Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Účinek latanoprostu při denním a týdenním dávkování

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 28.11.2008

Účinek latanoprostu při denním a týdenním dávkování

Latanoprost je antiglaukomatikum řadící se do skupiny prostaglandinových analogů. Nitrooční tlak snižuje prostřednictvím svého potencujícího vlivu na uveosklerální odtok. Současná schémata doporučují aplikaci latanoprostu jedenkrát denně, nejlépe večer. Přesto výsledky některých prací naznačují, že i aplikace latanoprostu jedenkrát týdně by mohla být dostatečně účinná. Otázkou dávkovacího schématu se zabývala také následující práce.

Studie japonských autorů měla za úkol otestovat, zda aplikace latanoprostu jedenkrát týdně vykazuje stejný účinek na snižování nitroočního tlaku (NOT) jako jeho každodenní aplikace. Vliv týdenního dávkovacího schématu na NOT byl posuzován na stejných zdravých osobách jako dávkování ve 24hodinových intervalech.

V průběhu studie byl latanoprost aplikován do pravého oka osmi zdravých dobrovolníků, pouze mužů. Nejprve byl latanoprost aplikován každý den, a to po dobu 24 dní. Poté následovala 31 dnů trvající pauza. Po přestávce se pokračovalo v aplikaci latanoprostu jedenkrát týdně, pacienti byli sledováni opět po dobu 24 dní.

Hodnoty nitroočního tlaku

Průměrná výchozí hodnota NOT byla 12,06 +/- 1,5 (rozmezí 10 až 14) mm Hg. Průměrná hodnota NOT v průběhu každodenní aplikace latanoprostu byla 9,87 +/- 1,71 mm Hg. Tato hodnota byla signifikantně nižší než výchozí NOT (p = 0,025). Průměrný NOT během 31 dní trvající pauzy opět vzrostl na 12,56 +/- 2,16 mm Hg. Průměrný NOT v průběhu aplikace latanoprostu jedenkrát týdně byl 11,34 +/- 1,51 mm Hg a tato hodnota se statisticky významně neliší od průměrného NOT naměřeného v průběhu 31denní pauzy. Čtyři z osmi dobrovolníků vykázali 15% nebo větší snížení NOT v průběhu denní i týdenní aplikace latanoprostu.

Závěr

Protože snížení NOT bylo výraznější při každodenní aplikaci než při týdenní (a to i u těch osob, které reagovaly na aplikaci jednou týdně), autoři doporučují zachovat současné dávkovací schéma aplikace latanoprostu jedenkrát denně.

(vek)

Zdroj: Darhad U, et al. Intraocular pressure lowering effect of once daily versus once weekly latanoprost instillation in the same normal individuals. Kobe J Med Sci 2008;53(6).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Komplikace chirurgické léčby glaukomu

Chirurgické výkony v léčbě glaukomu se dělí na výkony penetrující a nepenetrující. Výběr chirurgického přístupu ke glaukomu závisí primárně na typu glaukomu.

Mechanismus snížení nitroočního tlaku pomocí prostaglandinů: latanoprost vs. prostaglandin E1

Cílem této studie bylo srovnat vliv latanoprostu a jiných prostaglandinů na trabekulární odtok. Dosud existovaly na tuto léčbu protichůdné názory.

Závažné nepříznivé výsledky po chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté

Ačkoli nepříznivé výsledky po filtrujících chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté, rizika jsou vyšší po implantaci glaukom filtrujících implantátů.Všechny novinky