuje souvislost mezi užíváním latanoprostu a maligním melanomem a vysvětlit případný biologický mechanizmus.

Byly vyhodnoceny dvě databáze různých klinických studií, jedna se týkala pouze latanoprostu (n = 24) a druhá kombinace latanoprostu s timololem (n = 16). Obě tyto studie byly provedeny v období od listopadu 1992 do listopadu 2007. Další data byla získána z celosvětové databáze údajů o bezpečnosti léčiv shromažďující záznamy, které nesouvisejí s klinickými studiemi; pro latanoprost za časový úsek 13 let a pro kombinaci latanoprost/timolol za časový úsek 9 let. V databázi Pubmed byly systematicky vyhledány studie zkoumající potencionální mechanizmy.

Ukázalo se, že mezi 12 880 pacienty, kteří byli léčeni v rámci klinických studií latanoprostem, nebyly hlášeny žádné případy očního melanomu. Zjištěny byly pouze tři případy s kožním melanomem. Z 19 940 případů léčených latanoprostem zaznamenaných v databázi bezpečnosti léčiv bylo nalezeno 22 oznámení očních nebo kožních neoplazmat, z nichž se jednalo celkem o 11 očních a šest kožních melanomů. Souvislost s užíváním latanoprostu nebylo možno vyloučit u tří očních a jednoho periorbitálního případu. Data získaná ze studií in vitro a in vivo se shodují, že zvýšená pigmentace duhovky, kterou lze při léčbě latanoprostem často pozorovat, vzniká na základě stimulace syntézy melaninu indukcí transkripce tyrozinázy. Ke zvýšení mitotické aktivity buněk nedochází.

Na závěr studie bylo konstatováno, že v současné době neexistuje důkaz, který by prokazoval souvislost mezi používáním latanoprostu a vznikem očního nebo kožního melanomu.

(lis)

Zdroj: Charles S. Tressler, Robert L. Wiseman, Theresa M. Dombi, Bart Jessen, Kui Huang, Kenneth K. Kwok, Barbara M. Wirostko. Lack of evidence for a link between latanoprost use and malignant melanoma: an analysis of safety databases and a review of the literature. Br J Ophthalmol. 2011 Apr 21. [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Trendy vývoje komplikací operace katarakty

Studie publikovaná v časopise Ophthalmology zjišťovala trendy vývoje závažných komplikací operace katarakty u populace západní Austrálie v časovém úseku 22 let.

Temporální arteritida a laboratorní známky predikující pozitivní biopsii temporální arterie

Retrospektivní průřezová studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších oftalmologických časopisů si kladla za cíl najít laboratorní známky predikující pozitivitu biopsie temporální arterie.

Vyšší hladina sérového bilirubinu a diabetická retinopatie

Cílem nedávno publikované populačně průřezové studie bylo posoudit souvislost mezi celkovou hladinou sérového bilirubinu a prevalencí diabetické retinopatie u účastníků Studie Hisayama, kteří trpěli diabetem a poruchou glukózové tolerance.Všechny novinky