Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Trabekuloplastika a prostaglandiny: srovnání mechanismu účinku

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 30.5.2010

Trabekuloplastika a prostaglandiny: srovnání mechanismu účinku

Cílem studie zveřejněné v časopise Transactions of the American Ophthalmological Society bylo určit, zda selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) a analoga prostaglandinů, užívané v léčbě glaukomu, mají společný mechanismus účinku, tedy zda zvyšují propustnost endoteliálních buněk Schlemmova kanálu. Autoři studie zároveň zjišťovali, zda i vliv těchto dvou léčebných metod na snížení nitroočního tlaku je podobný.

Metoda

Součástí studie byly kromě klinického sledování také experimenty in vitro. V experimentální části zviditelnili autoři studie mezibuněčné spoje pomocí transfekce plazmidem obsahujícím gen pro ZO-1 protein, značený GFP (green fluorescent protein). Takto transfekované buňky byly pěstovány buď v médiu kondiciovaném endoteliálními buňkami trabekulární síťoviny ošetřenými laserem, nebo v médiu obohaceném o prostaglandinové analogon latanoprost, bimatoprost nebo travoprost.

V klinické části práce byl měřen nitrooční tlak u 24 pacientů na oku ošetřeném SLT za různých podmínek: u pacientů v průběhu terapie prostaglandiny, u pacientů několik týdnů po ukončení terapie prostaglandiny a nakonec u pacientů přibližně 90 dní po provedení SLT.

Výsledky

V pokusech in vitro mělo přidání kteréhokoli z prostaglandinových analog a také použití kondiciovaného média podobný výsledek: rozvolnění mezibuněčných spojení, rozšíření extracelulárních prostor a zvýšení propustnosti buněk. Klinicky analoga prostaglandinů snížila nitrooční tlak v průměru o 5,58 mmHg a SLT snížila nitrooční tlak průměrně o 6,60 mmHg z počáteční hodnoty 21,52 mmHg.

Závěr

Médium kondiciované endoteliálními buňkami trabekulární síťoviny ošetřenými laserem a rovněž prostaglandinová analoga měla za následek rozvolnění mezibuněčných spojení a otevření bariéry tvořené endoteliálními buňkami Schlemmova kanálu. Pozitivní odpověď na léčbu prostaglandiny také zvyšuje pravděpodobnost příznivého výsledku SLT. Podle autorů studie je pravděpodobné, že SLT a léčba analogy prostaglandinů sdílejí stejný mechanismus účinku.

(vek)

Zdroj:
Alvarado J. A. et al.: From the bedside to the bench and back again: predicting and improving the outcomes of SLT glaucoma therapy. Trans Am Ophthalmol Soc. 107: 167–81, 2009

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zvýšená hladina protilátek proti Chlamydii pneumoniae u primárního glaukomu s otevřeným úhlem

Studie uveřejněná v únorovém čísle odborného časopisu Journal of Ophthalmology prokázala souvislost mezi zvýšenou hladinou protilátek proti Chlamydii pneumoniae a primárním glaukomem s otevřeným úhlem. Vysvětlení tohoto poznatku však není jednoznačné.

Kazuistika: rekurentní přední uveitida následující po trabekulektomii s mitomycinem C

Autoři článku v Canadian Journal of Ophthalmology popisují čtyři případy rekurentní přední uveitidy následující několik měsíců po trabekulektomii s mitomycinem C.

Časná léčba nitrooční hypertenze může snížit riziko glaukomu

Výsledky studie uveřejněné v březnovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology naznačují, že časná léčba nitrooční hypertenze snižuje pravděpodobnost vzniku glaukomu, zvláště u jedinců s nejvyšším rizikem glaukomatického onemocnění.Všechny novinky