Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Uplatní se kmenové buňky v oftalmologii?

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 29.6.2009

Uplatní se kmenové buňky v oftalmologii?

Ke kmenovým buňkám se často vzhlíží jako k prostředku, který nám jednou umožní léčit celou škálu dosud jen těžko ovlivnitelných onemocnění. Tento zjednodušený pohled je sice atraktivní pro média, avšak mnohdy nemá oporu v realitě a současném technologickém pokroku.

Co jsou to kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou nediferencované buňky, které mají sebeobnovující schopnost a mohou dát vzniknout mnoha různým buněčným typům. Kmenové buňky mohou být získány i z dospělého organismu, ačkoliv ty nejvíce potentní pocházejí z embryonální tkáně.

Dospělé kmenové buňky sice postrádají některé výhody embryonálních kmenových buněk, avšak na druhou stranu je můžeme izolovat a vypěstovat z vlastních tkání pacienta, což znamená, že při jejich aplikaci nehrozí žádná imunologická reakce. Dospělé kmenové buňky jsou zároveň méně náchylné k maligní transformaci než embryonální kmenové buňky.

Použití v oftalmologii

Z různých tkání oka byly zatím jako možné zdroje dospělých kmenových buněk identifikovány limbus, spojivka, ciliární epitel a retina. Onemocnění retiny jako makulární degenerace a retinitis pigmentosa stojí v popředí zájmu výzkumu zabývajícího se využitím kmenových buněk v oftalmologii. Výsledky však zatím nejsou jednoznačné.

U zvířecích modelů těchto onemocnění měla transplantace buněk za následek určité zmírnění potíží, a také transplantace buněk do fovey pacientů s makulární degenerací vyústila v klinické zlepšení. Na druhé straně fetální buňky transplantované u pacientů s retinitis pigmentosa jevily špatnou synaptickou integraci a nepřispěly ke zlepšení visu pacientů. V poslední době se zdá stále více zřejmé, že nejlepší cestou k účinnému využití kmenových buněk pro léčbu závažných očních onemocnění je použití endogenních kmenových buněk odvozených z ciliárního epitelu a gliových buněk retiny.

Kmenové buňky mohou být rovněž využity při rekonstrukci poškozené sítnice, kde je možné použít i buňky izolované z autologní kostní dřeně. Tyto buňky spontánně cestují do místa neovaskularizace a gliózy, kde mají neurotrofický účinek. Tyto buňky dále aktivují astrocyty a účastní se také na průběhu normálního vývoje retiny. Když jsou kmenové buňky z kostní dřeně injikovány intravitreálně, migrují do míst poškození, stabilizují je a zabraňují nadměrné vaskularizaci tkáně.

(vek)

Zdroj: K. John Morrow Jr. Stem cells in ophthalmology: future or fad? Ophthalmology Times Europe. 2008(September).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Akumulace olova jako rizikový faktor primárního glaukomu s otevřeným úhlem

Samotné snížení nitroočního tlaku nemusí být v léčbě glaukomu vždy účinné, protože při postupné degeneraci optického nervu hrají roli také další faktory.

Proběhla konference ARVO/Pfizer oftalmologického výzkumného institutu

Zpráva ze čtvrté výroční konference ARVO/Pfizer Ophthalmics Research Institute se zabývá čtyřmi hlavními oblastmi výzkumu na poli možných příčin vzniku glaukomové neurodegenerace.

Příslibem pro dřívější záchyt glaukomu je objev genové mutace způsobující kongenitální glaukom

Vědci studující vzácnou formu glaukomu zjistili, že příslušníci romské komunity mají významně vyšší riziko glaukomu než zbytek populace.Všechny novinky