Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Účinnost transsklerální fotokoagulace v léčbě posttraumatického glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 8.12.2008

Účinnost transsklerální fotokoagulace v léčbě posttraumatického glaukomu

Jednou z možností terapie posttraumatického glaukomu a pokročilého glaukomu při afakii je transsklerální diodová laserová cytofotokoagulace (TDLC). V malé klinické studii provedené na oftalmologickém oddělení Cloníc Pallas ve Švýcarsku lékaři hodnotili dlouhodobý účinek této léčby. O výsledku studie informovali v březnovém vydání časopisu Graefe's Archive For Clinical and Experimental Ophthalmology.

Sledováno bylo celkem dvacet jedna pacientů, přesněji dvacet jedna očí postižených glaukomem při afakii, a dvacet pět očí s glaukomem vzniklým jako následek traumatu. Zákrok pomocí TDLC byl u těchto pacientů proveden v letech 1996 až 2004. Pokud byl čtyři a více týdnů po zákroku naměřen nitrooční tlak vyšší než 21 mmHg, a to bez ohledu na medikaci, byla TDLC provedena znovu.

Kromě nitroočního tlaku a medikace byly sledovány parametry vidění, incidence komplikací po zákroku a nutnost jakékoli jiné oftalmochirurgické intervence. V případě posttraumatického glaukomu trvalo monitorování výsledků TDLC dvanáct až devadesát tři měsíců (42,0 ± 29,2) a u glaukomu při afakii dvanáct až sedmdesát tři měsíců (33,3 ± 17,4).

Ukázalo se, že TDLC byla úspěšná v necelé polovině případů – ve 40 % u posttraumatického glaukomu a ve 48 % u glaukomu při afakii. U více než tří čtvrtin pacientů bylo nutné TDLC opakovat, u glaukomu při afakii v 85 % a u posttraumatického glaukomu v 76 % případů. Podrobnější analýza odhalila vyšší účinnost u starších pacientů bez ohledu na typ glaukomu.

Přes čtyřicet procent případů si vyžádalo další chirurgický zákrok (ne TDLC), konkrétně to bylo 44 % ve skupině posttraumatického glaukomu a 43 % ve skupině glaukomu při afakii. Ztráta vidění světla byla zjištěna ve dvou případech glaukomu při afakii a ve třech případech u posttraumatického glaukomu (12 %). U žádného pacienta nebyla pozorována hypotonie ani ftýza. Celkové zhodnocení výsledků studie ukázalo střední účinnost TDLC v uvedených indikacích s vysokou mírou bezpečnosti opakování zákroku.

(zak)

Zdroj: Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2008; 246 (3): 405–10 (ISSN: 0721-832X)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek latanoprostu při denním a týdenním dávkování

Současná schémata doporučují aplikaci latanoprostu jedenkrát denně, nejlépe večer. Přesto výsledky některých prací naznačují, že i aplikace latanoprostu jedenkrát týdně by mohla být dostatečně účinná.

Komplikace chirurgické léčby glaukomu

Chirurgické výkony v léčbě glaukomu se dělí na výkony penetrující a nepenetrující. Výběr chirurgického přístupu ke glaukomu závisí primárně na typu glaukomu.

Mechanismus snížení nitroočního tlaku pomocí prostaglandinů: latanoprost vs. prostaglandin E1

Cílem této studie bylo srovnat vliv latanoprostu a jiných prostaglandinů na trabekulární odtok. Dosud existovaly na tuto léčbu protichůdné názory.Všechny novinky