Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

U většiny neléčených pacientů je glaukom v počátečním stadiu stabilní

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 25.6.2010

U většiny neléčených pacientů je glaukom v počátečním stadiu stabilní

Pacienti s glaukomem v počátečním stadiu mohou mít i bez léčby stabilní hodnoty nitroočního tlaku po dobu minimálně šesti let. K tomuto závěru došli autoři studie uveřejněné v květnovém vydání časopisu Archives of Ophthalmology. Přestože u většiny pacientů zůstával nitrooční tlak v počátečním stadiu onemocnění stabilní, výjimkou byli pacienti s exfoliativním glaukomem, u kterých se hodnota nitroočního tlaku zvyšovala téměř o 1 mmHg za rok.

Autoři studie uvádějí, že léčba směřující ke snížení nitroočního tlaku je obvykle zahájena ihned po diagnóze glaukomu s otevřeným úhlem, a proto není k dispozici příliš mnoho informací o přirozeném vývoji hodnot nitroočního tlaku u neléčených pacientů. Autoři použili data ze studie EMGT (Early Manifest Glaucoma Trial), která ačkoli potvrdila prospěšnost časné léčby u nově diagnostikovaných pacientů, zahrnovala rovněž monitorovanou kontrolní skupinu bez jakékoli léčby.

Pro účely nové studie bylo vybráno 118 pacientů z kontrolní skupiny studie EMGT, kteří byli každé tři měsíce podrobeni komplexnímu oftalmologickému vyšetření zahrnujícímu také Goldmannovu aplanační tonometrii. Na počátku studie byl medián nitroočního tlaku v této skupině 20,8 mmHg. Z toho podskupina pacientů s exfoliativním glaukomem měla medián nitroočního tlaku 24,0 mmHg, zatímco medián v podskupině ostatních pacientů byl 20,0 mmHg.

Během šestiletého sledování byl medián meziroční změny nitroočního tlaku v podskupině pacientů s exfoliativním glaukomem 0,96 mmHg, zatímco u ostatních pacientů −0,01 mmHg. Exfoliativní glaukom byl také jediným parametrem asociovaným s progresí nitroočního tlaku. Výsledky studie ukazují, že navzdory rozšířenému mínění může nitrooční tlak pacientů s časným glaukomem vykazovat v průběhu šesti let pouze minimální změny, což však neplatí pro pacienty s exfoliativním glaukomem.

(vek)

Zdroje:
Hyman L. et al.: Natural history of intraocular pressure in the early manifest glaucoma trial: A 6-year follow-up. Arch Ophthalmol. 2010; 128: 601–7

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prvním projevem glaukomu může být poškození neuronových spojů

Odborníci z Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu udělali významný pokrok v porozumění patofyziologii glaukomu. V nejnovější studii, uveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, autorský tým dokazuje, že první známky glaukomatického poškození se ve skutečnosti objevují v mozku.

Trabekuloplastika a prostaglandiny: srovnání mechanismu účinku

Cílem studie zveřejněné v časopise Transactions of the American Ophthalmological Society bylo určit, zda selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) a analoga prostaglandinů, užívané v léčbě glaukomu, mají společný mechanismus účinku.

Zvýšená hladina protilátek proti Chlamydii pneumoniae u primárního glaukomu s otevřeným úhlem

Studie uveřejněná v únorovém čísle odborného časopisu Journal of Ophthalmology prokázala souvislost mezi zvýšenou hladinou protilátek proti Chlamydii pneumoniae a primárním glaukomem s otevřeným úhlem. Vysvětlení tohoto poznatku však není jednoznačné.Všechny novinky